Продължават проучванията за създаване на крайбрежна зона за отдих в Поморие

909

Изяснява се археологическия потенциал на терена около църквата „Преображение Господне“ и двора към него (терен на бившата почивна станция на МВР)


По покана на кмета Иван Алексиев магистри и петокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия гостуват в Поморие, за да обследват сградата на старинния храм „Преображение Господне“, двора към него (терен на бившата почивна станция на МВР) и архитектурен резерват „Стари поморийски къщи“, в който влизат и сградите на Българо-гръцко дружество „Анхиало“ и къщата „Дом на поета“.  В групата, водена от проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова, има и чуждестранни студенти, гостуващи по програма "Еразъм".

Младежите направиха начален оглед на местата за обследване заедно с кмета, председателя на Общински съвет Адам Адамов, протойерей Борис Георгиев и Стефка Аликова от Българо-гръцкото дружество. Младите учени се сдобиха с необходимите за проучванията си архивни документи, проведоха срещи с експерти от Общината и от Исторически музей – Поморие. Същинската работа предстои в следващите дни, когато проф. д-р арх. Кандулкова и студентите ѝ ще опишат в детайли необходимите за храма укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни дейности, на база на което ще изготвят доклад.

Теренът на бившата почивна станция на МВР бе прехвърлен на Община Поморие в края на 2019 г. С намерение да превърне уникалното място в крайбрежен парк с впечатляваща морска гледка, Общината започна почистване на района и събаряне на старите и опасни постройки. При почистването работници попаднаха на два строителни архитектурни елемента – мраморна база и колона, разположени в близост до старата църква „Преображение Господне“.  

В края на август 2020 г. за намерените находки бе уведомен  Регионалният исторически музей в Бургас и бе свикана експертна комисия на Министерство на културата, която потвърди вероятността елементите да произхождат от една по-стара постройка, вероятно базилика, предхождаща описаната средновековна църква от IX век. През юли 2021 г. на терена бяха проведени и археологически проучвания, с екип от Националния археологически институт с музей (НАИМ) – София и Исторически музей – Поморие.

Целта на всички тези дейности е изясняване археологическия потенциал на терена около църквата и благоустрояване на пространството чрез превръщането му в общодостъпна крайбрежна зона за отдих. Ще бъдат обособени нови богато озеленени алеи и кътове за детски игри. Ще се намали шумовото натоварване, ще се създадат условия за здравословна градска среда, както и ще се осигури достъп за хората в неравностойно положение. Всичко това значително ще допринесе за увеличаване туристическия потенциал на града.

Снимки: Община Поморие

ОЩЕ НОВИНИ

Интерактивна детска площадка направиха в парк "Троянка" в Троян

Интерактивна детска площадка направиха в парк "Троянка" в Троян

Площадката е оборудвана с макетен вариант на път, кръгово кръстовище, велосипедни алеи, пешеходни пътеки, пътни знаци, кът за безопасност на движението, традиционни игри, както и класна стая на открито 

В Кърджали одобриха промяна предназначението на имот с цел изграждане на болница и частен медицински университет

В Кърджали одобриха промяна предназначението на имот с цел изграждане на болница и частен медицински университет

Преди това имаше представяне на инвестиционното намерение пред Общинския съвет, както и пред обществеността и различни организации

До края на годината трябва да е готов скейт паркът в Плевен

До края на годината трябва да е готов скейт паркът в Плевен

Обновените площи около спортното съоръжение ще са над 3 декара

Нов амфитеатър имат жителите на Джебел

Нов амфитеатър имат жителите на Джебел

Амфитеатърът на площад "19-ти май“ е със сцена за провеждане на културни събития с места за 500 зрители, покрити с метална конструкция – тип пергола

Ще реформират четири дома за стари хора в София

Ще реформират четири дома за стари хора в София

Те се намират в „Зона Б-5“, „Илинден“, „Дървеница“ и Горна баня