42 предложения от 16 държави се включиха в конкурса за идеен проект за предназначението на бившата сграда на БНБ в Пловдив

358

От получените разнообразни предложения 19 са подадени от България


Снимка: Община Пловдив

„С удовлетворение обявявам края на конкурса „Трезор за идеи“ – наша ключова инициатива, която цели да възстанови значението на бившата сграда на БНБ като „градски репер“ чрез преосмисляне и внедряване на нови функции на сградата и неизползваните пространства. Конкурс, чрез който искахме да приобщим жителите и посетителите на града към общата ни мисия за устойчиво опазване на културното ни наследство, както и да продължим посоката на развитие в секторите на културата и културното наследство на Пловдив - първата българска Европейска столица на културата“, каза заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов на днешната пресконференция в сградата на общината.

В конкурса „Трезор за идеи“ са подадени 42 конкурсни предложения от 16 държави: Аржентина, Бангладеш, България, Великобритания, Виетнам, Германия, Италия, Китай, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Русия, Тайван, Турция, Унгария и Япония. В екипите участие са взели над 100 души. От получените предложения 19 са подадени от България и 23 от чужбина.

„За мен бе удивително до каква степен чуждестранните участници са успели да вникнат в историята на страната, в контекста на града не само по отношение на материалното наследство, но и в традициите, в съвременния дух и живот на Пловдив. Те са проучвали изключително задълбочено динамиката на средата в търсене на точната бъдеща функция на сградата“, каза още заместник-кметът.

Всяко едно от постъпилите предложения носи своя уникален подход за грижа към обекта като недвижимо културно наследство, своя визия за бъдещата функция на сградата на бившата Българска народна банка. Навлизайки в детайли и споделяйки общи теми за устойчивост, ангажираност и респект към миналото личи ясно стремежа да бъде преосмислено и обживено не просто едно физическо пространство, но и да се обогати културния живот на града чрез създаване на ново споделено място, в което се преплитат минало, настояще и бъдеще.

Предложенията в конкурса „Трезор за идеи“ са изключително разнообразни: библиотека и български литературен център, японски културен център, академия по изкуствата, учебен център, център за театрално изкуство, дом на музиката, център за млади талантливи бъдещи художници, културен център и място за съвременни експозиции (включително добавена реалност и дигитални изкуства и нови технологии), творчески хъб и споделено пространство за работа и др.

Някои от предложенията са по-класически – национален архитектурен музей, археологически музей, музей на Пловдив, нумизматичен музей и дом на парите и дори музей на био-разнообразието. Други са дори радикални с контрастиращи нови функции като обществена баня или закрита агора - публично събрание и център за дебати.

В следващите дни на страницата на конкурса и във Фейсбук ще бъдат публикувани всички подадени предложения. Ще бъде обявен пълният състав на журито, което ще избере трите най-добри предложения. Те ще бъдат наградени с премия от по 3 000 лева и ще бъдат представени на обществеността под формата на изложба в откритите градски пространства пред сградата на БНБ. Класираните на първите три места концепции ще бъдат подложени на обществено обсъждане и ако някоя от тях бъде приета от пловдивчани, Общината ще пристъпи към реализацията й.

Община Пловдив обяви конкурса за предназначението на бившата сграда на БНБ в края на февруари. Инициативата „Трезор за идеи" за развитие на сградата с административен адрес ул. „Райко Даскалов“ 51 е организирана съвместно с Камара на архитектите в България и Съюза на архитектите в България.

ОЩЕ НОВИНИ

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

През третото тримесечие са отворени сравнително малко площи в ритейл паркове, но по-силна активност предстои

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

Това сочи експертен доклад за резултатите от обследването на актуалното състояние на недовършения строеж

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Аварийни консервационно-реставрационни дейности стартираха на западния бастион на средновековната крепост

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Автор на архитектурния проект е Галина Пировска, археологическите проучвания са под ръководството на Мая Мартинова, а реставрацията е поверена на художник реставратора Никола Стоянов