Апартхотелът с галерия и фасада от патинираща стомана до Женския пазар в София получи Акт 16
Сградата е проектирана от I/O architects, а интериорният дизайн е поверен на студио MODE
Снимка: City Euro
Строежът на сградата със смесени функции започна през 2019 година на ул. “Братя Миладинови” 46, а миналата седмица тя е получила Акт 16, съобщи проектантът арх. Георги Кътов по време на архитектурно-строителният форум БЕЗ СТРАХ. Възложител е „Урбан Стей“ ООД, а строител е компания City Euro. В бъдещия апартхотел ще има още ресторант и галерия, като самата сграда също ще има елементи на арт инсталации.
Фасадата е „обшита“ със стомана Corten, която променя цвета си с времето под въздействието на атмосферните условия, като създава интересни нюанси. Според изпълнителя City Euro този вид фасада не само допринася за разпознаваемата визия на сградата, но е дала и ценен опит на екипа в работата с интересния материал. В сградата има геотермална система за отопление, охлаждане и вентилация, системи smart home за автоматизиране на сигурността, известяването, контрола на достъпа и други.
Според изпълнителя City Euro апартхотелът е с високо качество на изработка, материали и оборудване, а и интериорът е с видим бетон и е „нова страница във вътрешния дизайн на пространствата и прецизното изпълнение на интериорните детайли“. Вдъхновение за дизайнера Светослав Тодоров (студио MODE) е корабът на героите от руския филм-антиутопия на режисьора Георгий Данелия - „Кин-дза-дза!“ от 1986 година. Корабът, който прилича на летящ ръждясал казан, напомня на дизайнера на самата сграда, която сякаш също левитира.
Източник: IMDb
Арх. Георги Кътов и арх. Вяра Желязкова са основателите на I/O architects - един от най-разпознаваемите в чужбина български архитектурни офиси и носител на награди. Емблематични техни сграда са Pagoda House, White Concrete Old House, Observation house, Eclipse house, „Бояна 49“, Yamacha house. Тази година арх. Георги Кътов беше член на журито в конкурса за кураторска концепция на българския павилион във Венецианското архитектурно биенале 2023.
Светослав Тодоров завършва Лесотехнически университет в София през 1998г., специалност „Технология на дървесината“. През 2003 създава Studio MODE, което работи в колаборация с артисти, графични и 3D дизайнери и залага на иновативни идеи и технологии, както и на внимателния избор на материалите. Студиото има проекти за жилищни интериори и много международни отличия за заведения и публични пространства. Тодоров често трансформира традиционни елементи, без обаче да следва трендове, а ги създава. Често се вдъхновява от символи, материали и цветове от различни религии, от мястото на сградата и самата сграда, в която ще прави интериор, както и от книги, филми или музика. Дизайнерът прави аналогии, препратки и причинно-следствени връзки, и използва играта на думи в графичния дизайн на интериорите си, както и сполучливи закачки, които провокират и създават уникална атмосфера.
Ема Димитрова