Възможно ли е създаването на системна и предвидима във времето политика за обновяване на жилищния фонд в страната?
Ще чуете мнението на редица експерти по време на Национален жилищен форум за декарбонизация на сградите, който Хабитат България организира на 15 април
В сегашната сложна политическа обстановка и трудности в изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост Националният жилищен форум предлага търсене на отговор на въпроса възможно ли е създаването на системна, устойчива и предвидима във времето политика за обновяване на жилищния фонд в страната? Форумът с тема „Декарбонизация на жилищните сгради – възможности и предизвикателства пред България" ще се проведе на 15 април (вторник) в Гранд хотел Милениум София от 10:00 часа и ще включва три панелни дискусии.
Първите два панела ще очертаят какво предстои и каква ще е ролята на общините в декарбонизацията на жилищния фонд, каква ще е подкрепата за енергийно бедните домакинства през механизма на Социалния фонд за климата и какви мерки и инвестиции ще бъдат заложени в Социалния план за климата. Участие ще вземат и представители на Министерството на труда и социалната политика, очакват се и представители на администрацията на Министерски съвет, които са координатор за разработването на Социалния план за климата. Националното сдружение на общините в Република България също са потвърдили участие.
В третия панел ще бъдат представени фотоволтаичните микроинсталации (Plug-in PV) с капацитет до 800 W, които са изключително популярни в Германия, където има инсталирани щепселни фотоволтаици в над 4 милиона домакинства, при това с финансова субсидия от общини и регионални власти. Ще бъде споделен опитът от извървяния път на общините Дупница и Ботевград, в които бяха инсталирани демонстрационни системи на балкони на социални и общински жилища.