Simple Аrchitecture получи специално отличие в конкурса "Български архитектурни награди" за трансформация на визията на хотел в Пловдив

724

Реконструкцията на екстериор и интериор в светли нюанси и естествени материали подобрява както естетическата привлекателност, така и функционалността на сградата


Проектът включва цялостна трансформация на визията и брандирането на добре познатият Hotel Nord в Пловдив, разположен в ключова зона близо до Международния панаир. Целта на проекта за трансформация е да се осъвременят обликът и брандингът на хотела, така че да отразяват новите ценности, които той отстоява. Сградата трябва да намери своята концептуална връзка с контекста на града и да се превърне в съвременно и ненатрапчиво място за релаксация.

В екстериора проектът за Hotel Hello Plovdiv включва пълна трансформация на фасадата, като същевременно запазва съществуващата й геометрия.

Белият цвят омекотява масивният вид на сградата, причинен от доминиращите плътни стени над остъкляването, и същевременно я откроява сред съседните сгради.

Вертикалното оребряване с алуминиеви профили цели да динамизира монотонността на фасадата, създавайки дълбочина и игра на светлина и сянка. Допълнително е предвидено добавянето на ажурни отваряеми панели пред прозорците, които ще филтрират светлината във вътрешните пространства и ще подсилят динамичния характер на фасадата.

Кварталът се характеризира с масивни фасади към улиците и вътрешни дворове в задната част на имотите, с какъвто разполага и хотелът. Едно от дизайнерските решения на Simple Architecture и екипът Александър Йончев, Моника Стойкова и Соня Петрова е да се възстанови просторът на вътрешния двор, като солидният покрив е заменен с ефирно остъкляване. Това позволява на естествената светлина да влезе в пространството.

В интериора проектът черпи вдъхновение от безвременната елегантност на античен Пловдив. Той е светъл и монохромен, изцяло направен с естествени материали, като динамични контрасти се постигат чрез използването на разнообразни текстури, които предлагат богато тактилно изживяване. Повърхностите варират от гладки до силно текстурирани и са препратка към местния камък сиенит, който формира тепетата на Пловдив. Традиционната хоросанова мазилка, материал с корени от римската и византийската епохи, е използвана за подовите настилки и част от мебелите, създавайки връзка с архитектурното наследство на града.

Проектът спечели специална награда в категория „Нови проекти“ в конкурса "Български архитектурни награди 2024" на Камарата на архитектите в България. Вижте още тук.

Simple Architecture е студио за архитектура и интериорен дизайн, основано през 2017 година от Александър Йончев. Философията на студиото се основава върху противопоставянето на спокойствието и реда в минималистичната архитектура на динамиката и хаоса на съвременния начин на живот. В един свят, дефиниран от скоростта и консуматорството, Simple Architecture цели да създава пространства, които да действат като антидот, осигурявайки спокойствие, баланс и хармония за техните обитатели. Студиото е отличавано многократно с награди и признания както в България, така и на международната сцена. Проектите на Simple Architecture са публикувани в специализирани издания по цял свят, включително в Европа, Азия, Северна и Южна Америка.

ОЩЕ НОВИНИ

"Тераконсулт" е избраният изпълнител на разширението на 107. Основно училище "Хан Крум" в София

"Тераконсулт" е избраният изпълнител на разширението на 107. Основно училище "Хан Крум" в София

Предвиждат се проектиране за изграждане, обзавеждане и оборудване на пристройка за физкултурен салон и класни стаи и обновяване на двора

Представят изложба живопис с художествени произведения на архитекта Александър Дубовик

Представят изложба живопис с художествени произведения на архитекта Александър Дубовик

Изложбата може да видите в Галерия „Алма Матер“, а експозицията е част от сбирката на Съюза на архитектите в България

Одобрен е Меморандум за разбирателство между правителството и инвеститор в Шумен

Одобрен е Меморандум за разбирателство между правителството и инвеститор в Шумен

Меморандумът е за изграждане на производство на Трансформаторен борд и разширяване капацитета на съществуващото производство на компоненти за трансформатори

Каменната фасада на сградата на "Градско планиране и развитие" в столицата ще бъде възстановена

Каменната фасада на сградата на "Градско планиране и развитие" в столицата ще бъде възстановена

Това коментира заместник-кметът по устройство на територията и градоустройство на Столична община арх. Любо Георгиев

Район "Подуяне" представя пред граждани проекта за новия Терминал 3 на Летище "Васил Левски – София"

Район "Подуяне" представя пред граждани проекта за новия Терминал 3 на Летище "Васил Левски – София"

Общественото обсъждане е във връзка с Доклад за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционно предложение 

Одобрен е архитектурният план за възстановяване на вилата на Пенчо Семов в Габрово

Одобрен е архитектурният план за възстановяване на вилата на Пенчо Семов в Габрово

От екипа на Вила Ефория обясняват какво се случва „зад кадър“ през последните месеци