Архитекти от 5 държави ще си партнират в образователния обмен и опазването на недвижимото културно наследство

340

Инициативата е на Школата Шайо - Париж и НИНКН с подкрепата на министерствата на културата на България и Франция, френските институти и ИКОМОС Франция


„Планираме да създадем цикъл от обучения и мрежа от експерти в България, Румъния, Молдова и Украйна, които могат да работят заедно в бъдеще по общи проекти, а в перспектива обсъждаме да се присъединят Северна Македония, Сърбия, Хърватия, Кипър, Черна гора, Албания и Турция“, каза зам.-директорът на Школата Шайо – Париж (Ecole de Chaillot) арх. д-р Делфин Абулкер по време на семинар, с който започна международната партньорска програма за образователен обмен и опазване на недвижимото културно наследство. Абулкер и колегите ѝ представиха няколко проекта за възстановяване на архитектурни образци и методологията на обучение на 137-годишната френска школа. На 3-дневния семинар беше структурира програмата за бъдещия научен и образователен проект.

Сътрудничеството в Югоизточна Европа ще стъпи върху опита, натрупан от курса Шайо – България с неговата близо 24-годишна история. 2-годишният специализиран курс съчетава лекции по история на архитектурата, строителни материали, консервация и реставрация на сгради, международно и национално законодателство с архитектурни ателиета, в които експертите изминават в реални условия целия процес от проучването и документирането, през анализа и синтеза на данните за обекта, до идеите и проектите за неговия нов живот. Според главния архитект за историческите паметници в департаментите Кантал (Корез) и Горна Лоара и преподавател в Школата арх. Стефан Манчиулеску, постигнатото от курса Шайо - България е образец, който заслужава да бъде възприет и в други страни.

По думите на директора на НИНКН арх. Петър Петров партньорството между експертите от държавите в региона е ценно и заради факта, че обменът на информация и опит ще помогне за изясняването на общата картина на състоянието и опазването на архитектурното наследство, на законодателството и на нагласите на експертите и обществото. Съседните страни имат сходно развитие на крайбрежните курорти и архитектурно наследство с висока стойност, в което личат европейски тенденции и местни особености.

Домакин на семинара беше комплексът „Дворецът“ в Балчик – паметник на архитектурно-строителното и парковото изкуство, създаден в началото на 20-и век. Участниците във форума посетиха емблематични за 19-и и 20-и век сгради, разположени между Балчик и румънския Ефорие Суд. Наесен там ще бъде проведено първото ателие за архитекти от региона.

Снимки: НИНКН

ОЩЕ НОВИНИ

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

През третото тримесечие са отворени сравнително малко площи в ритейл паркове, но по-силна активност предстои

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

Това сочи експертен доклад за резултатите от обследването на актуалното състояние на недовършения строеж

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Аварийни консервационно-реставрационни дейности стартираха на западния бастион на средновековната крепост

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Автор на архитектурния проект е Галина Пировска, археологическите проучвания са под ръководството на Мая Мартинова, а реставрацията е поверена на художник реставратора Никола Стоянов