Кметът на София настоява за запазването на три сгради, част от културното наследство

110

Те са застрашени да загубят своята културно-историческа стойност поради инвестиционни намерения, предвиждащи тяхното надстрояване, пристрояване или събаряне


"Преди две седмици обявихме началото на процеса по реставрация на емблематичната сграда на хотел „Париж“ на бул. „Княгиня Мария Луиза“. Тогава поех ангажимент да опитаме да се погрижим и за още от тези 250 сгради, паметници на културата в София, които са в лошо състояние", казва кметът Васил Терзиев на своята Фейсбук страница. В писма до министъра на културата и директора на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) той изисква да бъдат преразгледани становищата за сградите.

Източник: НАГ. Сградата на бул. „Княгиня Мария Луиза“ 30, която ще бъде реставрирана със запазване на автентичността

Първата сграда, за която кметът иска преразглеждане на становище, е на ул. “Любен Каравелов“ 34, построена е през 1941 г. и е един от характерните образци на архитектурата в стил „рационализъм“, запазени в София. Тя е била собственост на видния български юрист, общественик, историк и публицист проф. д-р Константин Кацаров. Проектирана е от архитектурно бюро „М. Пушкаров – В. Мухтаров“ и има статут на единична архитектурно-строителна културна ценност с предварителна категория „местно значение“. Сградата попада в територия с културно-историческо наследство със статут на групова недвижима културна ценност.

Кметът Терзиев настоява да бъде преразгледано становището на МК от 01.08.2023 г., с което се съгласува изменение на плана за застрояване и работен устройствен план за обекта и се допускат инвестиционни намерения на собствениците за надстрояване на сградат, които променят изцяло обемно-пространствените параметри на сградата, нейната стиловата характеристика и културно-историческата й стойност. Затова кметът на Столичната община настоява министърът на културата да преразгледа становището си за съгласуване на проекта за допускане на изменение на плана за застрояване и работния устройствен план за обекта.

Източник: СО

Втората сграда се намира на ул. “Мизия“ 9. В нея е живял известният художник и преподавател проф. Симеон Велков. Тя притежава статут на недвижима архитектурно-строителна и историческа културна ценност с категория „местно значение“ и попада и в рамките на групова културна ценност. За нея също със становище на МК от 07.08.2019 г. е съгласуван проект за изменение на плана за застрояване и работен устройствен план, с които се допуска пристрояване и надстрояване на сградата. С предвиденото застрояване ще се обезличи обемно-пространственото решение и хармоничната композиция на културната ценност, ще се нарушат характерни архитектурни елементи на сградата като ъгловото вертикално остъкляване. А планираният подземен гараж се поставя под риск конструктивната цялост и сигурност на сградата, казва кметът.

Отрицателни становища за изменения на подробните устройствени планове и за двете сгради са дали и Българския национален комитет на ИКОМОС и кметът на район „Средец“.

Източник: СО

Третата сграда се намира на ул. “Стара планина“ 9 и е част от определената в Закона за културното наследство охранителна зона на архитектурно-строителна недвижима културна ценност „Учебна сграда, бивша Първа мъжка гимназия“, която попада в територия с културно-историческо значение за София, част от характерното застрояване на градския център.

През 2019 г. Столичната община е настоявала пред МК за възстановяване на статута на сградата на „културна ценност“, която е била отписана като такава през 2005 г. От Регионалния исторически музей – София също е изразено становище, че сградата е от съществено значение за градоустройствената рамка на учебната сграда и се настоява за декларирането й като културна ценност с категория „за сведение“.

През 2019 г. НИНКН е започнал процедура за изготвяна на „предварителна оценка“ на сградата на ул.“Стара планина“ 9. Инвестиционните намерения за обекта предвиждат премахване на съществуващата в имота сграда и изграждането на нова. Искането за разрешение за строеж е спряно от главния архитект на Столичната община, отменени са и всички съгласувани технически инвестиционни проекти за обекта. Заповедите на главния архитект обаче са обжалвани от собственика пред Административен съд – София град (АССГ) и са отменени. Решенията на АССГ са потвърдени от Върховния административен съд.

Източник: СО

ОЩЕ НОВИНИ

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

През третото тримесечие са отворени сравнително малко площи в ритейл паркове, но по-силна активност предстои

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

Това сочи експертен доклад за резултатите от обследването на актуалното състояние на недовършения строеж

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Аварийни консервационно-реставрационни дейности стартираха на западния бастион на средновековната крепост

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Автор на архитектурния проект е Галина Пировска, археологическите проучвания са под ръководството на Мая Мартинова, а реставрацията е поверена на художник реставратора Никола Стоянов