Над 1500 души се включиха във второто издание на форума „Лидерите, които строят“
На 3 и 4 април фоайето и коридорите на УАСГ бяха посетени от студенти, ученици, млади професионалисти и експерти от сектора
Снимка: Citybuild
Форумът „Лидерите, които строят“ отново събра водещи компании, експерти и студенти в най-голямото интерактивно събитие за архитектура и строителство в България. “Градчето от велпапе“, което осигури зони на над 30 от най-иновативните компании в сектора, предложи възможност на участниците да се запознаят с последните иновации, технологии и решения в строителството и архитектурата. Задачи, демонстрации и интерактивни игри насърчаваха участието и директната комуникация между посетители и представители на компаниите.
Снимка: Stroiinfo
Събитието се превърна в платформа за обмен на опит, вдъхновение и знания между архитекти, инженери и студенти. Форумът изгради усещане за сплотеност в бранша и предостави възможност за нови професионални контакти и открития.
Снимка: Citybuild
Панелни дискусии и лектори
Тази година програмата включваше и три вдъхновяващи панела с участието на доказани професионалисти, включващи арх. Божидара Вълкова (POV), арх. Александър Йончев (Simple Architecture), инж. Неделина Динева (Termomost), инж. Илия Спириев (Vibe Group), инж. Иван Бръмбаров (PERI), арх. Мартин Стоянов (BIMdesigned), арх. Андрей Ходкевич (HORA), инж. Фантина Рангелова (УАСГ), инж. Иван Бързанов (ГБС Прифаб).
Снимки: Citybuild
Гост-лектор и мастър клас
Специален гост тази година беше Дамян Илиев от световноизвестното архитектурно студио SOM (Skidmore, Owings & Merrill). Неговата лекция събра над 150 души в аула “Максима”. Тя включваше както по-ранни и малки проекти, така и мащабни емблематични обекти като реконструкцията и реставрацията на електроцентралата Battersea и жилищните One Thames City в Лондон, реновацията на офис комплекса Corso Italia 23 в Милано и и изграждащото се Milan Olympic Village за Зимните олимпийски игри догодина, което след игрите ще се ползва за жилища, включително и за студенти.
Визуализация: SOM (Skidmore, Owings & Merrill)
Арх. Илиев има и над шест години натрупан академичен опит като преподавател в Bartlett School of Architecture (UCL) и Университета на Уестминстър в Лондон, като и до днес продължава да бъде активен гост-преподавател в няколко университета. На следващия ден той проведе ексклузивен мастър клас за първите 12 регистрирани участници по време на лекцията.
Снимка: Stroiinfo
Партньори
Генералният партньор на събитието ГЛАВБОЛГАРСТРОЙ участва с две интерактивни площи, на които представи задача за изготвяне на линеен график за изграждане на обект със сглобяем стоманобетон, както и приложение на VR. Инж. Иван Бързанов – изпълнителният директор на „Главболгарстрой Прифаб“, взе участие и в панел “Бъдещето на професиите”, където сподели своята визия за бъдещето на инженерната професия. Като награда за участниците във форума ГБС обявиха свободни места за стаж на студентите и младите специалисти.
Снимка: Stroiinfo
Ексклузивен партньор на събитието беше STRABAG, които осигуриха специална награда за 15 студента, които взеха участие във форума. Събитието бе подкрепено и от още редица водещи компании в сектора, които участваха с интерактивни пространства и вълнуващи предизвикателства. Сред тях бяха Wienerberger, ЕТЕМ и Hörmann. Партньорите на събитието също осигуриха допълнителни награди за голям брой от участниците, които успяха да преминат през максимален брой интерактивни площи по време на форума.
Снимка: Stroiinfo
Снимка: Stroiinfo
Снимка: Stroiinfo
Снимка: Stroiinfo
„Лидерите, които строят“ 2025 доказа, че когато експерти и млади таланти се срещнат в пространство за обмен и вдъхновение, се раждат нови идеи, сътрудничества и мечти.
Снимка: Citybuild