Бившето кино "Цанко Церковски" в София може да стане хотел, офиси или заведение
Първите действия ще са ремонт на покрива и реставрация на фасадата.
Бившето кино “Цанко Церковски“, в което е прожектиран първият български филм, влезе преди месеци в списък от 40 опасни паметника на културата след спешна проверка по заповед на главния архитект. Киното, създадено от италианеца Карло Вакаро, може да стане хотел, офиси или заведение. Все още не е ясна обаче концепцията на собствениците - ”Кохав дивелъпмънт", които са купили бившия ”Модерен театър“ и кино ”Цанко Церковски“ в София.
Красивата сграда на арх. Димитър Начев, която е паметник на културата от местно значение, се намира на бул. ”Мария Луиза“ 26. От 15 години фасадата и покривът се рушат, а киното е затворено. Сградата е проектирана и построена през 1908 г. специално за кино и тук е показан първият български филм ”Българан е галант“. Тя е била дом и на първото звукозаписно студио у нас. При социализма киното е национализирано, а през 2003 г. затваря завинаги.
Снимка: CityBuild.bg
След проверката за най-старото кино у нас е било издадено предписание за аварийни действия по фасадата, а 140 филмови дейци поискаха с писмо до министерския съвет, министерството на културата и столичната община на кино ”Цанко Церковски“ да бъде даден статут на паметник на културата от национално значение. Освен това те предлагат държавата да предостави друг равностоен терен и бившето кино да бъде опазено. Идеята на творците е средствата за реставрацията да се осигурят чрез европейските фондове.
Сградата обаче не може да си върне старата функция, защото е частна собственост и не попада в обхвата на закона за културното наследство. През 2015 г. са съгласувани виза за предварително устройствено проучване за реконструкция и преустройство на сградата в търговски център с магазини и офиси и ремонт на покрива, както и техническо задание за изготвяне на инвестиционен проект. На 1 август 2018 г. обаче е отказано съгласуване на прединвестиционно проучване за преустройството на бившето кино поради пропуски в документацията. Не е направено конструктивно обследване и оценка на състоянието на носещата конструкция на сградата. Не е внесено и архитектурно заснемане.
Снимка: CityBuild.bg
Месец и половина по-късно - на 17 септември, в Националния институт за недвижимо културно наследство е внесен инвестиционен проект за реставрация на фасадата. Той все още се разглежда, тъй като културното министерство е поискало от собствениците допълнителна документация.
"Запазваме киносалона, няма да правим търговски център, в София има достатъчно молове", е заявил Давид Михайлович, един от собствениците на сградата на бившето кино ”Цанко Церковски” пред "24 часа”. ”Най-важното в момента е да реставрираме фасадата и да ремонтираме покрива на сградата, който е в лошо състояние. Търсихме архиви отпреди 30-40 години, за да може да възстановим фасадата в автентичния й вид. Готови сме с проект и очакваме одобрение от столичната община, за да може да започнем реставрацията“, е обяснил Михайлович.
Направено е заснемане на сградата с 30 лазерен скенер. Проектът включва почистване на графитите, реставрация на каменните облицовки, корнизи и елементи около прозорците, възстановяване на липсващи детайли от фасадата, подмяна на водоотточната система и др. Относно бъдещите функции на сградата Михайлович заяви, че те все още не са решени. Възможно било тя да стане хотел или офис сграда със заведение.