Предлагането на площи в търговски центрове, по главни улици и в ритейл паркове в София остава непроменено през първото полугодие

101

Същевременно на пазара се наблюдава висока активност от страна на търсенето


Най-новият доклад на Colliers показва, че предлагането на площи в търговски центрове, по главни улици и в ритейл паркове в София остава непроменено през първото полугодие на 2023 г., със стойности съответно  390,600 кв.м, 63,800 кв.м и 66,500 кв.м. Същевременно на пазара се наблюдава висока активност от страна на търсенето. В резултат на това нивото на свободни площи на бул. „Витоша“ достигна предпандемичната си стойност от 1%. Трите опериращи търговски парка в София изобщо не разполагат с вакантни пространства.

Незаетите площи в търговски центрове също намаляват на 3.6% от 3.8% към края на 2022 г. Усвоените квадратури през първото полугодие възлизат на над 10,500 кв.м. Тази стойност не включва релокации на търговски обекти. Голям брой трансакции от този тип са регистрирани през разглеждания период, в резултат на разширяване на магазини, както и на оптимизация на микса от наематели в моловете.

Най-активни от страна на търсенето са търговците от секторите Мода, Здраве и красота, и Гастрономия. Новият бранд, който стъпи на българския пазар, е германският дискаунтър TEDi. Той откри първите си магазини в търговски центрове и паркове в няколко града в страната – София, Перник, Сливен, Стара Загора и Пазарджик.

Наемните нива за първокласна търговска площ бележат леко покачване вследствие на засиления интерес и липсата на достатъчно алтернативи. Най-търсени са локации в установените и добре работещи шопинг центрове и бул. „Витоша“. Наемът на площ в мол става 40 евро на кв.м. на месец, а на главната търговска улица - 56 евро на кв.м. на месец. При ритейл парковете параметърът остава непроменен – 10 евро на кв. м. на месец. Наемните нива се очаква да останат стабилни в краткосрочен план. При евентуален спад на потреблението, вследствие влошаване на състоянието на глобалната икономика, устойчивостта им ще бъде поставена под натиск.

От страна на предлагането раздвижване на пазара ще предизвика предстоящото изграждане на няколко търговски парка в София, които са в активна фаза на планиране. Населението в столицата се разраства и се характеризира с най-високата покупателна способност в страната, което е предпоставка за устойчиво развитие на тези проекти. Успехът им ще зависи от правилното позициониране и адекватното оползотворяване и комуникация на конкурентните им предимства към наемателите и крайните потребители. По отношение на търсенето, дискаунтърите допринасят съществено за динамиката на пазара. Очаква се в краткосрочен план да продължат своята експанзия в национален мащаб.

Вижте повече тук.

ОЩЕ НОВИНИ

Прогнозният срок за завършването на основния ремонт на Дунав мост при Русе е през юни

Прогнозният срок за завършването на основния ремонт на Дунав мост при Русе е през юни

От въвеждането му в експлоатация през 1954 г. досега подобна рехабилитация не е извършвана

Одобрен е проект на община Казанлък за довършване на спалния корпус на Академията за таланти в село Розово

Одобрен е проект на община Казанлък за довършване на спалния корпус на Академията за таланти в село Розово

Проектното предложение е по Проект "Красива България" към Министерството на труда и социалната политика

Българската телеграфна агенция обяви обществена поръчка за реконструкция на двора пред сградата си на бул. "Цариградско шосе" в столицата

Българската телеграфна агенция обяви обществена поръчка за реконструкция на двора пред сградата си на бул. "Цариградско шосе" в столицата

Акценти в проекта са „Карта на света“ с растения с различни цветове за всеки от седемте континента, както и интерактивни „дървета“ с информация за конкретния континент

Предстои международна конференция "Архитектурни експертизи и медиация в сектор “Строителство”

Предстои международна конференция "Архитектурни експертизи и медиация в сектор “Строителство”

На конференцията ще бъде представен старта на дейността на първия в България „Център за архитектурни консултации, експертизи и медиация“ – КЕМ

ПФК ЛЕВСКИ и проектантите от ИПА представиха концепцията за новия стадион "Георги Аспарухов"

ПФК ЛЕВСКИ и проектантите от ИПА представиха концепцията за новия стадион "Георги Аспарухов"

Припомняме, че архитекурното студио проектира и новия стадион "Българска армия"

Ще реши ли Националният фонд за декарбонизация проблема с обновяването на еднофамилните сгради?

Ще реши ли Националният фонд за декарбонизация проблема с обновяването на еднофамилните сгради?

Въпроса  коментира д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект