Нова сграда със 7 пететажни тела се предвижда да бъде изградена на мястото на "Балкантон" в София

297

Срещу разрушаването на емблематичната сграда с дългогодишна история недоволстват от Сдружение „Лагера“, което иска тя да се превърне в музей на българската музика


Със заповед от 15 януари временният главен архитект на столицата Богдана Панайотова е одобрила Изменение на план за регулация (ИПР) за имот с идентификатор 68134.201.221 на ул. „Хайдушка поляна“ 6 в ж.к. „Лагера“ в район „Красно село“. Поводът е постъпило в Направление „Архитектура и градоустройство“ заявление от "Балкансаунд 2020" за изграждане на нова сграда със 7 пететажни тела с максимална височина 15 метра, както и едно ниво подземни гаражи. Устройствената процедура е задействана още през 2020 година от тогавашният главен архитект Здравко Здравков. Инвеститор в проекта е дружеството "Балкансаунд 2020" ЕООД, учредено през 2020 година. Година по-късно то е продадено на "БКБ Пропъртис" ЕООД, което е собственост на "Булкредит" АД, което се представлява и управлява от Росен Маринов. 

За издадената заповед съобщиха от сдружение "Лагера": "Ерата на "Балкантон" приключи. За съжаление, колкото и да се опитвахме, колкото и разговори, преговори, срещи, интервюта и участия да имахме, основната емблематична сграда с дългогодишна история, от която произлизат всички български музиканти, ще бъде разрушена. За съжаление, идеята за превръщането й в първия по рода си музей на музикалното изкуство не се възприе. А колко хубаво би било вътре да се разходиш из коридорите на историята, да се потопиш в спомените за стотиците български отличия, златни плочи и инструменти, до които са се докосвали редица от най-известните на световната сцена български музикални величия. Репетиционните й могат да бъдат вдъхновение за младото поколение, а залите да се превърнат в културно средище, привличащо все повече млади творци...“.

От сдружението подготвят протести, като може да се стигне и до затваряне на бул. "Цар Борис ІІІ" или ул. „Житница“. Първият протест е насрочен за 19:30 часа утре. Сборният пункт е пред сградата на "Балкантон". Иначе по проекта е имало само едно възражение на собственик на съседен парцел, като проектът е допълнен и приет от Общинския експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ). Заповедта подлежи на обжалване пред Административен съд София-град.

Кметът на Район "Красно село" Цвета Николаева заяви, че администрацията подкрепя хората, които протестират срещу събарянето на сградата на „Балкантон“. „Считаме, че подобно решение трябва да бъде взето с по-голяма прозрачност и чрез организирането на обществено обсъждане с жителите на ж.к. „Лагера“. Ще изпратим своето отрицателно становище до главния архитект и кмета на София Васил Терзиев. Процедурата дотук е била извън правомощията и контрола на район „Красно село“. Ще ви държим в течение с развитието на казуса и с резултата от предприетите от нас действия“, коментира тя на Фейсбук страницата на района.

Според кмета Васил Терзиев това е един от многото наследени казуси. „Ще се запозная подробно и ще преценя дали да не оттегля заповедта, но ако всичко е законно, няма за какво да се хванем“, коментира той по време на днешната пресконференция за дейността на Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ). Междувременно всеки момент се очаква да бъде обявен официално и новият временен главен архитект на Столична община, тъй като периодът, за който беше назначена Богдана Панайотова, изтече. В средата на февруари предстои конкурс. Междувременно стана ясно, че до провеждането му временно на поста ще бъде назначен доц. д-р арх. Стефан Аспарухов, макар заповедта още да не му е връчена, а назначението не е обявено официално.

Официалното откриване на сградата на "Балкантон" е на 4 февруари 1952 година. Целият работен процес протича в триетажната постройка на улица "Хайдушка поляна" в ж.к. "Лагера", като само записите се правят навън - в Студио 1 на БНР и в зала "България". В средата на 70-те години „Балкантон“ разширява дейността си и в тази връзка е построен нов производствен цех и е издигнат още един етаж към съществуващата вече сграда. Oбособени са и две студия.

Началото на 90-те години е времето, когато златната ера на "Балкантон" е към своя край. Променената политическа обстановка в страната се отразява и върху работата на комбината, който е принуден значително да свие производствения си обем. Намалените държавни субсидии за култура и появата на конкуренция в лицето на новопоявилите се частни музикални компании също оказват влияние и в края на 2001 г. предприятието е напълно приватизирано.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Тази година са предвидени над 3,5 милиона лева за ремонти на приемни здания на жп гари

Тази година са предвидени над 3,5 милиона лева за ремонти на приемни здания на жп гари

Предстои обновяване на гарите Шумен, Образцов чифлик и Ветово, скоро и гара Нова Загора ще бъде преобразена

Кметът на столичния район "Овча купел" отново обяснява за предстоящото изграждане на търговски обект до бл. 508

Кметът на столичния район "Овча купел" отново обяснява за предстоящото изграждане на търговски обект до бл. 508

В рамките на проекта се предвижда инвеститорът да вложи собствени средства в цялостното облагородяване на инфраструктурата около терена

Публикуван е протоколът от първата работна среща на главния архитект на София за експертни консултации

Публикуван е протоколът от първата работна среща на главния архитект на София за експертни консултации

Срещата беше посветена на обсъждане на противоречиви практики в администрацията и на създаването на единна административна практика

Китайският архитект Лиу Дзякун е носителят на наградата Pritzker за 2025 година

Китайският архитект Лиу Дзякун е носителят на наградата Pritzker за 2025 година

Творчеството му се отличава с чувствителност към социалния, исторически и природен контекст на заобикалящата го среда, като съчетава традиция и съвременност, локална специфика и универсална приложимост