„Спаси София“ сигнализира за разрушаващи се археологически останки и неподдържана среда около Ротондата "Св. Георги"
От организацията настояват за авариен план за опазване на разкопките, почистване на избуялата растителност, изготвяне на ландшафтен проект и премахване на автомобилите
Снимка: „Спаси София“
Експерти на „Спаси София“ изразиха своето притеснение за състоянието на Ротондата „Свети Георги“, чиито археологическите останки се разрушават, а заобикалящата я среда е оставена без поддръжка и облагородяване. „Това е изключително ценна археология в центъра на София. Важно е да следваме примера, който могат да ни дадат съвременните римляни в поддържането на своето културно-историческо наследство и привличането на туристи“, смята арх. Иван Караджов.
Снимки: „Спаси София“
Основните проблеми според „Спаси София“ са свързани с придвижването около Ротондата заради паркираните автомобили, пропадналата на места пешеходна и неприветливият вид на заобикалящите я сгради на едни от най-важните институции в страната. От „Спаси София“ настояват експерти-археолози да изготвят авариен план за опазване на археологическите разкопки, избуялата растителност да бъде почистена и да бъде изготвен ландшафтен проект, който да се погрижи за цялостното оформление на мястото и всичко да бъде реновирано и стандартизирано по задание. И последно, но не по значение - колите, които са превърнали прилежащите зони в паркинг, да бъдат премахнати, тъй като всички административни сгради около обекта разполагат с подземни паркинги и гаражи.
Снимки: „Спаси София“
Припомняме, че през 2020 година Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ към Министерството на културата извърши проверка по появили се сигнали във връзка с ремонтните дейности по Ротондата, която е архитектурно-строителна, художествена и археологическа недвижима културна ценност с категория „национално значение“ и се стопанисва от Софийска света митрополия към Българска православна църква - Българска Патриаршия. Изводите на Инспектората за опазване на културното наследство бяха, че няма проблеми с проектната документация.
Снимка: Православен Видеоканал Храм, 6 май 2023г.
Тогава с бюджет на Столична община бяха реставрирани кръглият покрив на сградата ротонда и южната стена на храма. Средствата бяха осигурени по програмата на кмета на София през периода 2014–2019г. за възстановяване на храмове и църкви, като до 2020г. общата сума за реставрация на ротонда „Св. Георги Победоносец“ е 221 000 лева.
Снимка: Православен Видеоканал Храм, 6 май 2023г.
В началото на март тази година икономът Йоан Куков (предстоятел на храма) заявява за БНТ: „Имаме желание да се възстановят разрушените прилежащи помещения на храма. От запад е имало покрит притвор, а от север и юг – параклиси. В момента е запазена Ротондата - централната най-древна част, но с този модернистичен плосък покрив (под кръглия – бел. ред.) не стои добре.“
Снимки: mitropolia-sofia.org, 6 май 2022г.
Ротондата „Св. Георги” е един от най-старите архитектурни и художествени паметници на територията на България, една от малкото късноантични постройки, запазени до наше време „до покрив”. Била е част от голям късноантичен архитектурен ансамбъл, свързващ се с форума на града. Сега сградата заема западната част на запазения на открито археологически комплекс, разположен във вътрешния двор между Президентството и Sofia Balkan Palace. Със своите средновековни стенописи църквата е един от най-забележителните паметници на нашата българска и източно-европейска средновековна живопис.