В пространство ДОМ в столицата откриха изложба "Изкуство в интериор и екстериор" на артиста Радо Киров

217

„Моите произведения от огледално полирана неръждаема стомана отразяват причудливо и закачливо всичко в заобикалящата ги среда“, казва авторът, който дълги години е автор на интериорни решения


Радо Киров е с богат опит и усет към изкуството на металопроизводството и създава произведения, притежавани от държавни глави на страни от цял свят. Творческият му път започва от Кейп Таун, градът, в който дълги години българинът е автор на интериорните решения в домовете на най-видните личности в ЮАР.

През 2008 година кризата по света пречупва творческото му мислене в посока към изкуството. Радо Киров е поканен със своите произведения на дизайн шоу в Лондон и е забелязан и откроен като артист. Така той започва да работи по творби, които преживяват силен галериен живот през годините в Кейп Таун и по цял свят. Една от самостоятелните му изложби е в известната галерия Pontone в Лондон, произведенията му са повод за разговори между най-известните дизайнери в Лондон и Париж, а негова скулптура е част от Gibbs Farm парк в Нова Зеландия. По време на изложбата на Радо Киров в ДОМ се провеждат и няколко негови изложби в Обединеното кралство и САЩ.

Артистът използва неръждаема стомана, която предварително нагъва по определен начин - или в плоскост, или в триизмерна фигура, като основно създава геометрични форми. „Моите произведения от огледално полирана неръждаема стомана отразяват причудливо и закачливо всичко в заобикалящата ги среда, превръщайки и най-грозното обкръжение в красива визия. Посланието, което се опитвам да предам чрез изкуството си, е насочено към тези, на които то говори, почти интуитивно. То може да бъде обхванато в една-единствена дума - най-важната на земята - Живот”, казва Киров.

В момента авторът е в България, а тук го привличат освен любовта му към природата, и срещите с млади българи, на които да предаде уменията и опита си.

Изложбата в концептуалното пространство ДОМ ще продължи до 29 февруари.

ОЩЕ НОВИНИ

Обявиха "Годишните награди за строителство - M2" на база реални числа за квадратни метри разгъната застроена площ

Обявиха "Годишните награди за строителство - M2" на база реални числа за квадратни метри разгъната застроена площ

Церемонията се проведе в рамките на Forum Real - събитие на строително-инвестиционната индустрия

Арх. Полина Герджикова откри изложба в София

Арх. Полина Герджикова откри изложба в София

В експозицията ще видите силно концептуални творби, в които се срещат духовното и материалното

Реконструиран дом в историческия център на Велико Търново - комфортен и с адекватно съхранена архитектурна същност

Реконструиран дом в историческия център на Велико Търново - комфортен и с адекватно съхранена архитектурна същност

Проектът получи специално отличие в конкурса „Български архитектурни награди 2025" на КАБ

Започна изграждането на първия академичен кампус в страната - в Студентски град в София

Започна изграждането на първия академичен кампус в страната - в Студентски град в София

Кампусът около блокове 30 и 32 на Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) ще се ползва от 2 100 студенти, 980 ученици от Професионалната гимназия по телекомуникации и 300 преподаватели и служители

Отбелязват с концерт и празнични пътувания 80 години железница до Добринище

Отбелязват с концерт и празнични пътувания 80 години железница до Добринище

На 9 декември 1945 година се открива последната построена отсечка от Родопската теснолинейка с дължина 6 километра