Нови атракции с евросредства развиват туризма в Северозападна България

164

С над 4,7 млн. лв. са обновени исторически и природни обекти, туристи учат тъкане на чипровски килими и изработване на кукерски маски


Реновирани средновековни храмове, крепости и 200-годишни сгради, част от културно-архитектурното богатство на страната, нови музейни експозиции и въжен парк с над 45 елемента. Това са само част от най-новите туристически атракции в Северозападна България, реализирани с инвестиции по управляваната от МРРБ програма за трансгранично сътрудничество България – Сърбия. Над 4,7 млн. лв. са вложените средства в проекти в общините Монтана, Вършец, Правец, Брезник, Земен, Белоградчик, Ботевград, Чипровци, които целят съхраняване и популяризиране на местното природно и културно наследство. С инициативите десетки познати и непознати места в пограничните области са превърнати в туристически дестинации с възстановени обекти и обновена инфраструктура, които целят развитието на целия регион.

Възстановената раннохристиянска базилика „Кастра ад Монтенезиум“, разположена върху останките от римска крепост, е най-новата туристическа атракция в Монтана. Тя впечатлява с автентичната си архитектура, духовна атмосфера и хилядолетна история, съчетаваща религия, военна стратегия и културно наследство, представени по модерен и достъпен начин. В рамките на проекта „Консервация, ревитализация и изложба на Раннохристиянска базилика и средновековна крепост в трансграничен регион“ е разработен и съвместен трансграничен пътеводител Пирот – Монтана за улеснение на посетителите.

С над 560 хил. лв. от програмата Община Вършец е изградила и предлага на туристите вълнуващи емоции в парк с 45 въжени съоръжения, скейт площадка и фитнес зона, създаден по проекта „Здраве и приключения сред природата“. По него са реализирани и две детски, две фитнес площадки и скейтборд площадка в града.

Знакови обекти в областта на културното богатство са обновени и в община Правец по проекта „Културно наследство и история за устойчив туризъм“. Туристите могат да разгледат обновения Исторически музей в Правец, в който са събрани ценни артефакти. 

По проекта в село Видраре е възстановено старото класно училище, построено през 1848 година в двора на църквата “Св. Параскева“. То е пример за типичната за времето архитектура, културен и образователен център. В сградата има музейна експозиция, а посетителите имат възможност да се докоснат до условията на обучение през XIX век в България. 

Друг важен обект в селото е Туняковският хан, построен през 1820 г. В него се намира скривалище на Васил Левски. Експозиция показва и дейността на Тайния революционен комитет „Хасан Касан“, един от най-важните революционни комитети през 1870-1872 г. В рамките на проекта може да се разгледат и археологически комплекс, включващ манастира и църквата „Св. Богородица“ в село Осиковица, както и античната крепост „Боровец“ на връх Голям Боровец. Извършени са консервация и експониране на важните сектори и разкрити структури на крепостта – вход, кули, стени, сгради, улична мрежа и пещи за топене на метал. За да се улесни достъпът до обекта, е изградена достъпна среда.

С близо 820 хил. лв. Община Белоградчик реализира проекта „Магура – културен и природен туризъм без граници“. Чрез него е подобрен достъпът и качеството на престоя за всички посетители в една от най-забележителните пещери в България – Магурата. Със своите сталактити, праисторически рисунки, холограмни ефекти и близкото Рабишко езеро, тя става още по-популярен обект. В рамките на проекта в пещерата е направена реконструкция на инфраструктурата и внедряване на новаторски технологични решения. Подобрени са осветлението и достъпът до различни части на пещерата, като е създадена система за холограмно представяне на природните ѝ особености и история, което позволява на посетителите да се запознаят със забележителностите по нов и иновативен начин.

Община Ботевград също обогатява възможностите си за туризъм. По проект „Ботевград – дигитален културен коридор“ е реставрирана Часовникова кула, създаден е  музей на открито и информационен център с дигитални киоск и телепрезънс зала. Чрез тях се съчетава историята с технологиите и превръщат културното наследство в достъпно и интерактивно преживяване.

ОЩЕ НОВИНИ

Визата за проектиране за възстановяване на Мемориала на загиналите войници в парка на НДК все още чака съгласуване от НИНКН

Визата за проектиране за възстановяване на Мемориала на загиналите войници в парка на НДК все още чака съгласуване от НИНКН

Питане за забавянето на проекта отправи до кмета на Столична община общинският съветник Вили Лилков

Обявена е втора покана за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции по Програма „Развитие на регионите“

Обявена е втора покана за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции по Програма „Развитие на регионите“

Допустими за финансиране ще бъдат мерки, насочени към жилищно настаняване, енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради, образователна, здравна и социална инфраструктура

Одобриха сградата на банята в "Горна баня" отново да бъде върната за управление на Столична община

Одобриха сградата на банята в "Горна баня" отново да бъде върната за управление на Столична община

Това е първата стъпка, за да може да стартира подготовката на проект за основен ремонт

Верига откри най-големия си и иновативен "направи си сам" магазин в България

Верига откри най-големия си и иновативен "направи си сам" магазин в България

Новият търговски обект разполага със соларни панели и иновации за оптимизиране на използваната електроенергия

Община Димитровград спечели проект по Европейския механизъм за градско развитие (European City Facility - EUCF)

Община Димитровград спечели проект по Европейския механизъм за градско развитие (European City Facility - EUCF)

Чрез него ще бъде финансирано проектирането на преустройството на две сгради за нови социални услуги

Изложба "Картите на София" ви очаква на Моста на НДК

Изложба "Картите на София" ви очаква на Моста на НДК

60 любопитни пана ще разкажат историята на нашата столица през погледа на плановете на града през годините