Община Сливен няма да предприема стъпки за Даулите и Карандила, докато МОСВ не приеме План за управление на Природен парк "Сините камъни"

144

Тъй като има твърдения за незаконосъобразност на решения на Общинския съвет за образуване на селищните образувания, след публикуване в „Държавен вестник“ всеки ще може да се обърне към съда да ги обжалва


Темата за Природен парк „Сините камъни“ край Сливен обсъдиха в четвъртък миналата седмица кметът Стефан Радев и граждани, които присъстваха на сесията на градския парламент. Те имаха възможност да отправят питания и да споделят свои виждания по отношение на развитието на природния парк, както и опасенията си относно решенията на местния парламент за селищни образувания Карандила и Даулите.

Кметът подчерта отново, че Общината няма да предприема следващи стъпки за Даулите и Карандила, докато Министерството на околната среда и водите не приеме План за управление на Природен парк “Сините камъни”. Той припомни, че през 70-те години на миналия век, с пускането на лифта, се приема мащабна програма за развитието на Карандила. Приема се план да се изгради инфраструктура, да се изградят автогара, автоспирки, супермаркет, поща, културен дом с кино зала и библиотека, хотели, санаториуми, басейни, улици, осветление към тях и тротоари. Голяма част от предвиденото вече е изградено - алейната мрежа, уличното осветление, водопровод, паркинги, хотел.

През 2002 г. е издадена заповед за включването на Карандила в границите на Природен парк „Сините камъни“. В заповедта е допусната техническа грешка и реалното включване на Карандила в парка се осъществява през 2010-2012 г., когато е коригирана. Дотогава Карандила не е бил част от природния парк.

„Дали ще има нови сгради или хотели е въпрос на подробен устройствен план, който ще докаже може ли да има, струва ли си и дали ще има. Но както вече заявих, такъв ще бъде изготвен след приемане на План за управление на ПП „Сините камъни“ от Министерството на околната среда и водите“, подчерта Стефан Радев. Той обясни и какво по закон представлява територията, която е обявена за селищно образувание и какво е предимството в случая. Селищното образувание има строителни граници, както има и населеното място. Разликата е, че няма землище, т.е. няма земя извън строителните граници. Когато една територия е селищно образувание, а не отделни имоти, които са урбанизирани, няма да има нужда за прекарване на дори един кабел да се процедира ПУП - парцеларен план и други административни процедури, които отнемат години.

„Тъй като има твърдения за незаконосъобразност на приетите на 14 ноември 2024 г. решения на Общинския съвет за образуване на селищни образувания Карандила и Даулите, ще придвижим процедурата към публикуване в „Държавен вестник“. В предвидения в закона срок всеки ще може да се обърне към съда да ги обжалва. Ако съдът прецени, че има пропуски в процедурата по приемането на решенията или съдържанието им, ще ги отмени“, добави в заключение градоначалникът.

ОЩЕ НОВИНИ

Как върви модернизацията на железопътния участък Елин Пелин – Костенец?

Как върви модернизацията на железопътния участък Елин Пелин – Костенец?

Проектът е разделен на три позиции с различни изпълнители, като се работи поетапно, с координация на терен

Трениращите клубове в спортна зала "Младост" одобриха бъдещата й визия

Трениращите клубове в спортна зала "Младост" одобриха бъдещата й визия

Проектът „ПОДМЛАДИ ГРАДА – Иновативни възстановителни мерки в отговор на градските предизвикателства към здравето и включването“ е финансиран от ЕФРР по инициативата „EUI – Иновативни действия“

Откриха Културно-историческия парк "България Ленд" край езерото в Правец

Откриха Културно-историческия парк "България Ленд" край езерото в Правец

Паркът включва мащабни макети на значими архитектурни, инфраструктурни, културни, исторически и природни забележителности от цялата страна