След 30 години отлагане ремонтират къщите, в които ще се премести Художествената галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен

295

Те се намират на ъгъла на улиците „Цар Освободител“ и ул. „Цар Шишман“ в историческата зона „Старият Шумен“


Перипетии

През 1992 г. Общинският съвет в Шумен издава решение, с което на Художествената галерия „Елена Карамихайлова” се предоставят две сгради, популярни с името „Елеонора 1 и 2”. Най-старата сграда е паметник на културата с местно значение и е построена в началото на 20-ти век в стил „сецесион“. По-новият строеж до нея е от 90-те години на миналия век.

По-късно с друго решение предназначението на двете сгради е променено в „Център за култура, изкуство и туризъм”. През 1993 г. Министерството на правосъдието си връща сградата на съда, където дотогава се помещава ХГ „Елена Карамихайлова“ и над 2 000 творби са преместени „временно“ на втория етаж в изложбеното пространство на ТПК „Мебел“ на тогавашния битов комбинат.

През 2009 г. започва ремонт по „Красива България“, който е трябвало да превърне „Елеонора 1 и 2” в Център за култура, изкуство и туризъм, но така и не завършва. През 2013 г. с решение на Общинския съвет къщите отново са предоставени като филиал на галерията и чак през 2018 г. е издадена виза за започване на проектирането на „Довършителни работи и адаптация на съществуваща сграда „Елеонора 1-2” в художествена галерия - постоянна експозиция“. Проектът е възложен на арх. Васка Рачева („Архитектурно студио Рачеви“) от Варна, притежаваща лиценз за проектиране и адаптация на сгради с културно-историческо значение. Проектът е завършен и одобрен от всички инстанции през 2020 г.

Какво се предвижда

На 900 кв.м разгърната площ и още 150 кв.м в дворното пространство към комплекса най-после ще бъде подредена постоянната експозиция от фонда на ХГ „Елена Карамихайлова“. Предвижда се главният вход към художествената галерия да се запази, промяна ще претърпи стълбището. Етажите ще бъдат преустроени, ще се оформят изложбените площи. Досегашната изложбена зала ще бъде запазена като част от галерията за провеждане на различни културни прояви. За организацията на вътрешното пространство и експозицията ще бъде изготвен отделен проект. В приземния етаж на сградата е предвидена и крипта с икони.

Ще се изграждат нови инсталации за отопление, вентилация, климатизация, ел. мрежа, ВиК, нов покрив, асансьор, който ще е и за хора в неравностойно положение. Предвидено е изцяло ново цветово решение на фасадата в съответствие с цветовата гама на средата, подмяна на външната дограма, на улуци и водосточни тръби. Пространството в двора ще бъде облагородено, там ще бъдат разположени скулптури и кът за отдих.

Галерията ще бъде довършена със собствени средства на Община Шумен от близо 1 млн. лв. Очаква се строителството да приключи до август след близо 30 години чакане. Изпълнител на обекта е фирмата „Гарант строй“ ООД.

Снимки: Община Шумен

ОЩЕ НОВИНИ

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Автор на архитектурния проект е Галина Пировска, археологическите проучвания са под ръководството на Мая Мартинова, а реставрацията е поверена на художник реставратора Никола Стоянов

Избраха изпълнител за довършването на стадион "Локомотив" в Пловдив

Избраха изпълнител за довършването на стадион "Локомотив" в Пловдив

ДЗЗД „Домът на Локомотив“ ще извърши строително-монтажни работи за благоустрояване, инфраструктура и централна трибуна

Местният референдум за паметника Бузлуджа беше неуспешен заради слабо гласуване

Местният референдум за паметника Бузлуджа беше неуспешен заради слабо гласуване

Община Казанлък ще поиска държавата да се ангажира с бъдещето на монумента