Обновена е експозицията в Археологическия парк "Тополница" в село Чавдар

160

Визията е на арх. Кристина Стефанова и арх. Ирина Ангелова, а в екипа участват още учени, илюстратори, археолози, художници и аниматори


На 13 декември беше открита обновената археологическа експозиция в „Археологически парк Тополница“ в село Чавдар. Експозицията е реализирана след повече от 4 години съвместна работа на дизайнери, археолози, художници, аниматори и реставратори. Проектът е финансиран от Община Чавдар с финансовата помощ на „ДПМ Челопеч“.

Археологическият парк “Тополница” е изграден със средства от Програмата за развитие на  селските райони на ЕС. През 2012 г. паркът е открит с идеята за съхранение на останки от раннонеолитно селище, съществувало преди повече от 7000 години. Материалната база включва музейна експозиция, възстановка на раннонеолитни сгради и работилници за каменни оръдия, керамични съдове, обработване на кожи.

Кметът обясни, че всеки един проект има свой жизнен цикъл и по тази причина е взето решението за обновление на археологическата експозиция. За неговата реализация е избран същият екип, който е изпълнил Фолклорен център „Чавдар“. Според кмета д-р арх. Ирина Ангелова (КИ СЕНС ДИЗАЙН) и арх. диз. Кристина Стефанова (РА АВЕ ВОКС) са успели да сътворят нещо прекрасно, което не може да се види другаде в България. Той благодари също на учените от Национален археологически институт с музей при БАН, участвали в проекта. 36 човека са работили по реализацията на музея, а финансирането е от Община Чавдар.

В обновената археологическа експозиция са поместени информационни табла с цветни изображения, които разказват за живота на местните хора преди повече от 7 000 години. Таблата показват поминъка на хората по това време, начина им на живот и техните къщи. Изложени са също така реставрирани и украсени керамични съдове от този период, като и различни оръдия на труда. 

Източник: Община Чавдар

Раннонеолитното селище в Чавдар е открито през 1967 г. То се намира на 2,5 км югоизточно от селото в долината на река Тополница. Археологически разкопки се провеждат от 1968 г. до 1980 г. под ръководството на археолога Георги Георгиев. В Археологическия парк „Тополница“ могат да бъдат видяни неолитните къщи, изградени от преплетени колове и обмазани с глина.

ОЩЕ НОВИНИ

Община Видин дава предписания за обновяване на фасадите в центъра на града

Община Видин дава предписания за обновяване на фасадите в центъра на града

След оглед е установено, че редица сгради са в незадоволително състояние и част от фасадите създават опасност за преминаващите граждани

Първата общинска детска градина в столичния квартал "Манастирски ливади - запад" вече е факт

Първата общинска детска градина в столичния квартал "Манастирски ливади - запад" вече е факт

Тя е част от новия образователен комплекс с училище и ще функционира като филиал на 37. ДГ "Вълшебство"

С трети високостелажен автоматизиран склад ще разполага JYSK в Дистрибуционния си център в Божурище

С трети високостелажен автоматизиран склад ще разполага JYSK в Дистрибуционния си център в Божурище

Сградата с висок просвет ще е с дължина 166 метра, ширина 55 метра и височина 45 метра

Обявиха носителите на наградата на Европейския съюз за съвременна архитектура Mies van der Rohe

Обявиха носителите на наградата на Европейския съюз за съвременна архитектура Mies van der Rohe

Обектите са реновиране на конгресен център в Белгия и временни пространства за словенския национален театър

Направиха демонстрация на първия дигитален двойник на монумента Бузлуджа

Направиха демонстрация на първия дигитален двойник на монумента Бузлуджа

3D преживяването ще дава възможност да разгледате актуалното състояние на сградата и как е изглеждала в миналото, както и бъдещи сценарии за нейното развитие