Показаха как ще изглежда новият комплекс с високи сгради на мястото на бившия текстилен завод "Витоша" на бул. "Черни връх" в столичния "Лозенец"
Мащабният проект Vitosha Art е за жилища, офиси, търговски обекти, детска градина, подземни паркинги на три нива и вътрешен парк
Източник: Vitosha Art
В началото на юни ви съобщихме за издаденото вече разрешение за строеж за предвидения нов комплекс на мястото на бившия текстилен завод „Витоша“ на бул. „Черни връх“ 47 – при магазин Lidl малко преди кръстовището на Mall Paradise в посока планината. Тогава все още не беше ясно каква ще е визията на обекта. Подробности за хронологията на инвестиционното намерение и предвидените сгради според подадената тогава в РИОСВ документация може да видите ТУК.
Източник: Vitosha Art. Поглед откъм бул. „Черни връх“.
Източник: Vitosha Art. Поглед откъм бул. „Черни връх“.
Източник: Vitosha Art. Поглед откъм ул. „Люба Величкова“.
Архитектурният проект и дизайнът на многофункционалния комплекс Vitosha Art (Витоша Арт) са разработени от бюрата Benoy (Лондон), ML Studio (Лондон) и ProArh (София). Концепцията е вдъхновена от бившия завод за текстилни изделия, затова наименованията на отделни сгради в бъдещия комплекс ще създават връзка с тези от времето на бившия завод. Например жилищната сграда THREAD, чиято фасада ще наподобява различни типове текстилни нишки, ще предлага двустайни, тристайни и четиристайни жилища и пентхауси с квадратури от 70 кв.м до над 300 кв.м. Сградата ще е „опорната точка на комплекса в архитектурно отношение“ и ще осигури над 300 жилищни единици. Друга предвидена висока сграда е наречена NEEDLE (игла).
Източник: Vitosha Art. Сграда THREAD (нишка).
Източник: Vitosha Art. Сграда THREAD (нишка).
Източник: Vitosha Art. Сграда NEEDLE (игла).
В новия комплекс са проектирани още две високи сгради - WOOL (въ̀лна) и COTTON (памук), като ниските тела се предвижда да бъдат реконструирани. Ще има офиси и търговска зона, ресторанти, медицински център, детска площадка от естествени материали, детска градина с капацитет от 80 деца, зелени площи, вътрешен площад и водни съоръжения.
Източник: Vitosha Art
Източник: Vitosha Art
Източник: Vitosha Art
Източник: Vitosha Art
Специален Club House над нивото на земята е предвиден за собствениците - с рецепция и консиерж. Клубът ще служи като социален хъб, място за срещи и почивка.
Източник: Vitosha Art
Паркингът на комплекса е разделен на три зони, с повече от повече от 1 000 паркоместа на три нива, от които над 300 позиции за споделено паркиране, предлагащи изходна точка към търговските обекти. Предвидена е и възможност за поставяне на електрически зарядни станции за всички паркоместа и гаражи.
Източник: Vitosha Art
Според инвеститорите "Артстрой 1 Инвестмънт", комплексът ще предлага „енергийна независимост чрез геотермална инсталация за отопление, охлаждане и топла вода, като така енергийните разходи могат да бъдат намалени до 75%“. Освен това се предвиждат висококачествени строителни материали, смарт технологии и управление на дома, както и професионален фасилити мениджмънт.
Източник: Vitosha Art
Може да следите за още подробности за проекта тук, а партньорът по продажбите Sotheby's International Realty България организира Дни на отворените врати – от 21 до 23 октомври включително, от 15:00 до 20:00 часа в RE Club на ул. "Московска" 29. Желаещите трябва да се обадят на телефон 0877 077 779, за да запазят предварително час за персонално представяне на комплекса.
Източник: Vitosha Art
Припомняме, че близо до бившия завод "Витоша" скоро започна изграждането на две други високи сгради - 24-етажната Twin Tower със смесено предназначение и 21-етажният смесен комплекс Uptown Square. В квартал „Хладилника“ и от двете страни на бул. „Черни връх“ са планирани голям брой подобни проекти. Зоната се нуждаеше от обновяване и съживяване, но основното притеснение на хората е височината на сградите, генерирането на още транспортен трафик и закриването на гледката към планината. Според кмета на район „Лозенец“ Константин Павлов основната причина за това са параметрите на приетият още през строителния бум през 2009 година Общ устройствен план на столицата, както и изработването на транспортните проучвания „на парче“, а не за цяла зона.
Ема Димитрова