Представят дипломен проект за реставрация на Княжевската минерална баня

486

Презентацията на арх. Любомир Пейчев ще бъде повод за разговор за историята и архитектурата на банята, минералната вода и детайли около двата й басейна и тяхното захранване


Събитието по представянето на проект за реставрация на Княжевската минерална баня е организирано от Гражданска инициатива Княжевецъ и ще се проведе на 8 октомври (вторник) от 18:45 часа в Читалище "Братя Миладинови - 1917" на бул. "Цар Борис III" 375 в столицата.

Проектът за възстановяване и адаптация на най-старата баня на София и единствената османска такава в града е дипломна работа на архитект Любомир Пейчев, който от 2022 година участва в професионалния курс по опазване на културното наследство при Националния институт за недвижимо културно наследство и френския Ecole de Chaillot (Екол де Шайо). Школата, основана през 1887 година, задава европейските стандарти в сферата на проучването, документирането и опазването, реставрацията и съвременното осмисляне на недвижимото културно наследство.

По време на презентацията арх. Пейчев ще разкаже за дипломния си проект за реставрация на Банята, най-ранните периоди на Княжевската баня и историческа й периодизация, детайли около двата й минерални басейна, за минералната вода и захранването на басейните, за така нареченият „пруски“ свод, който се намира в мъжкото отделение, интересни данни от архива на вакъфите в Анкара, за личностите, свързани с банята и други.

Дипломната работа за реставрация на Княжевската минерална баня ще бъде представена на мултимедия в камерната зала на читалището. Оригиналните хартиени табла от проекта също ще могат да бъдат разгледани на място.

Архитект Любомир Пейчев е роден в София, завършва 35-та езикова гимназия, следва право в Берлин (Германия ) и Ливерпул (Великобритания), а след това архитектура - отново в Берлин и в Делфт (Нидерландия). За дипломния си проект избира да се занимава с подземията на мавзолея в София, като ги разглежда като артефакти и ги интегрира като част от Институт за изследване на близкото минало. Дипломира се през 2014 година в ТУ-Берлин. След това работи като архитект, като се занимава главно с контекстуална архитектура. Член е на Берлинската камара на архитектите.

Припомняме, че Гражданска инициатива Княжевецъ отдавна се занимава с каузата за съхраняване на изоставената минерална баня, като търси съдействие от институциите. Те от своя страна проявяват спорадична активност по отношение на проблема. През юни беше обявено, че кметът на София Васил Терзиев ще започне действия Столична община да придобие от държавата Княжевската баня, но засега няма нова информация по темата. От видеото може да разберете последните новини около проблема със сградата на банята. 

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Световен лидер в роботизираната хирургия откри производствена база в България

Световен лидер в роботизираната хирургия откри производствена база в България

Новият обект в Първомай е част от разширяването на компанията Intuitive в Европа

ЕнЕфект: Социалният план за климата повтаря стари грешки

ЕнЕфект: Социалният план за климата повтаря стари грешки

Съществува огромен риск от социална несправедливост при разходването на 5-те милиарда лева, предвидени по плана

Очаква се бивш санаториум с голям парцел земя в Мало село да се превърне в жилищен комплекс

Очаква се бивш санаториум с голям парцел земя в Мало село да се превърне в жилищен комплекс

Инвеститор е германският предприемач Матиас Цайтлер, който стои зад проектите Coworking Bansko и Coliving Semkovo

Как върви модернизацията на железопътния участък Елин Пелин – Костенец?

Как върви модернизацията на железопътния участък Елин Пелин – Костенец?

Проектът е разделен на три позиции с различни изпълнители, като се работи поетапно, с координация на терен

Трениращите клубове в спортна зала "Младост" одобриха бъдещата й визия

Трениращите клубове в спортна зала "Младост" одобриха бъдещата й визия

Проектът „ПОДМЛАДИ ГРАДА – Иновативни възстановителни мерки в отговор на градските предизвикателства към здравето и включването“ е финансиран от ЕФРР по инициативата „EUI – Иновативни действия“