Столичният общински съвет отново одобри изработване на устройствени планове за ново трасе на Княжевския лифт до Копитото и за модернизация на лифт "Алеко 1" ("Заека")

16

Решенията бяха върнати за ново обсъждане от областния управител на София Йовелина Тихова


©Димана Попова

Миналия месец съветниците одобриха доклади на Столична община, с които тя се опитва да намери решение на проблемите с два от неработещите лифтове на Витоша и да преодолее блокираният от години процес по възстановяването на остарелите съоръжения. Едното предложение е за Княжевския лифт до Копитото, а другото - за модернизация на лифт „Алеко 1“, по-известен като влек „Заека“. Вижте подробности ТУК.

Днес Столичният общински съвет прегласува тези свои решения, които бяха върнати за ново обсъждане от областния управител на София с мотиви, че в плановете липсва екологична оценка и се нарушава и Планът за управление на Природен парк „Витоша“, който не позволява изграждането на нови съоръжения, а само ремонт и подмяна на съществуващи. На този етап обаче не става дума за разрешение за строителство, а се дава зелена светлина само за изработването на подробни устройствени планове, което е стъпка преди следващите процедури. В днешните решения са включени допълнително такива. 

Междувременно според регионалния министър Иван Шишков се работи по промени в текстовете в Закона за горите и в Закона за туризма, които целяли да регламентират подмяната на старите и амортизирани лифтови съоръжения, "щадейки максимално природата".

ОЩЕ НОВИНИ

Столичната община официално започва обезопасяването и възстановяването на парк "Врана"

Столичната община официално започва обезопасяването и възстановяването на парк "Врана"

Документалното предаване на парка към софийската администрация стана факт на 22 юни 

Откриха новия пъмп трак в градския парк в Радомир

Откриха новия пъмп трак в градския парк в Радомир

Трасето е проектирано така, че да бъде използвано както от начинаещи, така и от напреднали   

Община Варна настоява да се намери техническо решение за спиране на ток и вода към незаконните сгради в местността "Баба Алино"

Община Варна настоява да се намери техническо решение за спиране на ток и вода към незаконните сгради в местността "Баба Алино"

Това стана ясно в понеделник по време на проверка на място, в която участваха кметът на града, регионалният министър, директорът на РДНСК – Варна и областният управител