Националният ни павилион на ЕКСПО 2025 в Осака получи признание от световноизвестни архитекти

213

Вчера се проведе Денят на България в рамките на световното изложение

 


С надслов „Проектиране на бъдещото общество за нашия живот“ изложението ЕКСПО 2025 в Осака се провежда на изкуствено създаденият остров Юмешима. Очакват се 28 милиона посетители до закриването му на 13 октомври. Участват 158 държави с различни проекти, които показват технологичния прогрес.

Българският павилион се превръща в център на вниманието за международно признати архитекти и не само. Още от първия ден той се радва на голям интерес и пред павилиона се извиват опашки от хора. Посетителите споделят, че са впечатлени от външния дизайн, интериора, както и интерактивната част, където България представя своята история, култура, научни достижения, но същевременно разкрива иновативното лице, вдъхновено от предприемаческия дух и визия за бъдещето. Съюзът на архитектите и Камарата на архитектите в България участваха в избора на изпълнител и архитект за дизайна на българския павилион.

Изпълнител за изграждането на националния павилион е една от най-големите японски строителни компании – Daiwa Lease Co., Ltd., архитект Хирото Кобаяши и неговият екип от Kobayashi and Maki Design Workshop, а интериорният дизайн е поверен на българския концептуален екип: арх. Мария Господинова, архитект с международен опит, Искрен Кръстев – предприемач, експерт в изграждането на екосистеми, и MP-STUDIO – едни от пионерите в областта на светлинното изкуство в Европа, създатели и организатори на Фестивала на светлините LUNAR. 

Под мотото „Еволюция с природата“ българският павилион предлага пътешествие през времето, показвайки как история и традиции формират настоящите иновации и бъдещите визии. Нашата зона се фокусира върху темата „Спасяване на живот“, демонстрирайки силната връзка на България с визията на ЕКСПО, подчертавайки значимия ни принос чрез иновативни решения, които защитават човешкия живот и подобряват благосъстоянието. Националният павилион на България разполага с 360-градусово пространство, в което чрез интерактивна инсталация и помощта на AI може да изписва своето послание за бъдещето.

Павилионът първо получи признание от Соу Фуджимото, архитектът, проектирал символа на ЕКСПО 2025 - „Големият пръстен“. За нашия павилион, който се намира до един от основните входове на изложението, Фуджимото публикува снимка и написа „Simple and beautiful“ („Изчистено и красиво“). "Големият пръстен" е мащабна дървена конструкция с дължина 2 км и височина 20 метра, която служи като основен маршрут за посетителите около обектите на експото. За изграждането на структурата са използвани традиционните сглобки „нуки“ – техника, която често се използва в строителството на японски светилища и храмове.

Сега и друг световноизвестен архитект – д-р Кенго Кума (на снимката долу вдясно), споделя своята положителна оценка за националния ни павилион. Кума е емблематично име на съвременната архитектура, с влияние върху развитието на модерния дизайн на сградите. Той е проектирал и павилионите на Португалия и Катар за ЕКСПО 2025. Арх. Кума е бил впечатлен от екстериорния дизайн на нашия павилион и е разговарял за материалите и цялостната му архитектура с един от неговите автори - арх. Хирото Кобаяши. Арх. Кума посети павилиона със своята съпруга, която също е архитект – проф. Сатоко Шинохара, президент на Японския женски университет.

Арх. Кума има усет към леките и прозрачни сгради, които „дишат“, като светлината се филтрира и допуска природата във вътрешността, поради което е привлечен от дизайна на българския павилион. Сериозен интерес за него са предизвикали въжетата на фасадата, които оформят външната визия на нашия павилион, тъй като самият той използва този вид елементи. В своите проекти арх. Кума отдава значение на занаятчийството, особено когато работи с дърво, а символиката на екстериорния дизайн на българския павилион прави именно такъв паралел – въжетата, които наподобяват занаята тъкане.

Кенго Кума беше в страната ни през 2019 година в рамките на Дните на японската култура в България и изнесе публична лекция в Университета по архитектура, строителство и геодезия. През следващата година той участва в концепция за развитие на Централната минерална баня в София съвместно с YAMAZAKI+IVANOVA architects (арх. Йоши Ямазаки и Надя Иванова). 

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

В община Родопи обсъдиха проекти за две нови учебни сгради - детска градина и училище в Марково

В община Родопи обсъдиха проекти за две нови учебни сгради - детска градина и училище в Марково

Проектантският екип и специалисти от общината са представили в детайли идеите си за нова сграда на детска градина „Веселушка“ и ОУ „Св. св. Кирил и Методий“

Продължава подписване на споразумения с общините за изпълнение на различни обекти

Продължава подписване на споразумения с общините за изпълнение на различни обекти

Очаква се да започне и разплащане по вече сключените договори с местните власти съгласно утвърдения график с Министерството на финансите

Управляващият орган на Програма „Развитие на регионите“ навакса забавянето на процедурите за кандидатстване по програмата

Управляващият орган на Програма „Развитие на регионите“ навакса забавянето на процедурите за кандидатстване по програмата

Вече са факт първите сключени договори за енергийно обновяване на многофамилни жилища на обща стойност на безвъзмездната финансова помощ малко над 177 млн. лева

В Русе изграждат жилищен комплекс с висока енергийна ефективност и иновативна система на строителство

В Русе изграждат жилищен комплекс с висока енергийна ефективност и иновативна система на строителство

За климатичния комфорт на Rubik Residence инвеститорът избра и топлоизолационна система от ТЕРАЗИД

Първият в Кюстендил ритейл парк ще отвори в края на октомври

Първият в Кюстендил ритейл парк ще отвори в края на октомври

Той ще бъде разположен на площ 2 600 кв. м и се намира на ул. “Гюешевско шосе“ в кв. “Румена войвода“

Регионален център за дигитални решения и иновации ще бъде изграден в Индустриален парк София-Божурище

Регионален център за дигитални решения и иновации ще бъде изграден в Индустриален парк София-Божурище

Центърът ще включва лаборатория за виртуална реалност, която ще позволи 3D визуализации на сгради, машини и продукти – тестване преди инвестиране чрез т.нар. „дигитални близнаци“