Културното наследство трябва да бъде обект на цялостна визия и стратегия за управление и развитие
Според доклад на Екипът на София са необходими завишен контрол, поощряване на качествени архитектурни намеси, създаване на цялостна стратегия и рестартиране и подобрение на програма „Културно наследство“
Оценка на прогреса по изпълнението на мерките и проектите
Културното наследство трябва да бъде обект на цялостна визия и стратегия за управление иразвитие, а не на краткотраен и често популистки медиен шум. Не бива да се разчита само на единични, некоординирани действия, повечето – резултат от вече стартирали инициативи на предишното управление на СО, казват от Екипът на София.
Например към т. 1 от Отчета на кмета Васил Терзиев за 2024 година – искане от Министерството на културата за възстановяване на статута на 20 сгради скултурно-историческа стойност, още през януари 2022 г. Направление „Архитектура и градоустройство“ (НАГ) представя разработка за актуализация на недвижимите културни ценности на част от територията на Столичната община в участъка между бул. „Патриарх Евтимий“, ул. „Г. С. Раковски“ и ул. „Граф Игнатиев“ – улиците „Преспа“, „Шести септември“, „Хан Аспарух“, „Неофит Рилски“ и „Струмица“ (т. нар. „Малки пет кьошета“) в район „Средец”. Целта е да се възстанови автентичността на градската структура, като бъде върнат статутът на сгради недвижима културна ценност и се довършат производствата по опазване на вече декларирани като културна ценност сгради. През декември 2023 г. актуализацията е приета на СЕСОНКЦ към МК, но все още няма издадена заповед на МП и не е одобрен подробният устройствен план на територията, но това е опит за по-цялостен подход към темата „възстановяване на статути“.
Към т. 2 от Отчета – реставрацията на хотел „Париж“, разрешението за строеж на хотел „Париж“ е предшествано от дълги процедури по съгласуване на инвестиционен проект в Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и МК, които не са протичали единствено между ноември 2023 г. и февруари 2024 г., когато е обявен старт на процеса по реставрация. И тук отново са необходими цялостен подход и визия за развитие на културното наследство по ключови софийски булеварди и направления, всеки с различна идентичност. Включително и по бул. „Мария Луиза“, където се намира сградата на бившия хотел „Париж“.
Към т. 3 от Отчета – реставриране на Института по балканистика (ИБ) към БАН, това е аналогичен резултат от дългогодишни процедури. Процесът за реставрация на ИБ на БАН е стартиран през януари 2021 г. като един от проектите по програма „Културно наследство“ на СО. Проектът е съгласуван от Министерство на културата на 17 август 2021 г. През юни 2022 г. е изготвено и задание за проектиране, което е внесено за съгласуване в Националния институт за недвижимо културно наследство. Разрешението за строеж е издадено през март 2024 г. Въпреки заявката за промяна на бюджета и броя на финансираните сгради по програма „Културно наследство на Столична община“, няма публична информация това да е свършено. Няма и публично обявена нова сесия за събиране и финансиране на проекти по програмата за 2024 г. и 2025 г. Бюджетът на програма „Култура“ на СО в Направление 6: „Културно наследство и социализация“ остава непроменен през последните години, включително за 2025 г. – 25 0000 лв. В Капиталовата програма за 2025 г. са заложени единствено три проекта за реставрация, при това само на единични недвижими културни ценности (къщата на Райна Попгеоргиева, къща-музей „Васил Левски“ и сградата на минерална баня „Горна баня“, която присъства и като обект в т.нар. Граждански бюджет за 2025 г.).
Предложения за действия
За решаването на ключовите проблеми в сферата на опазването на културното наследство са необходими цялостни, стратегическидействия, а именно:
- Качествен контрол върху дейностите, извършвани с културното наследство (интервенции, прилагане на мерки заенергийна ефективност). Поощряване и/или демонстриране на качествени архитектурни намеси в културно-исторически контекст (консервация, адаптация, реставрация, реновация, реконструкция, поддръжка и социализация). Това означава разширение на капацитета на съществуващaтa дирекция „Градско и пространствено планиране и недвижимо културно наследство“.
- Създаване на цялостна стратегия за опазване и управление на културното наследство в София, отвъд единичните палиативни мерки. Такава стратегия е удачно да се създаде от звеното за стратегическо и пространствено планиране на общината – „Софияплан“.
- Развитие и управление на наследството като част от активния съвременен живот. Това означава тясно сътрудничество между общинските структури, свързани с градско планиране и недвижимо културно наследство, култура, туризъм и образование за съвместни инициативи, събития и проекти, които да включат наследството в позитивен градивен диалог с гражданите.
- Рестартиране и подобрение на програма „Културно наследство“. Създадената през 2019 г. програма следва да разшири предлаганите дейности отвъд безвъзмездното изработване на проекти за обновяване, като предложи или съдейства за въвличането на финансови инструменти засамото обновяване.