Не се предвижда надстройка на сградата на ул. "Иван Вазов" 1 в София

3546

Това заявиха от Министерството на културата във връзка с проекта за емблематичната столична сграда


Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Във връзка с дискусиите относно обновяването на покривния етаж на историческата сграда на ул. "Иван Вазов" 1, пресцентърът на Министерството на културата уточнява: "Със становището на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и Министерството на културата е съгласуван Работен устройствен план (РУП), който се отнася до обновяване на вече съществуващия и използваем и към момента шести покривен етаж и е в изпълнение на изискванията на Подробния устройствен план на територията".

Предложеният РУП не предвижда надстройки или промяна на височината на сградата, видно и от становището на НИНКН и на МК, което гласи следното: „Височината на сградата не се повишава, променят се наклонът и видът на покрива до допустимите изисквания и покривният етаж се запазва като мансарден, като без промяна остава главният корниз на сградата, както и котата на съществуващото било. Инвестиционните намерения не предвиждат промяна на предназначението на сградата, не се засягат и фасадите й. Проектното предложение е съобразено със статута на единична архитектурно-строителна и художествена недвижима културна ценност и типологията на сградата и е допустимо.“

Според становището, одобреното предложение не води до промяна в отношението на културната ценност към околните сгради, някои от които също са обекти на културното наследство. Освен това ставало въпрос за обсъждане на работен устройствен план, а не за работен инвестиционен проект. Предложената промяна трябва да бъде допълнително доказана с архитектурен проект, който също ще премине експертна оценка от страна на НИНКН и на МК, за да бъде взето най-доброто експертно решение за сградата. Към момента в МК и НИНКН не е внесен работен инвестиционен проект, който визира детайли относно реконструкцията.

Съгласно данните от съхранявания в НИНКН Национален публичен регистър на недвижимите културни ценности, сградата на ул. „Иван Вазов“ 1 е обявена за недвижим архитектурно-строителен паметник на културата от 1978 г. През 1988 г. е декларирана като художествен паметник. Сградата е претърпяла редица промени през годините спрямо оригиналния проект на арх. Никола Лазаров. Първоначалната й фасада е била увенчана с мансарден етаж с богато пластично решение. През 20-те години на XX век сградата е пристроена и надстроена, с което мансардата е изцяло премахната, а оригиналният вид на цялата сграда е сериозно изменен.

Съществуващият покрив е с малък наклон и с няколко отвора (капандури), които, от архивни снимки още по време на строежа, е видно, че не са съобразени с членението на фасадата. По-късно, вероятно поради обособяване на нови функции в подпокривното пространство, са се появили нови прозорци по покрива, които отново не са съобразени с архитектурата на сградата и нейното членение.

Намеренията за реконструкция в момента дават възможност за оформление в стилистиката на сградата и за създаване на цялостно решение на покрива, съобразено с членението и цялостния външен вид на фасадата, което допълнително ще бъде доказано чрез съгласуван архитектурен проект по реда на ЗКН.

ОЩЕ НОВИНИ

Община Белоградчик обособява терен за нов жилищен квартал с около 30 еднофамилни и многофамилни къщи

Община Белоградчик обособява терен за нов жилищен квартал с около 30 еднофамилни и многофамилни къщи

Той се намира до кв. „Милевите“ до сградата на бившия Техникум близо до центъра на града и обхваща площ от 12 декара

Хотел с интегрирано изкуство

Хотел с интегрирано изкуство

Сложната реновация с респект към съществуващия архитектурен обем следва концепция, основана на символи, свързани с българската култура и природни богатства

Стартира изграждането на Младежки център в Асеновград

Стартира изграждането на Младежки център в Асеновград

Инвестицията е в размер на близо 1 800 000 лв. и се финансира със средства от Европейския съюз (ЕС) по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ)