Предложиха пет идеи за зоната на бившата фабрика „Успех“ в Габрово

136

Една от най-старите фабрикантски сгради в града, която е паметник на културата, в момента е рушаща се частна собственост


Снимка: КАБ – Регионална колегия Габрово 

Изграждане на многофункционален комплекс със зони за спорт, бизнес, култура, образование, технологии, пазаруване и забавления са част от предложенията за развитие на зоната около бившата фабрика „Успех“ в Габрово, които дадоха участниците в семинар на Световната банка. Събитието се проведе от 7 до 9 декември в зала на Община Габрово под мотото „Планиране и финансиране на интегрирани проекти за градско развитие“. Във форума се включиха близо 40 души – представители на МРРБ, общински експерти, урбанисти и студенти по архитектура. Във формат „Световно кафене“, разделени в пет групи, те изследваха възможностите за разрешаване на казуса с една от най-старите фабрикантски сгради в Габрово.  

Отправна точка за работата на групите даде габровският архитект Станимир Семов, който представи проучване (част от дипломна работа) и потенциален пример за архитектурно решение за преустройството на терена на фабрика „Успех“ на ул. „Юрий Венелин“ (срещу ОББ), част от вълнено-текстилния комбинат в миналото „Георги Генев“. Според една от идеите постройките биха могли да се обособят в реактивен, технологичен и рекреационен център, който ще приканва хората чрез пространственото си оформление, но и функционално. Центърът ще разполага с тематични зони – спорт, екообразование, забавление, ателиета за реставрация на сценични костюми и за изработване на карнавални макети.  

Друго предложение предвижда архитектурна концепция с приложение на енергоефективни методи – изграждане на „зелен“ покрив, монтаж на термопомпи и соларни панели. То разглежда реката като източник на вдъхновение и почивка, но и като енергиен ресурс. Между двата ѝ бряга би могло да се изгради пешеходен мост, който да свърже корпусите на сградата.  

Част от участниците посочиха текущите нужди на района, сред които са – нови модерни жилища, зони за паркиране и гариране, големи вериги хранителни магазини, свързване с транспортната инфраструктура и приобщаване към реката, нужда от озеленяване. Според главния архитект на община Габрово Люция Декова сградата има голям потенциал за внедряване на различни възобновяеми енергийни източници в синхрон с целта за постигане на нулеви емисии от въглероден диоксид. „Част от нея може да бъде и обучителен център в различни екопрактики. Да има оранжерия тип „опитно поле“, в която децата да научават как се засаждат зеленчуци, цветя и други.“, каза още арх. Декова.  

Открои се визия за зона, която да представя неиндустриалното наследство на българската архитектура с музейна част и библиотека, както и обособяване на чаршия на старите занаяти с дюкяни, арткафенета и малки ресторанти. Работните групи обсъдиха и начините за финансиране на предложените идеи, а те биха могли да бъдат комбинации между публично-частно партньорство, финансови инструменти, европроекти, различни фондове и донори.  

В дискусия между представителите на Община Габрово и на МРРБ за допустимостта на разходите за закупуване на земя и сгради, които са в тежко състояние, стана ясно, че този модел не се прилага у нас, въпреки че не противоречи на европейските регламенти. „В подобни интегрирани партньорства е нужно участието на Министерството на финансите и на МРРБ. Ако купим дадена сграда от собственика, трябва след това да се помисли как тя ще бъде поддържана. В плановете за интегрирано развитие това присъства само като идея, а са необходими много усилия за реализацията на такива проекти.“, коментира кметът Таня Христова.  

Снимки: Община Габрово 

Проведеният семинар е част от пилотния проект „Компактни градове в България в подкрепа на действия срещу изменението на климата“. Той е част от серия събития, които се реализират със съдействието на общинските администрации на Варна, Враца, Габрово, Ловеч и Сливен, както и в сътрудничество с редица институции на национално равнище. Фокусът е насочен към въвеждането на инструменти и процеси за ускоряване прилагането на промени в градоустройството и планирането. 

ОЩЕ НОВИНИ

Възстановяват движението по участъка от път I-1 между Мездра и Лютидол

Възстановяват движението по участъка от път I-1 между Мездра и Лютидол

Трасето, по което ще се пусне трафикът, е с дължина 13 км, и е модернизирано и разширено с по две ленти в посока

Строежът на водния център и панорамния асансьор на Крайбрежната алея във Варна ще започне през октомври

Строежът на водния център и панорамния асансьор на Крайбрежната алея във Варна ще започне през октомври

Изграждането на центъра с атракциони, СПА зона и спортни съоръжения ще стартира след края на летния туристически сезон

Кметът на Варна: Не съм съгласен да се продават емблематични имоти – тихомълком и без обществен дебат

Кметът на Варна: Не съм съгласен да се продават емблематични имоти – тихомълком и без обществен дебат

Това е необратима загуба за града – терени, които могат да се използват за училища, паркове или обществени сгради, ще изчезнат завинаги, ако не действаме навреме, заяви Благомир Коцев

Столична община: Правим всичко възможно работата по Театър "София" да приключи в срок

Столична община: Правим всичко възможно работата по Театър "София" да приключи в срок

Продължава да е неясно дали забавянето заради пропуски в проекта, проблеми с проектантите и строителния надзор, изпълнение на допълнителни дейности и подписване на нови споразумения ще бъде наваксано до 31 юли

"Спаси София": Столицата е на път да изгуби 9,5 милиона лева безвъзмездно европейско финансиране за ремонта на Театър "София"

"Спаси София": Столицата е на път да изгуби 9,5 милиона лева безвъзмездно европейско финансиране за ремонта на Театър "София"

От партията призовават кмета Васил Терзиев да даде отговор кой носи отговорност за забавянето и дали ще назначи външна независима ревизия на проекта и на всички длъжностни лица, отговаряли за него