Националният ни павилион на ЕКСПО 2025 в Осака получи признание от световноизвестни архитекти
Вчера се проведе Денят на България в рамките на световното изложение
С надслов „Проектиране на бъдещото общество за нашия живот“ изложението ЕКСПО 2025 в Осака се провежда на изкуствено създаденият остров Юмешима. Очакват се 28 милиона посетители до закриването му на 13 октомври. Участват 158 държави с различни проекти, които показват технологичния прогрес.
Българският павилион се превръща в център на вниманието за международно признати архитекти и не само. Още от първия ден той се радва на голям интерес и пред павилиона се извиват опашки от хора. Посетителите споделят, че са впечатлени от външния дизайн, интериора, както и интерактивната част, където България представя своята история, култура, научни достижения, но същевременно разкрива иновативното лице, вдъхновено от предприемаческия дух и визия за бъдещето. Съюзът на архитектите и Камарата на архитектите в България участваха в избора на изпълнител и архитект за дизайна на българския павилион.
Изпълнител за изграждането на националния павилион е една от най-големите японски строителни компании – Daiwa Lease Co., Ltd., архитект Хирото Кобаяши и неговият екип от Kobayashi and Maki Design Workshop, а интериорният дизайн е поверен на българския концептуален екип: арх. Мария Господинова, архитект с международен опит, Искрен Кръстев – предприемач, експерт в изграждането на екосистеми, и MP-STUDIO – едни от пионерите в областта на светлинното изкуство в Европа, създатели и организатори на Фестивала на светлините LUNAR.
Под мотото „Еволюция с природата“ българският павилион предлага пътешествие през времето, показвайки как история и традиции формират настоящите иновации и бъдещите визии. Нашата зона се фокусира върху темата „Спасяване на живот“, демонстрирайки силната връзка на България с визията на ЕКСПО, подчертавайки значимия ни принос чрез иновативни решения, които защитават човешкия живот и подобряват благосъстоянието. Националният павилион на България разполага с 360-градусово пространство, в което чрез интерактивна инсталация и помощта на AI може да изписва своето послание за бъдещето.
Павилионът първо получи признание от Соу Фуджимото, архитектът, проектирал символа на ЕКСПО 2025 - „Големият пръстен“. За нашия павилион, който се намира до един от основните входове на изложението, Фуджимото публикува снимка и написа „Simple and beautiful“ („Изчистено и красиво“). "Големият пръстен" е мащабна дървена конструкция с дължина 2 км и височина 20 метра, която служи като основен маршрут за посетителите около обектите на експото. За изграждането на структурата са използвани традиционните сглобки „нуки“ – техника, която често се използва в строителството на японски светилища и храмове.
Сега и друг световноизвестен архитект – д-р Кенго Кума (на снимката долу вдясно), споделя своята положителна оценка за националния ни павилион. Кума е емблематично име на съвременната архитектура, с влияние върху развитието на модерния дизайн на сградите. Той е проектирал и павилионите на Португалия и Катар за ЕКСПО 2025. Арх. Кума е бил впечатлен от екстериорния дизайн на нашия павилион и е разговарял за материалите и цялостната му архитектура с един от неговите автори - арх. Хирото Кобаяши. Арх. Кума посети павилиона със своята съпруга, която също е архитект – проф. Сатоко Шинохара, президент на Японския женски университет.
Арх. Кума има усет към леките и прозрачни сгради, които „дишат“, като светлината се филтрира и допуска природата във вътрешността, поради което е привлечен от дизайна на българския павилион. Сериозен интерес за него са предизвикали въжетата на фасадата, които оформят външната визия на нашия павилион, тъй като самият той използва този вид елементи. В своите проекти арх. Кума отдава значение на занаятчийството, особено когато работи с дърво, а символиката на екстериорния дизайн на българския павилион прави именно такъв паралел – въжетата, които наподобяват занаята тъкане.
Кенго Кума беше в страната ни през 2019 година в рамките на Дните на японската култура в България и изнесе публична лекция в Университета по архитектура, строителство и геодезия. През следващата година той участва в концепция за развитие на Централната минерална баня в София съвместно с YAMAZAKI+IVANOVA architects (арх. Йоши Ямазаки и Надя Иванова).
Ема Димитрова