Приет е устройствен план за имоти в местност Малка чайка във Варна за създаването на зона за спорт, яхтинг и рекреации
Проектът на Аrhis Project стана победител в категория "Градоустройствени планове" в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024
Проектът за развитие на зоната за спорт, яхтинг и рекреация в местност Малка чайка с възложител Медицински университет – Варна е разработен от арх. Георги Бачев и арх. Добринка Петкова. Градоустройствената разработка обхваща територия от 32,3 хектара на южния бряг на Варненското езеро, в непосредствена близост до Аспаруховия мост. Проектът включва и имоти на Икономическия университет-Варна.
Амбициозната задача е изграждане на модерен университетски спортен комплекс със зони за спорт, отдих, рекреация, развлечения и конгресен туризъм, който да се използва както от студенти, преподаватели, специализанти и докторанти от МУ-Варна, така и от други български и чуждестранни университети и от всички граждани и гости на Варна. Комплексът ще бъде разположен върху имоти публична държавна собственост, предоставени на университетите за безвъзмездно управление.
Територията има дългогодишна история на използване за спорт и отдих. Още от 60-те години на миналия век там функционират гребна и яхтена база, както и спортни съоръжения, използвани от варненските университети и Министерството на отбраната. В момента активно действаща е само гребната база „Сия Нейкова“. Останалата част от имотите са предназначени за земеделски нужди, а общинските имоти са предимно пасища, селскостопански, горски и местни пътища.
Обемно-пространствената концепция предвижда разполагането на няколко основни обекти, които университетите искат да изградят. За Медицински университет това са спортен комплекс, включващ многофункционална спортна зала, стадион, открити и покрити игрища за тенис, волейбол, баскетбол, плувни басейни, медико-рехабилитационен център, университетски кампус с хотелска част и хранителен комплекс. За Икономическия университет това са почивна база, база за изследвания и проучвания, хранителен комплекс и открити спортни площадки.
Специално внимание в проекта е отделено на зелената система. Територията на ПУП попада изцяло в границите на защитената зона „Варненско-Белославско езеро“. С цел опазване на местообитанията на дивите птици е разработен доклад за мониторингови проучвания на орнитофауната. Той препоръчва обособяване на паркова влажна зона със запазване на съществуващата флора и фауна в рамките на 6 декара. Тази зона е част от зелената система, която основно се развива в урегулираните поземлени имоти. Устройствените зони изискват богато озеленяване от 40-50%, от което 1/3 с висока растителност.
Схемата „Зелена система“ има за цел максимално запазване на наличната дървесна растителност и осигуряване на подходяща грижа за дърветата в лошо състояние. Новите дървесни видове трябва да са доказано устойчиви на условията на средата. Предвижда се също богато озеленена улична мрежа с озеленени тротоари и велоалеи.
Предвижда се провеждането на улична мрежа по съществуващи местни пътища. Първостепенната и второстепенна улична мрежа се урегулира и за цялата зона ще бъде изградена велоалейна мрежа. Предвиждат се 3 обществени паркинга, разположени на входните точки на територията, която се включва в системата на обществен транспорт с 4 нови спирки, както и място за пристан на воден пътнически транспорт.
Проектът на ПУП-ПРЗ за имоти в местност Малка чайка е приет от Експертен съвет по устройство на територията (ЕСУТ) при община Варна с протокол № 07/19.02.2025г.