Студио „NADA“ – архитектурно ателие с малко жилище
Реализацията е победител в категория „Еднофамилни жилищни сгради" в конкурса ARCHINOVA 2021
На 6 октомври се проведе церемонията по награждаването на Годишни архитектурни награди ARCHINOVA 2021. В категория „Реализации - Еднофамилни жилищни сгради" победителят е СТУДИО ,,NADA" - архитектурно ателие с малко жилище с проектант NADA (арх. Антонина Тритакова и арх. Георги Събев).
„Благодарим за тази награда, която ни дава смисъл да продължаваме. Върнахме се в България с желанието да можем да творим свободни. Къщата направихме двамата с Антонина с помощта на нашите родители, затова съм искрено благодарен и на тях", каза арх. Георги Събев по време на церемонията.
Снимка: ARCHINOVA 2021
Студио „NADA“ – архитектурно ателие с малко жилище, е разположено в покрайнините на село Кърпачево. Ателието предлага убежище, комфорт и творческо пространство за своите обитатели. Сградата е неразривна част от околното пространство и в постоянен диалог с ключовите елементи, придаващи характер на средата – каменните зидове, многогодишните орехови дървета, съществуващите кирпичени къщи.
Следвайки принципите на устойчивия дизайн, в архитектурата са заложени следните ключови моменти: озеленен плосък покрив, използване на рециклирани материали, естествена светлина, специфично решение на ограждащите повърхности в търсене на максимален топлинен комфорт с минимални загуби на енергия.
Остъклението на югоизток открива гледка към просторните хълмове на Деветашкото плато и позволява максимално ослънчаване през деня. Естествената светлина в комбинация с безпрепятствените погледи приобщават интериора към външното пространство и сливат границата „вътре-вън“, създавайки усещане за простор и близост до живота сред природата.
Сградата с площ 60 кв.м е своеобразен метафоричен мост между традиция и съвременност, въплъщаваща в себе си симбиоза от пространства, вдъхновени от традиционната архитектура и съвременния бит и потребности.
Основна линия в проекта е изграждането на семпло, откровено и чисто пространство. Използваните материали в техния „суров“ първичен вид се възприемат като хармонична добавка към околната рустикална среда. В духа на тази метафорична връзка е и самото изграждане на обекта. По стара българска традиция в процеса на строителството на сградата с носеща конструкция от дървени греди и колони са участвали съседи, роднини и приятели. Следвайки тази обичай, двамата собственици изграждат ателието със собствените си ръце, с помощта на своето семейство и приятели. В този смисъл, актът на изграждане прави препратка към нематериалното културно наследство.
Глината е сред основните градивни елементи на жилищното строителство в село Кърпачево. В този контекст, търсейки съвременна намеса в средата, съобразена с местните строителни традиции, изборът на керамика се явява основна съставна част на новата сграда. Керамичните тухли Porortherm 12 N+F на „Винербергер“, дървесината, шперплатът и видимият бетон хармонично се комбинират и допълват в ясна и единна структура.
Малките кътове за отдих, четене и съзерцание, както и санитарното помещение, имат собствено излъчване и обогатяват интериорното пространство.
Снимки и визуализации: СТУДИО ,,NADA"
Архитектите арх. Тритакова, арх. Събев и арх. Азалия Саргсян получиха и номинация в конкурса в категория „Проекти - Обществени, индустриални сгради и хотели" за ЦЕНТЪР ЗА ДЕЦА СЪС СПЕЦИАЛНИ НУЖДИ – проект, изработен въз основа на международно конкурсно задание за нова сграда на Фондация „Карин Дом" във Варна.