Знакови археологически и културни обекти в пограничните региони на България и Турция ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения

74

Това ще стане па Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021-2027


С над 15,6 млн. евро ще бъдат финансирани 16 проекта в 13 български общини: Бургас, Камено,  Карнобат, Малко Търново, Поморие, Средец, Димитровград, Харманли, Свиленград, Тополовград, Ямбол, Тунджа и Стралджа. Целта е да се увеличи туристическият потенциал чрез нови туристически продукти и услуги и подобряване на бизнес средата. Сред одобрените проекти е „Нови възможности за устойчив туризъм“, който предвижда реновиране на знакови обекти в Ямбол. Сред тях е възстановяване на стара часовникова кула, съществувала до преди повече от 100 години. 

Проектът предвижда още цялостно реновиране на интериора на Брънековата къща и създаване на музейна експозиция. Сградата, която носи влиянието на тревненската архитектурна школа и сецесиона, е построена през 1908 г. и е обявена за паметник на културата. Била е собственост на семейството на родения в Трявна Петър Брънеков – адвокат и теоретик на кооперативното движение, който загинал в Първата световна война през 1916 г.

Общината ще създаде и нова атракция - „Конски трамвай“. Идеята е туристите да могат да се докоснат до историята на единствената в България дековилна железница, която е била теглена от коне и е функционирала в града през 20-те години на ХХ-ти век, за да транспортира муниции и храни за фронта. Общата стойност на проекта е 1 222 743 евро, като проектните партньори от Община Одрин осигуряват съфинансиране от 245 499 евро.

С финансиране от програмата ще се реставрира и „Изворът на Белоногата/ Герганина чешма“ в Харманли в рамките на проекта „Марица – Пътешествие през времето“. Паметникът от национално значение е свързан с произведението на Петко Славейков. 

Проектът, който обединява четири партньора, включва също обновяване и съживяване на друг паметник на културата – сградата в музеен комплекс „Странджа“, част от Исторически музей „Проф. Александър Фол“ в Малко Търново, както и инициативи за създаването на целогодишен туристически продукт, който ще съхрани и популяризира общото историческо наследство на България и Турция.

С близо 1 млн. евро Националната художествена академия – филиал Бургас и Дирекция „Култура и Туризъм“ – Одрин ще реализират проекта „Туризъм чрез култура – нашето общо бъдеще“. Инициативата предвижда възстановяване и съхраняване на културните постижения на художници, творци и скулптори, чрез популяризиране на специфичния духовен климат на трансграничният регион. Проектът предвижда основно обновяване на сградата на Графична база Бургас за създаване на културно-образователен център с музей, както и разработване на иновативен пътуващ туристически център от другата страна на границата – хибридно превозно средство за интерактивно и VR представяне (чрез виртуална реалност) на културното наследство на региона.

Одобрени са и средства за археологически проучвания и внедряване на мерки за дигитализация на разкритите ценности. По проект „Изследване на миналото – Експериментална археология като катализатор за туризъм и растеж“ се предвижда развитието на археологически кампус. Той ще се реализира в три ключови исторически обекта – Археологически комплекс „Акве Калиде“ в Бургас, крепостта „Русокастро“ в община Камено и Експозиционен център „Ашаъпънар“ в Къркларели, Турция. С над 944 хил. евро се предвиждат нови проучвания и интегрирани мерки за развитие на туризма чрез създаване на съвместно дигитално приложение за връзка с местни туроператори и популяризиране на новата експериментална археологическа дестинация с цел подобряване на трансграничния туристически маркетинг и брандингова стратегия.

Ще бъде предоставена подкрепа също за проекти, насочени към развитие на екотуризма и модернизация на туристическата инфраструктура чрез изграждане на нови туристически маршрути и велоалеи, подобряване достъпа до природни и културни забележителности и изграждане на зони за отдих, обновяване на исторически и културни забележителности чрез създаване на нови експозиционни и обществени пространства в пограничния региона. Ще се финансират и мерки за дигитализация на туристическите услуги чрез иновативни платформи и мобилни приложения, улесняващи достъпа на туристите до информация и услуги. Обучителни програми за местни предприемачи, насочени към укрепване на конкурентоспособността и разширяване на пазарните възможности

Проектите включват широки партньорства между публични институции, неправителствени организации и бизнес структури от двете страни на границата, подкрепят иновациите и устойчивото използване на природните и културни ресурси, целят създаването на нови работни места и подобряване на икономическите и социални перспективи за местните общности.

ОЩЕ НОВИНИ

Имотека: Жилищата в София са поскъпнали с 200% за 10 години

Имотека: Жилищата в София са поскъпнали с 200% за 10 години

Наблюдава се миграция на сделките - от старите софийски квартали към модерните райони с ново строителство

Ремонтират и реставрират "Къща на Илия Тянков" (Галерията "Манев") в Чирпан

Ремонтират и реставрират "Къща на Илия Тянков" (Галерията "Манев") в Чирпан

Дейностите по Етап 1 се извършват с финансовата подкрепа на Министерството на културата по програма „Опазване на недвижимото културно наследство“

Тази година ще бъдат ремонтирани и облагородени осем междублокови пространства в Ботевград

Тази година ще бъдат ремонтирани и облагородени осем междублокови пространства в Ботевград

Ремонтните дейности са свързани с подмяна на тротоарни настилки, асфалтово покритие, облагородяване на зелени площи и ремонт на детски съоръжения

Над 1500 души се включиха във второто издание на форума „Лидерите, които строят“

Над 1500 души се включиха във второто издание на форума „Лидерите, които строят“

На 3 и 4 април фоайето и коридорите на УАСГ бяха посетени от студенти, ученици, млади професионалисти и експерти от сектора

Започва II етап от реновирането на центъра в Асеновград

Започва II етап от реновирането на центъра в Асеновград

Ремонтните дейности не се припокриват с вече реновираната централна градска част с трите площадни нива, а обхваща много по-голяма територия - около 17 000 кв. м