Предлагат детската болница да бъде изградена в парка на "правителствена"
Остават отворени въпросите кога и как ще бъде извършен анализ на нуждите на детското здравеопазване, както и как ще се организира конкурсът за архитектурна концепция за бъдещата сграда
Създаване на нова детска болница в съответствие с нуждите на детското здравеопазване у нас и добрите практики в детската медицина по света - зад този план, обявен от Министерството на здравеопазването, застана днес НГИ “ЗА Истинска детска болница”. „Макар много въпроси все още да остават отворени, демонстрираното желание да се тръгне по правилния път и да се намери решение, съответстващо на най-добрия интерес на децата, стана причина днес инициативата „За истинска детска болница“ да присъства на пресконференцията, на която Министерство на здравеопазването обяви, че стартира процеса по изграждането на Национална детска болница", казват от инициативата.
Предложението на министерството е нова сграда да се построи в парка на болница „Лозенец“, която разполага с над 160 декара терен, на който може да се строи. На същия терен ще бъде изграден и протонен ускорител. Предвижда се болницата да разполага с хеликоптерни площадки с възможност за бързо транспортиране на пациенти.
Освен отпуснатия досега бюджет, са предвидени и допълнителни 100 млн. лева за оборудване. От ведомството предлагат още създаването на болнично настоятелство. НГИ получи предложение да излъчи свои представители в състава му и гаранции, че правомощията на настоятелството ще позволяват реално участие във взимането на решенията и контрола на изпълнението им. Това съответства на настояването на НГИ за създаване на Обществен съвет, гарантиращ устойчивост и непрекъснатост на целия процес, независимо от това кое правителство е на власт и кой е министър на здравеопазването. Членовете на Настоятелството няма да получават възнаграждения за тази своя дейност.
Болница „Лозенец“ ще продължи да бъде университетска и ще запази многопрофилния си характер. Целта на МЗ е да се надградят съществуващите в болницата услуги. Лечебното заведение ще продължи да извършва трансплантации, а вливането на педиатрията в болницата ще привлече повече хора към здравните услуги в лечебното заведение.
„В момента съществува дружество, което е учредено с капитал от 100 млн. лв., от които 80 млн. лв. са по банковите сметки на дружеството. Преценихме, че е най-добре то да се влее в съществуващата сега детска болница „Проф. Иван Митев“, така че тя да стане инвеститор на новия проект – да определя къде да се строи, как да се строи и да следи изпълнението“, беше категоричен здравният министър.
„Тъй като създаването на новото лечебно заведение ще отнеме 4-5 години, а в момента децата се лекуват при не достатъчно добри условия, най-правилно е да реорганизираме правителствена болница, така че децата да получават несравнимо по-добри грижи. Този въпрос беше обсъждан при предишното народно събрание и всяка от политическите партии подкрепи тази концепция“, обясни здравният министър и посочи, че по оценка на МЗ болница „Лозенец“ може да поеме децата от специализираната болница „Проф. Иван Митев“ без проблем.
Според НГИ “ЗА Истинска детска болница” остават отворени въпросите кога и как ще бъде извършен цялостен анализ на нуждите на детското здравеопазване, който да послужи за фундамент на заданието за изграждане на бъдещата Национална детска болница, както и как ще се организира конкурсът за архитектурна концепция за бъдещата сграда.
Припомняме, че първоначалното предложение на министерството беше дострояване на стара сграда в комплекса на Александровска болница. В началото на юли бяха представени и два идейни проекта, които предвиждаха механично събаряне на старата недовършена конструкция, използване на фундамента и изграждане на сграда с височина до 20 метра. Този проект обаче, възложен от предишното правителство, не може да бъде изпълнен и остава единствено да бъде прекратен. Причината е, че сградата, която е трябвало да бъде обект на реконструкция, не съществува в Устройствения план от 2011 г. Това не позволява издаване на виза за проектиране по начина, по който е определен предметът на проекта.