Обсъдиха идеи за развитие на река Банщица в Кюстендил като природен градски коридор с роля в социалния и културен живот

113

Тридневната работилница беше организирана от фондация „На открито“ в партньорство със Съюза на урбанистите в България и инициативата “Реките на града” на фондация „Колективът“


В дните 16-18 май в III ОУ “Проф. Марин Дринов“ в Кюстендил беше проведена работилница „Банщица в действие: Нови перспективи за жива река“. Работилницата обедини 29 участници с разнообразен профил: студенти от специалностите „Архитектура“ и „Урбанизъм“ на УАСГ-София, професионалисти и активни граждани.

През първия ден участниците направиха разходка по коритото на реката в града, където обсъдиха какви са ценните елементи в средата, нейните проблеми, възможности за подобрение и рискове. 

Във втория ден от работилницата лектори от Кюстендил, София и Скопие (Република Северна Македония) разказаха за своя опит в теренните изследвания на градските реки, най-често срещаните проблеми, подходи за работа с институциите, местни инициативи за подобряване на градската среда, активиране на местното творчество, организиране на градски фестивали и др. Участниците формираха разнообразни екипи, в които работиха по създаването на концепции за реката - как тя и околните пространства могат да отговорят по-добре на нуждите на гражданите, как да бъдат поддържани и обогатени природните дадености, как реката да бъде приобщена към културния живот на града. Тяхната работа беше насочвана от опитни ментори от катедра “Градоустройство” на УАСГ, Община Кюстендил и университета “Св. Св. Кирил и Методий” - Скопие.

На третия ден резултатите бяха представени пред гости, сред които бяха представители на местни институции, организации, общественици, с което беше създадена основа за ползотворна, а на моменти и разгорещена дискусия. Стремежите на фондация “На открито” са да продължи сътрудничеството с всички заинтересовани страни, като тества някои от предложенията на екипите и да укрепи и развие създадените взаимоотношения.

По време на откриването на събитието кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов заяви, че местната администрация е отворена да съдейства за реалното изпълнение на идеите.

Събитието е част от изпълнението на проект "Градски реки: Споделяне и популяризиране на устойчиви практики за социализиране на синьо-зелените коридори в градовете“. Проектът е част от по-широка инициатива в партньорство с фондация „Колективът“ и тяхната инициатива „Реките на града“. Реализира се с финансовата подкрепа на Посолството на Кралство Нидерландия в България, съдействието на Община Кюстендил и Съюза на архитектите в България - дружество Кюстендил.

ОЩЕ НОВИНИ

Бивш санаториум с голям парцел земя в Мало село ще се превърне в жилищен комплекс

Бивш санаториум с голям парцел земя в Мало село ще се превърне в жилищен комплекс

Инвеститор в проекта е германският предприемач Матиас Цайтлер, който стои зад проектите Coworking Bansko и Coliving Semkovo

Как върви модернизацията на железопътния участък Елин Пелин – Костенец?

Как върви модернизацията на железопътния участък Елин Пелин – Костенец?

Проектът е разделен на три позиции с различни изпълнители, като се работи поетапно, с координация на терен

Трениращите клубове в спортна зала "Младост" одобриха бъдещата й визия

Трениращите клубове в спортна зала "Младост" одобриха бъдещата й визия

Проектът „ПОДМЛАДИ ГРАДА – Иновативни възстановителни мерки в отговор на градските предизвикателства към здравето и включването“ е финансиран от ЕФРР по инициативата „EUI – Иновативни действия“