Разработват 3D карта на минералните води и енциклопедия на минералния ресурс на България

307

Необходимо е по-добро взаимодействие между властите и неправителствения сектор за правилно използване на лечебните води и извеждането на природния ресурс като национален приоритет, беше коментирано на кръгла маса


Снимка: Citybuild.bg

На 17 януари в Народното събрание се проведе кръгла маса, посветена на една проблемна тема - възможностите за рационално използване на минералните извори в България и възможностите за привличане на инвеститори. Дискусията беше организирана от народния представител Росица Кирова от ГЕРБ в партньорство с Националната камара на минералните води. В дискусията участваха депутати, представители на изпълнителната и местната власт, на дипломатическия корпус и експерти.

На форума беше отбелязано, че е необходимо по-добро взаимодействие между законодателната, изпълнителната и местната власт, както и на неправителствения сектор за правилната употреба на лечебните води и извеждането на този природен ресурс като национален приоритет. Да се създаде механизъм за взаимодействие между общините и басейновите дирекции в областта на управлението и контрола на минералните находища с цел ограничаване на неправомерното им ползване е едно от предложенията, които направи кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова от името на Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Маринова каза, че държавата като собственик на находищата следва да участва съвместно с общината и в процедурата за обезщетение на засегнатите собствениците на имоти, попадащи в пояс I на санитарно-охранителната зона.

Според Росица Кирова популяризирането на България като по-привлекателна туристическа дестинация и балнеолечебен център може да създаде допълнителна заетост особено в слаборазвитите региони. Тя посочи още, че важно условие за това е финансовата помощ от страна на държавата, както и необходимостта от законодателни промени в областта на публично-частното партньорство с цел привличането на повече инвестиции.  

Председателят на Националната камара на минералните води Цветелина Лукарска заяви, че се разработват 3D карта на минералните води, за което участие има и Българската академия на науките, както и енциклопедия на минералния ресурс на България. В нея всеки регион ще бъде описан със своите извори като история, местоположение и химически състав с цел достигане до потенциални инвеститори, туристи и всички, които се стремят да водят здравословен начин на живот.

Очаквайте подробности и за проведената на 24 януари също в парламента кръгла маса "Старите минерални бани на България – потенциал и перспективи". Основните изводи от нея са, че както за сградите на старите минерални бани, така и за минералната вода като ресурс, са необходими: национална стратегия и междуведомствена работна група между институциите, централизирано управление, уредена собственост, актуализиране на базата данни за находищата, добри модели за икономически ползи и реклама, постигане на баланс с бутилиращите компании и публично-частно партньорство, осигуряване на фонд за охранителни зони и инвестиции, механизъм за разработване на нови каптажи, повече и по-добра комуникация с жителите на местно ниво.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Имот на добра локация придоби столичният район "Подуяне"

Имот на добра локация придоби столичният район "Подуяне"

Години се водеха съдебни дела за имота до МС “Хаджи Димитър”, който беше на Съюза на българските художници (СБХ)

Започна ремонтът на пешеходната улица в Дряново

Започна ремонтът на пешеходната улица в Дряново

Това е един от ключовите инвестиционни проекти на общината

Рестартират със заем проекта за зоопарка в Пловдив

Рестартират със заем проекта за зоопарка в Пловдив

Фирма „Екотийм“ трябва да представи план за възстановяването му, въз основа на който да се възложи технически проект

Избран е изпълнител за ремонта на Старата главна улица в Плевен

Избран е изпълнител за ремонта на Старата главна улица в Плевен

Става дума за участъка от ДКТ „Иван Радоев“ надолу - от пл. „Ст. Стамболов“ до ул. „Полк. инж. Цветан Лазаров“

Стартира ежегодната Национална кампания "Чиста околна среда"

Стартира ежегодната Национална кампания "Чиста околна среда"

С доброволния труд на гражданите се залесяват и засаждат почистени площи, създават се и се възстановяват зони за отдих, ремонтират се детски и спортни съоръжения