Представиха инициатива за нова национална концертна зала в София

1812

Проектът предвижда изграждането на филхармония с основна акустична зала и комплекс от спомагателни помещения.


В президентската институция днес беше обявена инициатива за изграждане на нова национална концертна зала под патронажа на държавния глава. В събитието участваха ръководителите на организациите-учредители: Станислав Почекански, председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, директорът на Софийската филхармония Найден Тодоров и Александър Димитров - председател на фондация „Богария". Културни и обществени дейци се присъединяват към обществения съвет на инициативата: проф. Елена Кутева, проф. Сава Димитров, ректор на Националната музикална академия (НМА), проф. Ростислав Йовчев, пианист и преподавател в НМА, генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев и Даниел Спасов, музикант и фолклорист. 

Снимка: Президентство

Повече от 5 десетилетия творците на България очакват такъв храм на музиката - нова концертна зала, заяви Станислав Почекански. По думите му бъдещата концертна зала ще представлява музикален комплекс от голяма акустична зала, няколко по-малки акустични зали, репетиционни и спомагателни помещения, музеи на българската музикална култура, както и учебен комплекс по музикално изкуство. 

„Бих бил изключително щастлив, ако България може да се нареди измежду световните културни центрове с една бутикова историческа зала, каквато е зала „България", но и една модерна, функционираща и красиво изглеждаща зала, изтъкна Найден Тодоров. В тази връзка той посочи и съвременния световен опит: Ню Йорк, Москва, Виена, Париж, Хамбург и Берлин. 

Проф. Сава Димитров заяви, че проектът трябва да бъде не само храм, а и своеобразна работилница за създаването на млади български творци. По думите на проф. Ростислав Йовчев националната зала е нужна най-вече за талантите, които живеят в България, за да може те да се реализират и да остават тук. 

Генералният директор на БТА Кирил Вълчев заяви, че идеята за изграждането на нова концертна зала среща подкрепа в обществото и открои възможността за последващо разширяване на проекта. Подобна зала, в която всички творци да покажат своето изкуство, е една дългогодишна мечта, посочи от своя страна Даниел Спасов и допълни, че реализацията на проекта няма да бъде възможна без усилията и съпричастността на всички българи.    

Снимка: Президентство

Изхождайки от философията на проекта и смисъла, който тя дефинира, се определят и четирите задължителни условия, на които трябва да отговаря този проект от началото и до края на реализирането му. Архитектурата на сградата и интериорът трябва „да предизвикват възхищение и гордост сред българите". Сградата трябва да е разположена в центъра на София, „за да въздейства с красотата си от сутрин до вечер на всеки, който преминава покрай нея". Акустиката на залата трябва да е безупречна, за да е желана сцена за изява и на най-добрите певци, музиканти и диригенти в света. Изграждането на сградата трябва да доведе до създаване на „местни занаятчийски и строителни школи, които да подобрят общия облик на града".

Примерна визуализация

Предвиждат се основна зала с вместимост от около 2 000 души, две спомагателни зали, репетиционно помещение за оркестър, репетиционни помещения за хор, репетиционни помещения за различните групи музикални инструменти, гримьорни, лични помещения за солистите, съблекални за състави (хор и оркестър), учебен комплекс по музикално изкуство, зона за музей на българската музикална култура, зона за музикален архив, администрация, подземен и надземен паркинг и достъп и рампи за големи камиони.

Примерни визуализации

Символът на идеята е с автор българският скулптор Иван Ламбров. Пластиката и стъклописът са поръчани и предложени на проекта от фондация „БОГАРИЯ".

 

Източник: "Нов музикален храм"

Повече информация за инициативата може да се открие на сайта "Нов музикален храм".

ОЩЕ НОВИНИ

“Зелено движение” с апел към премиера: Спрете разпродажбата на културно и природно наследство на България

“Зелено движение” с апел към премиера: Спрете разпродажбата на културно и природно наследство на България

В списъка за приватизация са предложени част от римския амфитеатър на Сердика в София, езерото в м. Карандила, 20 декара от Природен парк "Витоша" и черноморските носове Кротиря в Поморие и Червенка в Черноморец 

Подготвят образователен център за работа с глина

Подготвят образователен център за работа с глина

За опазването на културното наследство на с. Мандрица разказа по време на форум на BAU Academy арх. Николай Маринов    

Строежът на водния център и панорамния асансьор на Крайбрежната алея във Варна ще започне през октомври

Строежът на водния център и панорамния асансьор на Крайбрежната алея във Варна ще започне през октомври

Изграждането на центъра с атракциони, СПА зона и спортни съоръжения ще стартира след края на летния туристически сезон

Кметът на Варна: Не съм съгласен да се продават емблематични имоти – тихомълком и без обществен дебат

Кметът на Варна: Не съм съгласен да се продават емблематични имоти – тихомълком и без обществен дебат

Това е необратима загуба за града – терени, които могат да се използват за училища, паркове или обществени сгради, ще изчезнат завинаги, ако не действаме навреме, заяви Благомир Коцев