10 дни, посветени на дизайна, с петото издание на МЕЛБА фестивал в София

117

Единственият фестивал за дизайн в България ще се проведе от 3 до 13 ноември


От 3 до 13 ноември в София ще се проведе петото издание на МЕЛБА – единственият фестивал за дизайн в България. В рамките на десет дни на различни локации в града събитието ще срещне българската публика с интригуващи чуждестранни лектори, чрез изложба ще бъде направен преглед на най-интересното и значимото от българския дизайн през изтеклата година, ще се проведат серия от класове и дискусии за професионалисти, както и общо шест изложби на различни теми.

След четири издания, част от които проведени в условия на пандемия, фестивалът МЕЛБА се завръща с още с по-богата програма, нови локации, с интересни чуждестранни гости, международен симпозиум на живо и разнообразни изложби и съпътстващи събития. Основен акцент в програмата на петия МЕЛБА фестивал е еднодневният симпозиум за дизайн, който ще се проведе на 5-и ноември в центъра за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ в София.

Събитието с международно участие ще събере на едно място някои от най-значимите личности и компании от европейската дизайн сцена. Сред звездите на фестивала са Лиза Енебис (творчески директор) и Уанвай Шум (графичен дизайнер) от студио DUMBAR/DEPT® – една от най-награждаваните агенции за дизайн в международен план, създадена през 1977 г. в Нидерландия.

Гост-лектор на симпозиума ще бъде още Холи Перейра – артистка със сингапурско-ирландски произход, работеща в областта на илюстрацията и стенописа.

Ще може да се запознаете с работата и на Адам Щех – куратор, журналист и теоретик с дългогодишен опит в  сферата на дизайна, архитектурата и визуалните изкуства, съосновател на творческия колектив OKOLO, преподавател и автор на книги.

Специално за МЕЛБА в България пристига и полският графичен дизайнер Матеуш Махалски, който има богат опит в създаването на шрифтове и визуални идентичности. Освен като гост на симпозиума, Махалски ще се включи във фестивалната програма и със специален клас по типография за млади професионалисти, който ще се проведе в Полския институт в София.

Като част от програмата на фестивал МЕЛБА и тази година се организира вече утвърдената изложба “Преглед на българския дизайн”. Годишната селекция е озаглавена „Местна красота“ и за пръв път тя се организира от външен куратор – Марина Драгомирова от Studio Furthermore. Изложбата, представяща актуалното от българския дизайн, ни кани да разгледаме местната красота през очите на девет творци, които са създали произведения от регионални материали, ресурси и традиции, повечето от които специално за повода. Откриването на експозицията е и събитието, с което ще бъде дадено и началото на петия МЕЛБА фестивал на 3-и ноември (четвъртък) в галерия КО-ОП на бул. “Янко Сакъзов“ 17 в София. Изложбата ще може да бъде разгледана до 13-и ноември, като входът за нея и откриването ѝ е свободен.

Богатата програма на МЕЛБА фестивал тази година се допълва от няколко изложби на различни локации в София. Сред тях е експозицията „Време“, представяща 18 авторски произведения върху текстилна тениска. Тя ще бъде открита на 4-и ноември в галерия ПОРТ А. Други събития, част от програмата, са изложбата „Дипломен проект на Спас Йорданов“, която ще може да бъде видяна в галерия УниКредит Студио, както и изложбите „Smart Hungary“ – иновации в индустриалния дизайн през 24 примера, която ще може да бъде видяна в Инкубатора на Sofia Tech Park и изложбата „Чешки дизайн“ в галерията на Чешкия център в София.

Освен към широката публика и всички с интерес към дизайна, петото издание на МЕЛБА фестивал включва и събития, насочени към професионалисти. Сред тях са МЕЛБА КЛАС на тема включващ дизайн с водещ Ивелина Гаджева от независимата образователна платформа Know-How Show-How, както и дискусия на тема Етика на комуникацията между клиенти, дизайнери и изпълнители, отново с екипа на Know-How Show-How.

Билетите за Международния симпозиум МЕЛБА вече са достъпни на уебсайта melba.bg, като има възможност за присъствие на живо в голямата зала на „Топлоцентрала“ на 5-и ноември или онлайн. Всички международни лекции ще са на английски език, с осигурен симултанен превод на български. Изложбите, част от програмата, са със свободен достъп, а за МЕЛБА класовете и дискусията се изисква допълнително записване на melba.bg и заплащане на съответната такса.

Организатор на МЕЛБА 2022 е Студио Комплект. Проектът се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“ по програма „Едногодишен грант“ и е част от културния календар на Столична община. Фестивалът се провежда с любезното съдействие на Полския институт в София, Посолството на Ирландия, Чешки център в България и Посолство Испания, както и с подкрепата на Fashion Days, Уникредит Булбанк и България еър.

Фестивалът за дизайн в Мелба смесва различни перспективи за дизайна в разнообразни творчески активности. Той е част от МЕЛБА – поредица от инициативи за дизайн, която културните продуценти от Комплект стартират през 2017 г. Проектът бързо се превръща в уникална платформа със силна общност и внимателно подготвено съдържание: МЕЛБА онлайн двуезичен АРХИВ на съвременни български дизайнери, СРЕЩИ с местни герои на дизайна и годишен ФЕСТИВАЛ в София. Фестивалът МЕЛБА смесва различни перспективи за дизайна в разнообразни активности – изложба, международен симпозиум, работилници и лекции и др.

ОЩЕ НОВИНИ

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

През третото тримесечие са отворени сравнително малко площи в ритейл паркове, но по-силна активност предстои

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

Това сочи експертен доклад за резултатите от обследването на актуалното състояние на недовършения строеж

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Аварийни консервационно-реставрационни дейности стартираха на западния бастион на средновековната крепост