На крайбрежната алея във Варна са предвидени панорамна асансьорна кула, конгресен център и воден център с атракциони и зони за възстановяване

427

Трите обекта в рамките на "Алея Първа" са с готова проектна документация и осигурено финансиране


На пресконференция на 13 февруари ръководството на "Холдинг Варна" представи визията си за трансформацията на крайбрежната зона чрез стратегически инвестиции в "Алея Първа". Изпълнителните директори Ивелина Шабан и Милчо Близнаков представиха ключовите аспекти на проекта. Припомняме, че Община Варна поиска от частния инвеститор и от държавата да разяснят какво предстои да се реализира на Крайбрежната алея. Настояването е да бъдат запазени природните дадености на алеята и да няма високо строителство.

Според инвеститорите на крайбрежната зона "Алея Първа" се предвижда изграждане на съвременна и достъпна инфраструктура, която ще осигури безопасна и удобна среда за пешеходци, велосипедисти, семейства с деца и хора с увреждания. Включени са мащабни укрепителни мероприятия, изграждане на канализация, водоснабдяване, електрификация и озеленяване на района. Един от предвидените обекти е панорамна асансьорна кула. Съоръжението ще осигури удобна връзка между Приморския парк и крайбрежната алея, като ще е проектирано за хора с увреждания, родители с колички и велосипедисти. Обмисля се предаването на съоръжението на Община Варна за дългосрочно управление и поддръжка.

Вторият обект е Воден център с атракциони и зони за възстановяване. Той ще включва СПА и развлекателна зона с басейни, спортни съоръжения и зони за релакс. Ще има безплатни уроци по плуване за деца до 12 години. Дизайнът ще е вдъхновен от естествените природни форми и средиземноморската архитектура. Проектът не предвижда ограждане на морската зона, а напротив - ще създава условия за по-добро използване на крайбрежното пространство, казват инвеститорите. Озеленяването ще включва декоративни храсти и треви. 

Третият предвиден обект е Международен конгресен център с многофункционални пространства за конференции и културни събития. Архитектурно целта е той да се вписва естествено в градската среда. Проектирани са пространства за хора с увреждания. 

"Холдинг Варна" вече е реализирал инфраструктурни подобрения като укрепително съоръжение за стабилизиране на крайбрежието, дренажна канализация за предотвратяване на наводнения, нов паркинг и оптимизация на автомобилния трафик, сондаж за минерална вода за бъдещите СПА и рекреационни зони. Стартирано е и изграждането на довеждаща канализация и електрификация.

В края на януари изпълнителят на проекта по крайбрежната алея беше санкциониран с максималната глоба от 10 000 лв. заради отрязани частично дървета. Общината ще задължи възложителя “Холдинг Варна” да осъществи обхватна компенсаторна програма – десетки нови дървета да бъдат засадени на същите места по алеята, като те трябва да са от подходящ вид и с достатъчен размер, за да се види бързия ефект и да се развиват устойчиво.

ОЩЕ НОВИНИ

Училище "Васил Левски" в петричкото село Коларово ще има физкултурен салон

Училище "Васил Левски" в петричкото село Коларово ще има физкултурен салон

С постановление на Министерски съвет бяха утвърдени средства в размер на 371 519 лева, представляващи авансово плащане за изграждане на салона

Завърши изграждането на трасета от три улици в квартал "Малинова долина" в София

Завърши изграждането на трасета от три улици в квартал "Малинова долина" в София

Отварят се за движение „Проф. Живко Сталев“, „Едуард Генов“ и „Мирела Френи“ и се извършват административни процедури за въвеждането им в експлоатация

Петричкото село Марино поле има нова църква

Петричкото село Марино поле има нова църква

Храм „Свети Илия“ разполага и с добре устроено дворно място 

Откриха ритейл парк в Костинброд

Откриха ритейл парк в Костинброд

Отвори и първият магазин на Lidl в общината

Община Нова Загора получи финансиране за проект за по-чиста и зелена среда

Община Нова Загора получи финансиране за проект за по-чиста и зелена среда

Ще бъде създадена зона за отдих в източната част на градския парк