Министерският съвет одобри промени в Закона за културното наследство

152

Целта на предлагания законопроект е постигане на по-съвременна, ефективна и адекватна регулация на режимите и дейностите, свързани с опазването на недвижимите културни ценности


Действащият Закон за културното наследство не успя да предостави необходимата закрила на голям брой културни ценности и това дава ясен сигнал, че държавата трябва да преосмисли своята политика за съхраняване на тази ключова част от националната ни сигурност и идентичност, казват от МС.

Със законопроекта се предлага закриване на общинските звена в регионите за планиране от ниво 2, определени в Закона за регионалното развитие, които още от момента на създаването си по закон или не бяха ефективно конституирани или се оказаха неспособни да осъществяват вменените им правомощия. Функциите на общинските звена ще бъдат прехвърлени в регионалните структури на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).

Предвижда се и разширяване на функциите на НИНКН, а именно добавяне на дейностите по мониторинг на състоянието на недвижимите културни ценности чрез системни наблюдения, както и участие в процедурите по раздел II от глава V на ЗКН - изследване на обекти, които могат да бъдат определени и декларирани като недвижими културни ценности, както и подготовка на откази за деклариране.

Въвежда се нова категоризация на недвижимите културни ценности според тяхната културна и научна стойност и обществената им значимост. Категорията „местно значение" се разделя на две категории, като се предлага въвеждане на нова категория - ,,регионално значение". Новата категоризация има отношение и към предложените промени, свързани с допустимостта на намесите в недвижимите културни ценности.

Регламентира се по нов начин процедурата по идентифициране на недвижимите културни ценности. С цел предотвратяване на възможности за увреждане или унищожаване на даден обект в периода от започване на неговото изучаване до декларирането му като недвижима културна ценност със заповедта на министъра на културата за започване на проучването се установява режим на превантивна защита, който действа от връчването на заповедта до приключване на процедурата по предварителна оценка, но за не повече от шест месеца. Превантивната защита включва забрана за пълно или частично премахване на обекта на идентифициране и отпада автоматично след изтичане на шестмесечния срок.

Ускорява се процедурата, свързана с декларирането на обекти, които могат да бъдат определени като недвижими културни ценности, както и отказите за деклариране. Предвижда се ограничаване на кръга от правомощия на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимото културно наследство (СЕСОНКЦ). По сега действащата процедура близо 40 000 обекта би трябвало да бъдат разгледани от СЕСОНКЦ, за да получат окончателен статут на НКЦ.

ОЩЕ НОВИНИ

Първа копка на нов храм на името на Свети Николай направиха в село Ясен

Първа копка на нов храм на името на Свети Николай направиха в село Ясен

Населеното място се намира на десетина километра от Плевен и е предпочитано място за живеене от много млади семейства

Община Айтос преобразува старото логопедично в Младежки център

Община Айтос преобразува старото логопедично в Младежки център

Сградата се преустройва от фирма "А4Проект" ЕООД, а обектът се изпълнява с безвъзмездна финансова помощ на стойност 1 799 662 лева

Лeтищe Bapнa paзшиpявa Tepминaл 2 c пъpвaтa в Eвpoпa oтĸpитa гeйт зoнa

Лeтищe Bapнa paзшиpявa Tepминaл 2 c пъpвaтa в Eвpoпa oтĸpитa гeйт зoнa

Дейностите включват и голяма реконструкция във вътрешността на основния терминал

В местност Слатина в Русе откриха второто разширение на производствена база

В местност Слатина в Русе откриха второто разширение на производствена база

Проектът предвижда инвестиции в размер на 23 милиона лева и разкриване на над 300 нови работни места