Приключи журирането в конкурса за Обемно-градоустройствено решение и архитектурна концепция за комплекс със смесено предназначение на терен на САБ в Бургас
Първото място е за проекта на Motif Architecture
Приключи журирането в конкурса за Обемно-градоустройствено решение и архитектурна концепция за комплекс със смесено предназначение на терен на Съюза на архитектите в Бургас в северозападната част на града до бул. „Професор Яким Якимов“ в Промишлена зона „Север“. 12 подадени проекта бяха оценени от жури в състав доц. арх. Евгения Александрова, арх. Тихомир Райчев, арх. Емил Бурулянов, арх. Людмил Леонидов, арх. Пламен Братков, арх. Илко Николов, арх. Димитър Стефанов, Владимир Колев и Велизар Алексиев. Първо място получава Проект №207 на Motif Architecture (арх. Вяра Запрева, арх. Лилия Кънева, арх. Морис Адам, арх. Мариела Георгиева, арх. Спас Спасов).
Според журито функционалната организация в проекта е много добра, развити са публични пространства, а жилищата са добре организирани. Проектът е изпълним, добре се вписва в средата от нови жилищни сгради и репликира използваните прийоми за фасадно третиране, а обслужването, влизането и стопанисването на търговските обекти са добре решени. Отбелязва се унифициране на жилищната част чрез повторение на вертикалната комуникация и разположението на жилищата. Проектът разполага с лице към булеварда голямата търговска площ, обособява паркинг пред нея и в отделно пространство - зареждането на магазина. Залата, офисите и хотелските стаи са на различни етажи в обособен обем, което позволява както самостоятелно, така и общо използване. Предвидено е озеленяване пред жилищната част и места за паркиране на ниво вход на жилищната част.
Според авторите на проекта той предлага разделянето на основните по тип функции в отделни архитектурни обеми, създавайки максимално голям фронт от търговски площи към основновната улична комуникация и буферирайки вътрешен двор, който да бъде изолиран от уличната мрежа. Комплексът е решен с едно сутеренно ниво, което в комбинация с надземното паркиране удовлетворява необходимите паркоместа за отделните функционални групи. Основният достъп към сутерена е решен през най-ниската точка на терена, от югоизточния ъгъл на имота, което дава възможност за минимален изкоп в имота. Осигурен е и вход към подземното ниво от югозападния ъгъл на терена, който също се възползва от релефа на терена. На ниво „Партер“ са предвидени допълнителни паркоместа за посетители и част от апартаментите в комплекса. Осигурени са и необходимите места за велосипеди. Предвиден е пешеходен достъп до търговските площи, разположени на ниво "Партер".
В проекта „RED в хаоса“ благодарение на външна структура от независими от фунционалното решение ребра е предвиден фасаден грид, който да създаде единен характер на целия комплекс. Текстурата на тухлата, нейното усещане и цвят носят чувство за непреходност и допринася за по-добрата приемственост на сградата в средата. Заложеният материал се наблюдава и във фасадите на околните сгради, което допринася за доброто вписване на сградите в околната среда.
Всяка една от сградите носи свой собствен характер, съобразен с типа функция, която съдържа. Ритъмът на фасадните ребра се променя там, където има промяна в предназначението на етажа. Южната част на имота е отделена за рекреация, детски площадки, паркоместа и достъп към гаражите, разположени на ниво партер. Според авторита на проекта дизайнът на комплекса дава възможност сградите да се изпълнят бюджетно, ако в бъдеще се наложи оптимизация на строителната стойност, без това да ощети архитектурния облик и да компрометира фасадното решение. Проектът дава възможност за постигане на добра енергийна ефективност. Предвидени са фотоволтаични комплекси на покривите на жилищните сгради.
На второ място е класиран проект №171 на "Студио Караджов" ЕООД - Иван Караджов.
Третото място е за Проект №674 на "А Концепт" ООД - арх. Румен Донев и инж. Десислава Ангелова-Донева.
Подробности за проектите, коментарите и препоръките на журито може да видите тук.
Ема Димитрова