Нови атракции с евросредства развиват туризма в Северозападна България

181

С над 4,7 млн. лв. са обновени исторически и природни обекти, туристи учат тъкане на чипровски килими и изработване на кукерски маски


Реновирани средновековни храмове, крепости и 200-годишни сгради, част от културно-архитектурното богатство на страната, нови музейни експозиции и въжен парк с над 45 елемента. Това са само част от най-новите туристически атракции в Северозападна България, реализирани с инвестиции по управляваната от МРРБ програма за трансгранично сътрудничество България – Сърбия. Над 4,7 млн. лв. са вложените средства в проекти в общините Монтана, Вършец, Правец, Брезник, Земен, Белоградчик, Ботевград, Чипровци, които целят съхраняване и популяризиране на местното природно и културно наследство. С инициативите десетки познати и непознати места в пограничните области са превърнати в туристически дестинации с възстановени обекти и обновена инфраструктура, които целят развитието на целия регион.

Възстановената раннохристиянска базилика „Кастра ад Монтенезиум“, разположена върху останките от римска крепост, е най-новата туристическа атракция в Монтана. Тя впечатлява с автентичната си архитектура, духовна атмосфера и хилядолетна история, съчетаваща религия, военна стратегия и културно наследство, представени по модерен и достъпен начин. В рамките на проекта „Консервация, ревитализация и изложба на Раннохристиянска базилика и средновековна крепост в трансграничен регион“ е разработен и съвместен трансграничен пътеводител Пирот – Монтана за улеснение на посетителите.

С над 560 хил. лв. от програмата Община Вършец е изградила и предлага на туристите вълнуващи емоции в парк с 45 въжени съоръжения, скейт площадка и фитнес зона, създаден по проекта „Здраве и приключения сред природата“. По него са реализирани и две детски, две фитнес площадки и скейтборд площадка в града.

Знакови обекти в областта на културното богатство са обновени и в община Правец по проекта „Културно наследство и история за устойчив туризъм“. Туристите могат да разгледат обновения Исторически музей в Правец, в който са събрани ценни артефакти. 

По проекта в село Видраре е възстановено старото класно училище, построено през 1848 година в двора на църквата “Св. Параскева“. То е пример за типичната за времето архитектура, културен и образователен център. В сградата има музейна експозиция, а посетителите имат възможност да се докоснат до условията на обучение през XIX век в България. 

Друг важен обект в селото е Туняковският хан, построен през 1820 г. В него се намира скривалище на Васил Левски. Експозиция показва и дейността на Тайния революционен комитет „Хасан Касан“, един от най-важните революционни комитети през 1870-1872 г. В рамките на проекта може да се разгледат и археологически комплекс, включващ манастира и църквата „Св. Богородица“ в село Осиковица, както и античната крепост „Боровец“ на връх Голям Боровец. Извършени са консервация и експониране на важните сектори и разкрити структури на крепостта – вход, кули, стени, сгради, улична мрежа и пещи за топене на метал. За да се улесни достъпът до обекта, е изградена достъпна среда.

С близо 820 хил. лв. Община Белоградчик реализира проекта „Магура – културен и природен туризъм без граници“. Чрез него е подобрен достъпът и качеството на престоя за всички посетители в една от най-забележителните пещери в България – Магурата. Със своите сталактити, праисторически рисунки, холограмни ефекти и близкото Рабишко езеро, тя става още по-популярен обект. В рамките на проекта в пещерата е направена реконструкция на инфраструктурата и внедряване на новаторски технологични решения. Подобрени са осветлението и достъпът до различни части на пещерата, като е създадена система за холограмно представяне на природните ѝ особености и история, което позволява на посетителите да се запознаят със забележителностите по нов и иновативен начин.

Община Ботевград също обогатява възможностите си за туризъм. По проект „Ботевград – дигитален културен коридор“ е реставрирана Часовникова кула, създаден е  музей на открито и информационен център с дигитални киоск и телепрезънс зала. Чрез тях се съчетава историята с технологиите и превръщат културното наследство в достъпно и интерактивно преживяване.

ОЩЕ НОВИНИ

Световен лидер в роботизираната хирургия откри производствена база в България

Световен лидер в роботизираната хирургия откри производствена база в България

Новият обект в Първомай е част от разширяването на компанията Intuitive в Европа

ЕнЕфект: Социалният план за климата повтаря стари грешки

ЕнЕфект: Социалният план за климата повтаря стари грешки

Съществува огромен риск от социална несправедливост при разходването на 5-те милиарда лева, предвидени по плана

Очаква се бивш санаториум с голям парцел земя в Мало село да се превърне в жилищен комплекс

Очаква се бивш санаториум с голям парцел земя в Мало село да се превърне в жилищен комплекс

Инвеститор е германският предприемач Матиас Цайтлер, който стои зад проектите Coworking Bansko и Coliving Semkovo

Как върви модернизацията на железопътния участък Елин Пелин – Костенец?

Как върви модернизацията на железопътния участък Елин Пелин – Костенец?

Проектът е разделен на три позиции с различни изпълнители, като се работи поетапно, с координация на терен