В АПИ постъпиха 667 предложения от граждани за ремонт на пътища през 2023 г.

60

493 от получените сигнали са за участъци в лошо състояние от републиканската пътна мрежа, а 174 се отнасят за общински пътища, чието поддържане не е в правомощията на Агенцията


667 предложения от граждани за ремонт на пътища постъпиха в Агенция „Пътна инфраструктура“ до 15 октомври т. г. Те са част от инициативата на пътната администрация мнението на гражданите да бъде взето предвид при подготовката на инвестиционната програма за 2023 г. Целта е чрез получаването на обратна връзка да се подобри процесът на планиране на дейностите за проектиране, строителство и поддържане на републиканската пътна мрежа за всяка календарна година.

493 от получените сигнали са за участъци в лошо състояние от републиканската пътна мрежа, а 174 се отнасят за общински пътища, чието поддържане не е в правомощията на АПИ. По-голямата част от предложенията на гражданите – 315, са за третокласни пътни отсечки от републиканската пътна мрежа. 99 сигнала са за второкласни пътища, 69 – за пътища първи клас, а 10 – за автомагистрали.

Сред предложените за основен ремонт пътни участъци е първокласното трасе I-8 Вакарел – Ихтиман, за което в момента се подготвя обявяването на обществена поръчка за проектиране, а след това и за изпълнение на строително-монтажни работи. Друга отсечка, която според гражданите трябва да се обнови, е Подбалканският път I-6 между Долни Богров и Пирдоп.

Друга част от отсечките, предложени от гражданите, са участъци от второкласните пътища Лом – Козлодуй, Самоков – София, АМ „Тракия“ – Пловдив. За отсечката Лом – Козлодуй през тази година са обявени обществени поръчки за изработване на технически проекти за основен ремонт на участъците Добри Дол - Козлодуй в област Монтана и Козлодуй – Крушовене в област Враца. Изработването на техническия проект е първата и задължителна стъпка преди предприемането на качествени строителни работи. Въз основа на готовия проект след това ще се определят конкретните строително-монтажни работи, стойността и срокът им за изпълнението и ще се пристъпи към избора на изпълнители на ремонта и на строителния надзор.

Предложен за ремонт е и път III-301 Козар Белене – Левски, за който в момента се провежда обществена поръчка за избор на изпълнител на проектирането на основния ремонт. Гражданите се предложили и ремонт на друг третокласен път в област Плевен – III-3402 Коиловци - Пордим.

Предстои детайлно разглеждане на предложенията и приоритизиране на участъците, за да се определи кои отсечки ще бъдат включени в инвестиционната програма на АПИ за текущ и основен ремонт през 2023 г., въз основа състоянието на пътя, аварийността, интензивността на движение и регионалното му значение.

ОЩЕ НОВИНИ

Започва реставрацията на приемното здание на жп гара Нова Загора

Започва реставрацията на приемното здание на жп гара Нова Загора

В петък беше подписан договорът за изпълнение на втория етап от проекта за реконструкция на гаровия комплекс

Новата детска градина в кв. "Дружба 2" в столичния район Искър ще бъде за 10 групи

Новата детска градина в кв. "Дружба 2" в столичния район Искър ще бъде за 10 групи

Сградата по проект на "Вива Проект" ще включва зали за спорт, изкуства и плувен басейн  

Общинският съвет на Благоевград не допусна построяване на 6-етажен жилищен комплекс в парк "Ловен дом"

Общинският съвет на Благоевград не допусна построяване на 6-етажен жилищен комплекс в парк "Ловен дом"

Съветниците одобриха възстановяване на собствеността на общината върху имота, за който има инвестиционно намерение 

Котел вече има открит Възрожденски атракцион в местността "Дълга поляна"

Котел вече има открит Възрожденски атракцион в местността "Дълга поляна"

Той предлага история, природа и интерактивни преживявания за цялото семейство