Кметът Терзиев предлага нова структура на Столична община

280

Днес той отне правомощията на главния архитект Богдана Панайотова, след като на 5 ноември й поиска оставката


Източник: СО

Кметът отнема правомощията на главния архитект на София. Причината е липса на необходимото доверие и невъзможност за ефективно взаимодействие в рамките на административното управление. Главният архитект от днес не изпълнява функциите на възложител по ЗОП, а при необходимост това правомощие ще се упражнява директно от кмета на Столична община. Съгласуването на заповеди и договори, свързани с разпореждане с общинска собственост и придобиване на имоти и вещни права остава единствено в компетентността на заместник-кмета по “Финанси и здравеопазване” Георги Клисурски. Правомощието за внасяне на доклади по въпроси на градоустройството, касаещи създаване и/или изменение на Подробни устройствени планове, включително предложения за изменение на Общия устройствен план, вече се упражнява от кмета на Столична община. Промените са въведени с оглед осигуряване на управленска последователност, институционален контрол и ефективна координация в дейността на администрацията.

Директорът на дирекция „Общински строителен контрол“ в направление “Архитектура и градоустройство” арх. Божидар Касабов и началникът на отдел „Устройствено планиране“ арх. Светломир Колев са освободени от заеманите от тях длъжности. Директорът на дирекция „Мониторинг и контрол“ Елена Василева е подала заявление за прекратяване на служебното си правоотношение по собствено желание.

Веднага след като поиска оставката на главния архитект, кметът Васил Терзиев внесе в Столичния общински съвет доклад с предложение за нова структура на администрацията. Промяната има за цел организационно пренареждане, по-устойчива и предвидима система на управление, която осигурява по-ясно разпределение на отговорностите, по-висока ефективност и по-добра координация между екипите. Всички изменения ще се извършват без увеличаване на общата численост на администрацията.

Нов заместник-кмет в направление “Градско планиране и развитие”

Една от ключовите промени в новата структура е създаването на позицията заместник-кмет по градоустройство – фигура, която ще има стратегическа роля за интегриране на всички процеси, свързани с планирането и развитието на София. Решението цели да възстанови баланса между политическата отговорност и експертната независимост в градоустройството. Новият заместник-кмет ще взима стратегическите решения и ще носи политическата отговорност за резултатите.

В същото време главният архитект ще продължи да упражнява своите правомощия по Закона за устройство на територията – издаване на разрешения за строеж, одобряване на проекти и контрол върху законосъобразността и качеството на строителството. По този начин щяло да се постигне ясно разграничение на функциите: политическото ниво определя визията и приоритетите, а експертното гарантира качеството и спазването на закона. Според кмета през годините в София се стигнало до изкривяване на баланса, при което главният архитект се е превърнал във властова фигура, а той трябва да бъде експерт, който гарантира професионализъм и независимост.

Оптимизация и ефективност

Новата структура предвижда създаването на ново направление „Сигурност“, звено за стратегически комуникации, инспекторат за противодействие на корупцията и административна единица за поддръжка на изградените обекти. Новата структура подрежда функциите така, че да няма дублиране между звената. Чрез по-добра координация и вътрешна организация общината ще може да реализира повече проекти, с по-малко бюрокрация и по-бързи резултати за гражданите, казва кметът.

С новата структура се въвежда разграничение между стратегическите, експертните и административните функции, като се създават по-преки линии на отчетност и контрол. Промяната въвежда и нов модел на сътрудничество между различните направления – екипна работа по общи проекти и интегрирани решения в интерес на гражданите на София.

Докладът за новата структура ще се разглежда на заседание на Столичния общински съвет на 13 ноември.

Презентация

ОЩЕ НОВИНИ

Община Пловдив отличи победителите в конкурса за най-красиво озеленено и поддържано междублоково пространство

Община Пловдив отличи победителите в конкурса за най-красиво озеленено и поддържано междублоково пространство

Първо място и ваучер на стойност 300 евро спечели междублоковото пространство при блок 311 в район „Тракия“

Започна изграждането на вертикалната зелена стена при Първа градска болница в София

Започна изграждането на вертикалната зелена стена при Първа градска болница в София

Инициатива е част от проекта на Столична община „Зелени мерки за по-чист въздух“, насочен към изграждането на ефективна зелена инфраструктура в 11 различни точки на града 

Къщата с издигащата се поляна – съчетание на иновативна архитектура с исторически контекст

Къщата с издигащата се поляна – съчетание на иновативна архитектура с исторически контекст

House of the Rising Meadow по проект на I/O архитекти получи специално отличие в конкурса „Български архитектурни награди“

Засилва се контролът за спазване на регламентираните правила за достъп до Борисова градина в София

Засилва се контролът за спазване на регламентираните правила за достъп до Борисова градина в София

Наскоро по време на публичното обсъждане на проекта за ПУП на парка въпросът беше поставен от граждани

157 проверки на строителни обекти са направени в София за последните две седмици

157 проверки на строителни обекти са направени в София за последните две седмици

Масираните проверки са част от усилията на Общината за по-чист въздух

Наемателите на терена до плажа Бутамята спират всякаква дейност до приключването на всички съгласувателни процедури

Наемателите на терена до плажа Бутамята спират всякаква дейност до приключването на всички съгласувателни процедури

"Пепе.бг" премахва ограждащото въже и други временни елементи и до окончателното решение на съда относно спора му за терените с Община Царево