МОСВ получи научния доклад, основа за инициативата за възстановяване състоянието на градските реки

198

Инициативата на бившия вече министър Юлиян Попов започна с фокус върху реките на София


Инициативата на министър Юлиян Попов обедини усилията на местните власти и представители на институции, научни, граждански и бизнес организации, както и на отделни граждани, ангажирани с идеи и дейности за екологичното възстановяване на градските реки.

Автори на научната разработка са доктор Радослава Бекова от Института по океанология и доктор Милена Павлова от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН. Представени са стратегии за успешно възстановяване на речни екосистеми, погрешни схващания и реалистични резултати при възстановяването на градски реки, факторите, свързани с практиките за речно възстановяване, и необходимостта от възстановяване на градските реки в България.

Речните наводнения са един от най-широко разпространените резултати от изменението на климата. През 2009 г. Европейската агенция по околна среда установява, че само 15% от сладководните местообитания са в благоприятно състояние, 30% са в лошо състояние, а 35% са силно повлияни и на практика „мъртви“, се посочва в изследването.

В анализа е акцентирано, че за да се осигури устойчиво управление на околната среда, в международен план се насърчава развитието на многофункционални реки, които да действат като екокоридори, осигурявайки високо биологично разнообразие. Освен това те могат да бъдат свързани с паркове и други зелени площи и така да подобрят градския пейзаж и да увеличат качеството на живот на жителите.

В България над 90% от реките преминават през градски или селски райони и повечето от тях са силно повлияни от човешката дейност, така че темата за възстановяване на градските речни системи става все по-актуална. Като пример за добра работа на държавните органи в анализа са посочени проверките за установяване на възможния източник на замърсяване на река Бели Лом – дейност, която е от изключителна важност и представлява добра практика при стартирането на какъвто и да е било проект, свързан с възстановяване на река, повлияна от човешката дейност.

Река Перловска в София е посочена като друг пример за силно засегната и модифицирана речна система. Основното ѝ предназначение в момента е да се използва като канал за отвеждане на силно замърсени води (както законни, така и незаконни зауствания). Процесът на възстановяване на нейния естествен облик може да допринесе за намаляване на риска от евентуални наводнения и за създаване на климатични острови.

Научната разработка предлага и структура на пилотен проект за възстановяване на градска река. В заключение се посочва, че е важно обществото да промени своето отношение към възприемането на този вид реки, като ги разглежда не само като отводни канали, а като речни екосистеми, които могат да бъдат от полза за човека, ако се управляват по-ефективно и устойчиво. Пълният текст на доклада можете да видите тук.

Във вторник Петър Димитров прие поста от министър Юлиян Попов и заяви, че с него работят заедно от първия ден и това сътрудничество ще продължи. „Всичко, което свършихме през този мандат, го правехме заедно, така че според мен няма да има отклонение нито на един градус от линията на министерството и нито една секунда забавяне", каза новият служебен министър по околната среда и водите.

ОЩЕ НОВИНИ

Изложба "Картите на София" ви очаква на Моста на НДК

Изложба "Картите на София" ви очаква на Моста на НДК

60 любопитни пана ще разкажат историята на нашата столица през погледа на плановете на града през годините

Продължават дейностите за трансформация на предгаровия подлез "Ротондата" в София

Продължават дейностите за трансформация на предгаровия подлез "Ротондата" в София

Предстоят работилници и дискусии за създаване на концепция и план за обновяване на мястото, както и културни събития

Изграждат Подводен парк "Света Анастасия"

Изграждат Подводен парк "Света Анастасия"

Пример за това как биоразнообразието на морското дъно се променя при създаване на условия за неговото обогатяване е подводният параклис, поставен на дъното на морето край острова през 2023 година

Бургас ще бъде домакин на международна конференция за големи инфраструктурни проекти в Европа

Бургас ще бъде домакин на международна конференция за големи инфраструктурни проекти в Европа

В центъра на вниманието на форума ще бъде транснационалният интермодален проект между Италия и България

София инвестира нови 6 милиона лева в зелена инфраструктура

София инвестира нови 6 милиона лева в зелена инфраструктура

Проектът “Зелени мерки за по-чист въздух в Столична община“ се финансира по Програма "Околна среда" на Европейския съюз

МРРБ подпомага общините в изработването на общи устройствени планове с над 2 милиона лева

МРРБ подпомага общините в изработването на общи устройствени планове с над 2 милиона лева

Ресурсът е утвърден по бюджета на министерството за тази година, а одобрените ред и условия за достъп на общините до него са публикувани тук