Кметът на Варна: Части от центъра могат да се превърнат в изцяло пешеходни зони

96

Това каза Благомир Коцев по повод затварянето на част от централните булеварди във връзка с инициативата „Да поиграем навън“ за Деня на детето – 1 юни


Снимка: Община Варна

Затварянето на централната част на Варна през изминалия уикенд показа, че свободните от автомобилен трафик пространства могат да се превърнат в привлекателни места за варненци. Този акт няма да остане еднократен, а ще послужи като пилотен проект за осигуряване на безопасна и достъпна среда. Тя е предназначена не само за децата, а за хора от всички възрасти. Обмисляме варианта зоната да бъде затворена за постоянно, а не само по празници, каза пред БНР кметът на Варна Благомир Коцев.

"Премахването на движението на коли по "Сливница" в отсечката между „Цар Освободител“ и „Осми Приморски полк“ би променила коренно начина, по който се възприема от хората центъра на Варна. Спирането на автомобилите следва да бъде придружено с обособяването на пространства за култура, забавление и градски живот. Колите сами по себе си не могат да се третират като проблем, а вакуумът трябва да бъде запълнен със смислени пешеходни зони, зелени пространства и пълноценни дейности за жителите и гостите на града", казва той и в своята Фейсбук страница.

Според кмета обособяването на пешеходни зони в централни части отдавна е традиция в западноевропейските градове, но все повече набира сила и в държави, по-близки до нашата култура. Той даде пример с албанската столица Тирана, където преди десетина години е имало протести заради затварянето за автомобили на една от централните зони, а сега мястото е припознато като най-красивото и посещавано в целия град.

Кметът каза още, че екипът му работи, за да осигури повече възможности за игра и за развитие на децата навън. Вдъхновение за това са получили след Конференцията за развитие на градовете в Братислава, Словакия. Основна тема там е била адаптацията на градската среда за деца и създаване на нови детски площадки, близки до условията на игра в природата.

Такива пешеходни пространства се отвоюват трудно при така наложеното положение и навици на хората, но чрез постоянство всички ще усетим положителните ползи от тях, категоричен бе Коцев. Той припомни, че идеята за затварянето на т. нар. „Севастопол“ е имала и експериментален характер – да установи дали варненци са готови за такава драстична промяна.

Смятам, че експериментът беше успешен, подчерта Коцев. Варненци много харесаха детската зона без автомобилно движение и се чуха немалко призиви така да бъде и в непразнични дни, заключи кметът на морската столица.

ОЩЕ НОВИНИ

Утре отбелязваме 146 години от обявяването на София за столица на България

Утре отбелязваме 146 години от обявяването на София за столица на България

Предстоят документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото

Започва пролетната кампания на Столична община по обновяване и обогатяване на растителността

Започва пролетната кампания на Столична община по обновяване и обогатяване на растителността

Инвестираме в качествени дръвчета и модерни технологии за напояване, а 1600 нови дръвчета и храсти ще красят града, казват от Общината

Подписаха договор с МРРБ по проекта за изграждането на велоалеи и нов атракционен парк в местността Голак

Подписаха договор с МРРБ по проекта за изграждането на велоалеи и нов атракционен парк в местността Голак

Естествена туристическа пътека ще води до живописната кула в парка, която е една от забележителностите на Разлог

Арх. Богдана Панайотов и арх. Георги Славов достигнаха до последния етап на конкурса за главен архитект на София

Арх. Богдана Панайотов и арх. Георги Славов достигнаха до последния етап на конкурса за главен архитект на София

Те са допуснати до участие в интервю с краен резултат от практическия изпит най-малко 4 според системата за оценяване