6 години след проведен конкурс откриха официално реконструирания хотел на музей "Етър" - вече бивша "Страноприемница"

285

Сградата е със запазен архитектурен облик, но вече отговаря на очакванията на съвременните потребители


На 20 октомври 1981 година като част от честванията, посветени на 1 300 години от създаването на Българската държава, към музей „Етър“ е открит хотел „Страноприемница Етъра“. Той е разполагал със 77 легла, дневен бар, ресторант с лятна тераса, механа и конферентна зала.

Проектът е разработен в средата на 70-те години от екип на Института за проучване и проектиране (ИПП) „Туристпроект“, в който са включени архитектите Иван Попов, Людмила Белокапова, Татяна Кондарева и Дора Радославова. Цялостният облик на сградата, обзавеждането на стаите и общите помещения е в „битов“ стил с препратка към Възрожденската епоха, представена в музей „Етър“. Мебелите са дървени, присъстват традиционни български черги и тъкани. Хотел „Странноприемница Етъра“ е домакин на национални и международни събития, семейни тържества и бизнес форуми.

С годините хотелът се изправя пред обичайните за всяка сграда предизвикателства за поддръжка и подобряване на качеството на предлаганите услуги. През 2007 година се прави частичен ремонт на стаите – подменя се обзавеждането и се реновират санитарните помещения. През 2015 година залите на основния ресторант са частично трансформирани в зали за семинари и научни конференции, без обаче да се интегрира подходящо съвременно техническо оборудване. Влошено е материалното състояние на помещенията на някогашната кухня към ресторанта, на голяма част от обслужващите помещения и някогашните хладилни камери на първия етаж. През топлите месеци за нуждите на механата се адаптират допълнителни площи, но те не предоставят необходимото удобство и функционални връзки за работа в кухнята. Поради лошо състояние на някои от стаите се ползват едва 29 от тях.

През 2016 е направено архитектурно заснемане, извършено е конструктивно обследване и е изготвен технически паспорт. През 2017 година ръководството на музей „Етър“ проведе конкурс за нова визуална идентичност. Осъвременяват се част от експозициите, създадена е нова навигационна система. Преустройството на хотела се явява естествено продължение на този процес по обновление на музея. Установено е, че днешната реалност изисква някои пространства да се превърнат в многофункционални зали за събития и изложби, а част от хотелските стаи да се обособят като места за резидентски програми. През 2018 година беше обявен архитектурен конкурс за идеен проект за преустройство на хотела, спечелен от Another studio и Urbanviva, а поръчката за консервация, реставрация и преустройство беше обявена през 2021 година.

Реконструираният хотел на музей „Етър“ беше официално открит на 31 юли. Това се случва благодарение на проект „РЕМО „Етър“ – музей за креативен културен туризъм“. Използва се съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие, национално съфинансиране и кредитен ресурс от финансов инструмент. Името „Странноприемница Етъра“ стана хотел „Етър“, тъй като се оказа, че в региона и извън него много хотели и места за настаняване са избрали да се наричат така. Още преди да започне реализацията на проекта, от разговори с гости на хотела става ясно, че не го познават под името „Странноприемница“. Важна роля изигра и изписването на името на латиница (Strannopriemnitsa), което е много трудно за произнасяне от страна на чуждестранните туристи. Така хотелът на музей „Етър“ става хотел „Етър“. При популяризирането му се добавя и Габрово, за да се уточни дестинацията. Сега хотелът разполага със стаи, апартаменти и резидетски център, лоби бар, ресторант, възрожденска механа, конферентни зали.

Снимки: Община Габрово и хотел "Етър"

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

До 2-3 години са възможни промени в правила и нормативи за прилагане на Общия устройствен план на Варна

До 2-3 години са възможни промени в правила и нормативи за прилагане на Общия устройствен план на Варна

Задача на експертен екип е да определи недобрите практики по прилагане на ОУП и да предложи административни мерки за прекратяването им

Издадоха учебник по реставрация на стара историческа дограма

Издадоха учебник по реставрация на стара историческа дограма

Основната цел на сдружение „Новият Русе - Русчук.BG“ е създаването на подобна специалност в Професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура „Йосиф Вондрак"

Община Белоградчик обособява терен за нов жилищен квартал с около 30 еднофамилни и многофамилни къщи

Община Белоградчик обособява терен за нов жилищен квартал с около 30 еднофамилни и многофамилни къщи

Той се намира до кв. „Милевите“ до сградата на бившия Техникум близо до центъра на града и обхваща площ от 12 декара