Стари катерушки от столичния район "Изгрев" ще участват във Венецианското биенале

277

Те са част от българската концепция с тема изоставени училища, която ще бъде представена в залата и вътрешния двор на Centro Culturale Don Orione Artigianelli


В края на януари след конкурс беше представен проекта за участието на България във Венецианското архитектурно биенале. Екипът на концепцията „Образованието е придвижването от тъмнина към светлина“ се фокусира върху следите от обитание, обезлюдяване и по-конкретно - изоставените училища в България. Избраната тема е контрапункт на зададената от главния куратор на Биеналето - “Лаборатория на бъдещето”, като проектът е разделен на три зони. Едната е информационна, другата е по-скоро емоционална и в нея ще има възстановка на учебна стая с предмети, донесени от училищата на биеналето. Третата зона ще се опита да даде сценарии за бъдещето. Като част от представянето ще бъде експонирана детска катерушка-кълбо, а в дворното пространство - катерушка-ракета.

Катерушките, които ще бъдат основен акцент в българската арт инсталация, са отпреди повече от 50 години и се намират до бл. 56 в ж.к. ”Дианабад”. Те ще бъдат демонтирани, реставрирани и изпратени във Венеция. След приключване на изложението металните конструкции ще бъдат върнати на местата си.

"Район “Изгрев” е известен със своите хора на културата, науката и изкуството, които придават допълнителен дух и колорит на кварталите ни. От години районната администрация има отношение към нашите съкварталци, създаващи изкуство", коментира кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев.

Снимки: Район "Изгрев"

След 15-годишно отсъствие България се завръща на сцената на Венецианското архитектурно биенале. Българският павилион ще бъде разположен в изложбената зала Sala Tiziano в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, който се намира близо до Моста на Академията във Венеция. Биеналето ще продължи от 20 май до 26 ноември. Oткриването на българския павилион ще е на 18 май.

ОЩЕ НОВИНИ

Подземията на София: дискусия и прожекция

Подземията на София: дискусия и прожекция

Събитието е организирано от Клуб "Смисъл" и Екипът на София и ще е с участието на кмета на район "Слатина" Георги Илиев

България отбелязва рекордна инвестиционна година при бизнес имотите

България отбелязва рекордна инвестиционна година при бизнес имотите

Това бе сред основните изводи по време на конференцията на CBRE, в рамките на която най- голямата консултантска компания в света представи своя годишен доклад SEE Region Real Estate Market Outlook 2026

Столичната община подписа дългосрочни договори за чистота в 6 района на София

Столичната община подписа дългосрочни договори за чистота в 6 района на София

Според "Спаси София" това е капитулация в „битката с мафията в боклука“ - договори с "Титан" на цена 285 лв. вместо обещаните 167 лв.

Архитекти създадоха дигитални и физически модели на съборени емблематични сгради във Варна

Архитекти създадоха дигитални и физически модели на съборени емблематични сгради във Варна

Ръководител на проекта "Невидимият град" е д-р арх. Надя Стаматова    

11 "кални точки" в столичния район "Красно село" ще бъдат превърнати в паркинги

11 "кални точки" в столичния район "Красно село" ще бъдат превърнати в паркинги

Те се намират в "Лагера", "Хиподрума", "Белите брези", "Борово", "Красно село" и "Славия"