Община Хасково обяви поръчка за проектиране на летище и автомобилна писта до Узунджово

154

Проектът ще е в три фази, като първата е разработване на генерален план и варианти на пистата


Двата имота в сиво и бяло

Община Хасково обяви обществена поръчка „Изработване на комплексен проект и осъществяване на авторски надзор за обект в поземлени имоти 75085.150.9901 и 75085.194.2 област Хасково, община Хасково, с. Узунджово“. Избраният за изпълнител трябва да предостави всички проектантски услуги за изготвяне на комплексен инвестиционен проект в три фази. Крайната цел е да се разработи технически проект за автомобилна писта в с. Узунджово, така че да се осигури получаване на разрешение за строеж.

Примерна схема

Генерален план за Летище Узунджово

Проектантът трябва да разработи геометрично решение за летателното поле, което включва пътеки за рулиране, перон, сграда за обслужване на летището, халета за ремонт на самолети и периметрова ограда. На тази фаза е много важно проектантът да предвиди разположението на техническата инфраструктура, така че да е възможно летището да се изгражда на етапи. Като първи етап в генералния план да се предвиди летателна площадка за лека авиация (General Aviation).

Генерален план и варианти за Автомобилна писта

Необходимо е проектантът да разработи автомобилна писта в два основни варианта.

I ви вариант: „осмица“ - това е вариант, при който трасето на пистата в даден участък преминава едно над друго. По този начин бройката на левите и десните завои са уеднаквява и износването на гумите е по-равномерно. II ри вариант - класическа с посока на въртене лява.

Дължината на пистата е приблизително 4 200 м и минимална ширина 12 м. Всеки от вариантите може да бъде представен с няколко подварианта. На всеки от вариантите трябва да е предвидено пистата да се използва за драг и дрифт състезания или да се обособят самостоятелни места за този тип състезания.

Проектантът трябва да предвиди следните подобекти в генералния план: обходен път с ширина 5 метра; боксове; полигон за oбучение за безопастно шофиране в лоши атмосферни условия; съоръжения – преминавания под пистата; трибуни (главна за 4 200 седящи места, допълнителни); паркинги; периметрова ограда; ограда за отделяне на посетителите от състезанието; шумозаглушаване; прожекторно  осветление; път за достъп; инженерна инфраструктура; фотоволтаик и др.

На тази фаза е много важно проектантът да предвиди разположението на техническата инфраструктура, така че да е възможно автомобилната писта да се изгражда на етапи.

След одобрение от възложителя на този етап се пристъпва към окончателното разработване на проектната документация, като Фаза 2 е ПУП-ПЗ на летище и автомобилна писта и технически проект за автомобилна писта.

ОЩЕ НОВИНИ

Отличиха проектите в конкурса "Cгpaдa нa гoдинaтa"

Отличиха проектите в конкурса "Cгpaдa нa гoдинaтa"

Той награждава най-добрите постижения през съответната година в България, както и свързаните с реализацията им инвеститор, архитект и строител

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Новата сграда за 4 групи е по проект на арх. Димчо Тилев - Tilev Architects, по чийто проект беше изградена и детската градина в "Горна баня", която получи награда в конкурса "Сграда на годината 2024"

Нови детска и спортна площадки, фитнес на открито и паркинг зона ще бъдат изградени в Бенковски

Нови детска и спортна площадки, фитнес на открито и паркинг зона ще бъдат изградени в Бенковски

Проектите ще бъдат реализирани от МИГ – Община Марица с финансовата подкрепа на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони чрез Програмата за развитие на селските райони

Община Пловдив ще получи 2 милиона лева за стадион "Марица"

Община Пловдив ще получи 2 милиона лева за стадион "Марица"

Проектът включва обновяване на игрището на стадиона, две игрища за футбол на малко поле и реконструкция на част от източната трибуна  

90 години след създаването си Природен парк "Витоша" е изправен пред сериозни проблеми

90 години след създаването си Природен парк "Витоша" е изправен пред сериозни проблеми

Държавата и общината трябва да търсят взаимния интерес, а не да водят войни - около това се обединиха участниците в конференция, организирана от Съюза на архитектите в България