Приключи благоустрояването на РУСКИ ПАЗАР в Стара Загора

303

Обновеният покрит пазар е с разгъната застроена площ от близо 2 400 кв. м с 115 щанда


Снимка: Стара Загора

Общата стойност на проекта за благоустрояване на територията на „Руски пазар“ в Стара Загора е над 7 млн. лева, от които 6 млн. лв. се предоставят от „Фонд за устойчиви градове“. Вижте повече за проекта тук.

На предстоящото си редовно заседание този месец Общинският съвет на Стара Загора ще разгледа предложението на кмета Живко Тодоров за именуване на обновения пазар. В миналото хората от града са наричали мястото „Руски пазар“, тъй като там са пристигали автобуси с граждани на бившия СССР, предлагащи и продаващи различни стоки от бита. Оттам в годините неофициално се възприема и името му.  

"Към дадения момент с обновяването и облагородяването на цялостното пространство и реконструкцията на обекта, считам за необходимо същият да се именува съгласно утвърдената традиция и наложена практика", пише в мотивите си кметът на Стара Загора Живко Тодоров. След проведените консултации със специалисти от Регионалния исторически музей градоначалникът предлага пазарът да носи името на Васил Шаханов – една от известните личности на Стара Загора.  

Васил Шаханов е най-големият син в семейството на Георги Шаханов – търговец и собственик на лозя в средата на XIX век. През 1876 г. основава в Стара Загора първата конячна фабрика и спиртоварна. След Освобождението изгражда модерна за времето си производствена база и въвежда във фабриката си технологиите на известни европейски спиртоварни и винарни. Печели награди и отличия на международни изложения в Европа в края на XIX-началото на ХХ век. Продава стоката си в цяла България, като особено търсен артикул е заарската мастика. През 20-те год. на ХХ век към фирмата са открити и магазини в София. Има и търговски представителства във Виена, Солун и Милано.  

Васил Шаханов е един от крупните дарители и благодетели в Стара Загора в края на XIX и началото на ХХ век. След всеки гроздобер оставял на Алана няколко кораба с грозде и шара за населението. В навечерието на Коледно-Новогодишните празници и Великден нареждал на своите ратаи да поставят тайно пред вратите на най-бедните семейства чувалче брашно, захар и бутилка шарлан. Ежегодни са големите му дарения за дружество „Добрий самарянин” и „Театър”, на които е член. Името му е вписано в Паметната книга на дарителите на Археологическо дружество „Августа Траяна”. Той неизменно присъства в списъците на дарителите, публикувани в ежегодните отчети на благотворителните дружества в града. Издържа талантливи, но бедни деца от града, за да получат образование в Русия.

За търговската, предприемаческата и благотворителната си дейност Васил Шаханов получава заслужено признание – два пъти е награждаван с орден „За граждански заслуги” и е сред най-почитаните членове на Пловдивската търговско-индустриална камара. Общински съветник е в Стара Загора от 1894 до 1896 г. Умира по време на семейно пътуване в Европа в началото на 20-те год. на ХХ век. 

ОЩЕ НОВИНИ

Кметът на Столична община подписа Меморандум за устойчиво управление на Перловската река

Кметът на Столична община подписа Меморандум за устойчиво управление на Перловската река

Той е резултат от проекта “Пулсът на Перловска река – съживяване на речните коридори на София”

Избраха изпълнител за довършването на стадион "Локомотив" в Пловдив

Избраха изпълнител за довършването на стадион "Локомотив" в Пловдив

ДЗЗД „Домът на Локомотив“ ще извърши строително-монтажни работи за благоустрояване, инфраструктура и централна трибуна

Общината: Русе вече разполага с най-модерния скейт парк в България

Общината: Русе вече разполага с най-модерния скейт парк в България

Съоръжението в Парка на младежта е първата в страната комбинация от бетонов скейт парк с асфалтов пъмп трак

Обявена е нова защитена местност "Арвалийка" в землището на плевенското село Къшин

Обявена е нова защитена местност "Арвалийка" в землището на плевенското село Къшин

В нея се забраняват дейности, които могат да доведат до обезпокояване и унищожаване на видове или до увреждане на характерния ландшафт, като например строителство

16-етажна сграда е предвидена близо по площад "Възраждане" в София

16-етажна сграда е предвидена близо по площад "Възраждане" в София

Преди одобряване на инвестиционния проект той трябва да бъде съгласуван от Министерството на културата