Преместването на паметника на Альоша в Пловдив и референдума за съдбата му се отлагат
Общинските съветници няма да се занимават със съдбата на паметника на съветската армия на върха на Бунарджика на предстоящата първа сесия на местния парламент, насрочена за 17 януари
Снимка: plovdivcitycard.com
Вчера две комисии в Общинския съвет на Пловдив разглеждаха две предложения. Първото беше внесено от общинските съветници от ДСБ Владимир Славенски и Йоно Чепилски, които са част от групата на “Продължаваме промяната – Демократична България” и беше искане паметникът Альоша да бъде преместен до края на годината. Второто предложение е на ИТН и касае обявяване на референдум за монумента с въпроса: „Да бъде ли реализирано преместване на паметника на съветската армия, по-известен като „Альоша“, издигащ се на върха на хълм Бунарджик в Пловдив?“.
Постоянните комисии единодушно не допуснаха за разглеждане в заседателна зала и двете предложения. Те излязоха със становище, че е необходима информация колко би струвало преместването на паметника и едва тогава на база на финасовата рамка да се пристъпи към ново обсъждане. Освен това било необходимо да се проучат и процедурите, касаещи авторството и защитената зона. По отношение на предложението на ИТН за общоградско допитване също е изискана финансова обосновка колко ще струва организирането и провеждането му.
Паметникът на Съветската армия в Пловдив (известен с името Альоша) е гранитна статуя с височина 10,5 м, издигаща се на върха на хълма Бунарджик. Издигнат е през 1954-1957 г. Архитекти са Борис Марков, Петър Цветков и Николай Марангозов, скулптори са Васил Радославов, Георги Коцев, Иван Топалов и Александър Занков, а каменоделци - Сашо Спасов, Вълчо Кадийски и Григор Михов. След 10 ноември 1989 г. са правени няколко опита за премахване на паметника, но те остават безуспешни. Паметникът е достъпен чрез множество стълби и може да се види от почти всяко място в Пловдив.