Студентски архитектурен проект за две сгради в Ахтопол се класира в международен конкурс

140

Обектите са Информационен посетителски център на Природен парк „Странджа“ и сградата на бившата здравна служба


По-рано тази година Община Царево обяви своята съвместна работа с арх. Цвета Сурчева - преподавател по „Устойчива урбанистика, кръгови технологии и екологични методи за рехабилитация на сгради“ във Висшето училище по архитектура „Ла Вилет“ в Париж, Франция. Студентите от пети курс в класовете на арх. Сурчева изготвиха безвъзмездно архитектурни проекти за пет сгради на територията на общината.

„Както вече сме споделяли, вярваме че тази инициатива е чудесна комбинация от полезност и практичност, както за едни млади бъдещи специалисти, избрали пътя на архитектурата, така и разбира се, за община Царево. От една страна студентите ще имат възможност да трупат изключително важния за тях в момента практически опит, а от друга страна Община Царево ще получи проекти, които да реализира в бъдеще – проекти на сгради, в които общината би инвестирала средства в годините напред“, казват от местната администрация.

Тези проекти участваха в международен конкурс, организиран под патронажа на Асоциация на франкофонските общини в света на тема: „Какви форми ще приемат градовете през 2050 година?“ – с фокус върху измененията на климата, устойчивостта на градовете и незамърсяващият въздуха транспорт. Община Царево е единствената българска община с участие в този конкурс.

Проектът на студентите за двете сгради в Ахтопол  - Информационен посетителски център „Приморска Странджа“ на Природен парк Странджа и сградата на бившата здравна служба, наречен „Les pavillons d’Achtopol vitrines d’attracivité et de la Biodiversité“ или „Павилионите на Ахтопол демонстрират привлекателност и биоразнообразие“, се класира сред 15-те най-добри проекта в конкурса.

С един от проектите на студентите - за основен ремонт и надстрояване на кметство Лозенец, община Царево кандидатства по проект „ZAGREY – тест за зелен туризъм“ по програма „ИНТЕРРРЕГ Средиземно море“.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

До 2-3 години са възможни промени в правила и нормативи за прилагане на Общия устройствен план на Варна

До 2-3 години са възможни промени в правила и нормативи за прилагане на Общия устройствен план на Варна

Задача на експертен екип е да определи недобрите практики по прилагане на ОУП и да предложи административни мерки за прекратяването им

Издадоха учебник по реставрация на стара историческа дограма

Издадоха учебник по реставрация на стара историческа дограма

Основната цел на сдружение „Новият Русе - Русчук.BG“ е създаването на подобна специалност в Професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура „Йосиф Вондрак"

Над 4 300 вечнозелени храсти и дървета ще бъдат засадени на входа на Хисаря

Над 4 300 вечнозелени храсти и дървета ще бъдат засадени на входа на Хисаря

На мястото ще има и триизмерен надпис от цветни букви, подобен на поставения пред раннохристиянската базилика в града