Семинар и изложба ще ви запознаят с обучението по архитектура за деца

117

Събитието от 18:00 часа на 1 октомври в Централния дом на архитекта в София е подходящо за учители, директори на училища, студенти по архитектура и родители


Източник: САБ

Занятията по архитектура за деца са все още рядко срещано явление в учебната програма или извънкласните дейности в България. Целта им е да развиват и подкрепят творчеството и въображението, да стимулират познания и активната позиция у децата относно заобикалящата ни среда, да възпитават визуална култура. Архитектурата може да бъде и чудесен образователен инструмент за разширяване на светогледа и за развиване и упражняване на меки умения у децата.

Семинарът ще ви срещне с работата на арх. Десислава Стоянова (ЧОУ „Селестен Френе“, Бургас), арх. Магдалина Ръжева (Детска архитектурна работилница, София), Стела Веселинова (Играй Архитектура, Варна) и арх. Силвия Нешкова, които от години работят в сферата на проекто- базираното обучение по архитектура за деца на възраст 6-12 години. Всяка от тях ще представи своя подход и наблюдения от работата с деца, след което ще се дискутира приложението на проектно-базираният метод, творческите дисциплини и архитектурата за деца в учебния процес.

Изложбата „Кое е красиво?“ е резултат от обучение по архитектура на учениците от 2, 3 и 4 клас в ЧОУ „Селестен Френе“ в Бургас през учебната 2023-2024. В рамките на 20 занятия децата търсеха отговора на въпроса, срещайки се с примери от света на архитектурата и съвременното изкуство и работиха върху свои интерпретации на видяното. В часовете по архитектура децата развиваха нагласата, че красотата има много лица и опитваха да погледнат отвъд стереотипа кое е красиво, упражняваха своята наблюдателност, толерантност и лична позиция, подобряваха уменията си да работят в екип и развиваха своите творчески идеи, както и увереност в собствените способности.

Изложбата може да бъде разгледана до 10 октомври. Събитието се организира със съдействието на Съюз на архитектите в България и Камара на архитектите в България.

С кого ще се срещнете:

Арх. Десислава Стоянова работи активно в сферата на архитектурата, градския дизайн и пространствата за деца. Съорганизатор е на детски работилници и инициативи в градска среда: „Лаборатория за къщи-мечти“(2012-2013), „Идеалният град“(2014) и др. През 2016г. води извънкласни занимания по архитектура за деца, а от 2020-а е преподавател е в ЧОУ „Селестен Френе“ в Бургас, къде то разработва авторска програма по архитектура за деца в начален курс.

Арх. Магдалина Ръжева има магистърски степени по „Архитектура“ и „Архитектурна теория и критика“ от УАСГ. През 2011г. тя е съосновател и председател на „Детска архитектурна работилница“ - сдружение с нестопанска цел, което има за цел да вдъхнови и емоционално да ангажира децата с дейности, свързани с архитектурата. Представител е на Съюза на архитектите в България в работната програма на Международния съюз на архитектите „Архитектура и деца“ от 2014г. „Детска архитектурна работилница“ е носител на награда на МСА в конкурса “Golden Cube awards” през 2014г.

Стела Веселинова е архитектурен дизайнер с дългогодишен опит в организирането на творчески проекти за деца. Тя е съосновател на дизайн студио Droogdok в Амстердам, Нидерландия (от 2004г.) и основател на базираната във Варна фондация ЛОКУС (2022). "Играй Архитектура" е архитектурно ателие за деца във Варна, което предлага творчески формати, които по достъпен и интригуващ начин въвеждат децата в света на дизайна, архитектурата и урбанизма.

Арх. Силвия Нешкова е архитект на свободна практика, базирана във Велико Търново, социално ангажирана личност и майка на две деца. Работата й по проект, свързан с образователната среда, преди 3 години провокира интереса й към образованието като процес и връзката му с архитектурата. Като част от активна гражданска група, изследваща квартал Варуша – Юг в града, Силвия организира няколко архитектурни работилници в кварталното училище и работилница на открито като част от първото издание на фестивал „48 часа Варуша Юг“.

ОЩЕ НОВИНИ

Възможно ли е създаването на системна и предвидима във времето политика за обновяване на жилищния фонд в страната?

Възможно ли е създаването на системна и предвидима във времето политика за обновяване на жилищния фонд в страната?

Ще чуете мнението на редица експерти по време на Национален жилищен форум за декарбонизация на сградите, който Хабитат България организира на 15 април

REDOX architecture studio създаде проект за мобилен рибен ресторант, вдъхновен от дизайна на обърната рибарска лодка

REDOX architecture studio създаде проект за мобилен рибен ресторант, вдъхновен от дизайна на обърната рибарска лодка

Ресторантът се вписва органично във всеки контекст - от модерна архитектурна среда до исторически градски райони

В столичния район "Слатина" се предвижда проектирането и изграждането на детска градина

В столичния район "Слатина" се предвижда проектирането и изграждането на детска градина

На последното си заседание Столичният общински съвет даде съгласие за прилагане на намалени разстояния при изграждането й

Студентка от УАСГ представи на кмета на Шумен своята визия за недовършената кула в центъра на града

Студентка от УАСГ представи на кмета на Шумен своята визия за недовършената кула в центъра на града

Сградата частна собственост е на 18 етажа над земята и още 6 подземни и от години стои неизползваема