Архитекти от 5 държави ще си партнират в образователния обмен и опазването на недвижимото културно наследство
Инициативата е на Школата Шайо - Париж и НИНКН с подкрепата на министерствата на културата на България и Франция, френските институти и ИКОМОС Франция
„Планираме да създадем цикъл от обучения и мрежа от експерти в България, Румъния, Молдова и Украйна, които могат да работят заедно в бъдеще по общи проекти, а в перспектива обсъждаме да се присъединят Северна Македония, Сърбия, Хърватия, Кипър, Черна гора, Албания и Турция“, каза зам.-директорът на Школата Шайо – Париж (Ecole de Chaillot) арх. д-р Делфин Абулкер по време на семинар, с който започна международната партньорска програма за образователен обмен и опазване на недвижимото културно наследство. Абулкер и колегите ѝ представиха няколко проекта за възстановяване на архитектурни образци и методологията на обучение на 137-годишната френска школа. На 3-дневния семинар беше структурира програмата за бъдещия научен и образователен проект.
Сътрудничеството в Югоизточна Европа ще стъпи върху опита, натрупан от курса Шайо – България с неговата близо 24-годишна история. 2-годишният специализиран курс съчетава лекции по история на архитектурата, строителни материали, консервация и реставрация на сгради, международно и национално законодателство с архитектурни ателиета, в които експертите изминават в реални условия целия процес от проучването и документирането, през анализа и синтеза на данните за обекта, до идеите и проектите за неговия нов живот. Според главния архитект за историческите паметници в департаментите Кантал (Корез) и Горна Лоара и преподавател в Школата арх. Стефан Манчиулеску, постигнатото от курса Шайо - България е образец, който заслужава да бъде възприет и в други страни.
По думите на директора на НИНКН арх. Петър Петров партньорството между експертите от държавите в региона е ценно и заради факта, че обменът на информация и опит ще помогне за изясняването на общата картина на състоянието и опазването на архитектурното наследство, на законодателството и на нагласите на експертите и обществото. Съседните страни имат сходно развитие на крайбрежните курорти и архитектурно наследство с висока стойност, в което личат европейски тенденции и местни особености.
Домакин на семинара беше комплексът „Дворецът“ в Балчик – паметник на архитектурно-строителното и парковото изкуство, създаден в началото на 20-и век. Участниците във форума посетиха емблематични за 19-и и 20-и век сгради, разположени между Балчик и румънския Ефорие Суд. Наесен там ще бъде проведено първото ателие за архитекти от региона.
Снимки: НИНКН