Етнографски комплекс "Ченгене скеле" в Бургас вече разполага с работилница за рибарски лодки
Визията на сградата е съобразена с цялостната концепция на Културно-туристическия комплекс до едноименното рибарско селище
Халето за ремонт на рибарски лодки до пристанището е с площ близо 150 квадратни метра, като в него може да бъдат вкарвани за ремонт по две лодки. Работилницата е снабдена с вода и електричество, има офис помещение, баня и тоалетна. Тя дава възможност рибарите да извършват поправки по своите плавателни съдове на закрито, без да са изложени на неблагоприятни атмосферни условия. Работното пространство е в северната част на постройката, като има връзка с хладилно помещение, в което се предвижда да има фризер с ледогенератор.
Конструкцията на работилницата е от стоманобетонни елементи и термопанели. Пред нея е изграден подход, който позволява плавателните съдове да бъдат вкарвани в помещението за ремонт посредством колесар. Външното пространство също е облагородено.
В рамките на проекта са монтирани и модулни понтони. Механизмът за закрепването им позволява те да бъдат местени без усилия и да се монтират на ново място в зависимост от нуждите за обслужване на плавателните съдове. За безопасността на лодките са осигурени и специални отбивни устройства – фендери. Те изпълняват ролята на буфер между корпуса на плавателния съд и стената на кея и поемат ударите при контакт между тях.
Снимки: Община Бургас
Изграждането на работилницата се финансира по Програма за морско дело и рибарство. По друг проект Община Бургас ще се опита да осигури оборудване, което да е в помощ на рибарите при извършването на ремонтните дейности.
Ема Димитрова