6 години след проведен конкурс откриха официално реконструирания хотел на музей "Етър" - вече бивша "Страноприемница"

257

Сградата е със запазен архитектурен облик, но вече отговаря на очакванията на съвременните потребители


На 20 октомври 1981 година като част от честванията, посветени на 1 300 години от създаването на Българската държава, към музей „Етър“ е открит хотел „Страноприемница Етъра“. Той е разполагал със 77 легла, дневен бар, ресторант с лятна тераса, механа и конферентна зала.

Проектът е разработен в средата на 70-те години от екип на Института за проучване и проектиране (ИПП) „Туристпроект“, в който са включени архитектите Иван Попов, Людмила Белокапова, Татяна Кондарева и Дора Радославова. Цялостният облик на сградата, обзавеждането на стаите и общите помещения е в „битов“ стил с препратка към Възрожденската епоха, представена в музей „Етър“. Мебелите са дървени, присъстват традиционни български черги и тъкани. Хотел „Странноприемница Етъра“ е домакин на национални и международни събития, семейни тържества и бизнес форуми.

С годините хотелът се изправя пред обичайните за всяка сграда предизвикателства за поддръжка и подобряване на качеството на предлаганите услуги. През 2007 година се прави частичен ремонт на стаите – подменя се обзавеждането и се реновират санитарните помещения. През 2015 година залите на основния ресторант са частично трансформирани в зали за семинари и научни конференции, без обаче да се интегрира подходящо съвременно техническо оборудване. Влошено е материалното състояние на помещенията на някогашната кухня към ресторанта, на голяма част от обслужващите помещения и някогашните хладилни камери на първия етаж. През топлите месеци за нуждите на механата се адаптират допълнителни площи, но те не предоставят необходимото удобство и функционални връзки за работа в кухнята. Поради лошо състояние на някои от стаите се ползват едва 29 от тях.

През 2016 е направено архитектурно заснемане, извършено е конструктивно обследване и е изготвен технически паспорт. През 2017 година ръководството на музей „Етър“ проведе конкурс за нова визуална идентичност. Осъвременяват се част от експозициите, създадена е нова навигационна система. Преустройството на хотела се явява естествено продължение на този процес по обновление на музея. Установено е, че днешната реалност изисква някои пространства да се превърнат в многофункционални зали за събития и изложби, а част от хотелските стаи да се обособят като места за резидентски програми. През 2018 година беше обявен архитектурен конкурс за идеен проект за преустройство на хотела, спечелен от Another studio и Urbanviva, а поръчката за консервация, реставрация и преустройство беше обявена през 2021 година.

Реконструираният хотел на музей „Етър“ беше официално открит на 31 юли. Това се случва благодарение на проект „РЕМО „Етър“ – музей за креативен културен туризъм“. Използва се съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие, национално съфинансиране и кредитен ресурс от финансов инструмент. Името „Странноприемница Етъра“ стана хотел „Етър“, тъй като се оказа, че в региона и извън него много хотели и места за настаняване са избрали да се наричат така. Още преди да започне реализацията на проекта, от разговори с гости на хотела става ясно, че не го познават под името „Странноприемница“. Важна роля изигра и изписването на името на латиница (Strannopriemnitsa), което е много трудно за произнасяне от страна на чуждестранните туристи. Така хотелът на музей „Етър“ става хотел „Етър“. При популяризирането му се добавя и Габрово, за да се уточни дестинацията. Сега хотелът разполага със стаи, апартаменти и резидетски център, лоби бар, ресторант, възрожденска механа, конферентни зали.

Снимки: Община Габрово и хотел "Етър"

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

През третото тримесечие са отворени сравнително малко площи в ритейл паркове, но по-силна активност предстои

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

Това сочи експертен доклад за резултатите от обследването на актуалното състояние на недовършения строеж

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Аварийни консервационно-реставрационни дейности стартираха на западния бастион на средновековната крепост

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Автор на архитектурния проект е Галина Пировска, археологическите проучвания са под ръководството на Мая Мартинова, а реставрацията е поверена на художник реставратора Никола Стоянов