Върховният административен съд отмени поръчката за инженеринг на нова сграда на СУ "Св. Патриарх Евтимий" в Пловдив
Делото е образувано по жалба на Камарата на архитектите в България, която призовава публичните възложители да организират архитектурни конкурси, за да могат да бъдат избирани най-подходящите проекти
Върховният административен съд (ВАС) отмени решението на зам.-кмета на Община Пловдив Владимир Темелков за откриване на обществена поръчка за инженеринг на новата учебна сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий“ в Пловдив. ВАС отменя и решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), с което бе отхвърлена жалбата на Камарата на архитектите в България (КАБ) срещу инженеринговата процедура. Решението на ВАС можете да видите тук.
Делото е образувано по жалба на Камарата на архитектите в България, която сезира КЗК, а впоследствие и ВАС за условия в обществената поръчка, които нарушават конкуренцията и водят до ограничаване на участниците проектанти да изпълнят самостоятелно проектантските услуги в полза на обществото.
КАБ осъществява постоянен мониторинг на обществените поръчки за проектиране и сезира институциите за неприемливи условия в тях. От професионалната организация на правоспособните архитекти, ландшафтни архитекти и урбанисти в устройственото планиране и инвестиционно проектиране настояват за прозрачна конкурсна процедура, чрез която да се придобие проект за сградата и пространството около нея, въз основа на който да се остойности строителството, с цел гарантиране на качественото и естетично изпълнение на функционална и модерна учебна сграда според съвременните европейски изисквания.
Решението на ВАС поставя началото на нова съдебна практика относно инженеринга в обществените поръчки, казват от Камарата на архитектите. Темата отдавна е обект на сериозни дискусии и разнопосочни мнения в архитектурно-строителния бранш. От КАБ са категорични, че изграждането на значими обществени сгради – училища, детски градини, болници и обществени пространства, изисква дългосрочен и задълбочен подход, който да гарантира тяхното устойчиво развитие в бъдеще.
Необходимо е да бъдат изпълнени последователно всички етапи в инвестиционния процес и строителство на новите сгради. Това включва предварително извършване на предпроектни проучвания за определяне на основните параметри на планираните обекти. КАБ призовава публичните възложители, в лицето на общини и държавни институции, да организират архитектурни конкурси, за да могат да бъдат избирани най-подходящите проекти, които задоволяват нуждите на настоящите и бъдещите поколения по най-адекватен начин. Конкурсите осигуряват конкурентна среда, професионален подход към решаване на задачите и широк обществен отзвук. Едва слeд ycпeшнoтo пpeминaвaнe нa етапите на прединвестиционно проучване и инвестиционно проектиране мoжe дa ce oпpeдeли peaлнaтa стойност на планираните сгради и да се възлагат обществени поръчки зa реализацията им.
ВАС намира за основателни основните аргументи на КАБ за отмяна на поръчката, свързани с липсата на прединвестиционни проучвания на етапа на възлагане, липсата на идеен проект, чрез който да се остойности строителството, незаконосъобразния подход на възложителя за окрупнено възлагане на проектантски дейности със строителството в поръчката, недостатъчно яснота относно предмета, стойността, обема и сложността на процедурата, както и критериите за подбор на участниците.
„ВАС счита, че окрупненото възлагане на всички дейности и особено включването на предпроектното проучване като фаза на проектирането, а не като предшестващо проектирането, представлява незаконосъобразен подход на възложителя, възприет в нарушение на ЗОП. Едва на база на изготвения идеен проект, който по закон съставлява задание за следващата фаза на проектиране и позволява остойностяване на СМР, възложителят може да определи обхвата на последващите дейности и необходимите за тях разходи“, пише в решението.
Решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване. Община Пловдив e осъдена да заплати на КАБ и разноските по делото.