Семинар и изложба ще ви запознаят с обучението по архитектура за деца
Събитието от 18:00 часа на 1 октомври в Централния дом на архитекта в София е подходящо за учители, директори на училища, студенти по архитектура и родители
Източник: САБ
Занятията по архитектура за деца са все още рядко срещано явление в учебната програма или извънкласните дейности в България. Целта им е да развиват и подкрепят творчеството и въображението, да стимулират познания и активната позиция у децата относно заобикалящата ни среда, да възпитават визуална култура. Архитектурата може да бъде и чудесен образователен инструмент за разширяване на светогледа и за развиване и упражняване на меки умения у децата.
Семинарът ще ви срещне с работата на арх. Десислава Стоянова (ЧОУ „Селестен Френе“, Бургас), арх. Магдалина Ръжева (Детска архитектурна работилница, София), Стела Веселинова (Играй Архитектура, Варна) и арх. Силвия Нешкова, които от години работят в сферата на проекто- базираното обучение по архитектура за деца на възраст 6-12 години. Всяка от тях ще представи своя подход и наблюдения от работата с деца, след което ще се дискутира приложението на проектно-базираният метод, творческите дисциплини и архитектурата за деца в учебния процес.
Изложбата „Кое е красиво?“ е резултат от обучение по архитектура на учениците от 2, 3 и 4 клас в ЧОУ „Селестен Френе“ в Бургас през учебната 2023-2024. В рамките на 20 занятия децата търсеха отговора на въпроса, срещайки се с примери от света на архитектурата и съвременното изкуство и работиха върху свои интерпретации на видяното. В часовете по архитектура децата развиваха нагласата, че красотата има много лица и опитваха да погледнат отвъд стереотипа кое е красиво, упражняваха своята наблюдателност, толерантност и лична позиция, подобряваха уменията си да работят в екип и развиваха своите творчески идеи, както и увереност в собствените способности.
Изложбата може да бъде разгледана до 10 октомври. Събитието се организира със съдействието на Съюз на архитектите в България и Камара на архитектите в България.
С кого ще се срещнете:
Арх. Десислава Стоянова работи активно в сферата на архитектурата, градския дизайн и пространствата за деца. Съорганизатор е на детски работилници и инициативи в градска среда: „Лаборатория за къщи-мечти“(2012-2013), „Идеалният град“(2014) и др. През 2016г. води извънкласни занимания по архитектура за деца, а от 2020-а е преподавател е в ЧОУ „Селестен Френе“ в Бургас, къде то разработва авторска програма по архитектура за деца в начален курс.
Арх. Магдалина Ръжева има магистърски степени по „Архитектура“ и „Архитектурна теория и критика“ от УАСГ. През 2011г. тя е съосновател и председател на „Детска архитектурна работилница“ - сдружение с нестопанска цел, което има за цел да вдъхнови и емоционално да ангажира децата с дейности, свързани с архитектурата. Представител е на Съюза на архитектите в България в работната програма на Международния съюз на архитектите „Архитектура и деца“ от 2014г. „Детска архитектурна работилница“ е носител на награда на МСА в конкурса “Golden Cube awards” през 2014г.
Стела Веселинова е архитектурен дизайнер с дългогодишен опит в организирането на творчески проекти за деца. Тя е съосновател на дизайн студио Droogdok в Амстердам, Нидерландия (от 2004г.) и основател на базираната във Варна фондация ЛОКУС (2022). "Играй Архитектура" е архитектурно ателие за деца във Варна, което предлага творчески формати, които по достъпен и интригуващ начин въвеждат децата в света на дизайна, архитектурата и урбанизма.
Арх. Силвия Нешкова е архитект на свободна практика, базирана във Велико Търново, социално ангажирана личност и майка на две деца. Работата й по проект, свързан с образователната среда, преди 3 години провокира интереса й към образованието като процес и връзката му с архитектурата. Като част от активна гражданска група, изследваща квартал Варуша – Юг в града, Силвия организира няколко архитектурни работилници в кварталното училище и работилница на открито като част от първото издание на фестивал „48 часа Варуша Юг“.