Детска градина в Словения насърчава образованието в хармония с околната среда
Инвеститор в проекта, който има няколко архитектурни отличия, е общината, а проектанти са ARREA и KAL A
Новата детска градина в Bohinjska Bistrica е обвързана с училище и църква, съобразява се с геометричните характеристики на средата и подчертава хоризонталността чрез три големи сгради с наклонен покрив. Външните пространства са открит площад, споделен с училището, и три детски площадки, свързани помежду си.
Архитектурата на детската градина плавно се спуска към естествената среда, достигайки най-голяма близост до природата в източния край на един от обемите, който се отваря изцяло към пейзажа. Това взаимодействие между трите обема установява хармоничен диалог между мащаба на заобикалящите ги планини и нуждата на децата от сигурна и благоприятна среда.
Две от сградите са предимно обслужващи зони и класни стаи, докато третата е замислена като многофункционално пространство за събиране на местната общност за културни събития и социални ангажименти. Конструкцията на сградите е вдъхновена от традиционните местни дървени постройки „kozolec”, използвани за сушене на сено и семена, както и от словенската селска къща.
© Muzej Rogatec. Традиционни местни дървени постройки „kozolec”
Фасадите са обработени с изолационна и финишна система, което значително подобрява енергийната ефективност. Дървената облицовка от необработена лиственица осигурява висока устойчивост на гниене и патина и ще е в хармония с околните структури в бъдеще.
Основният организационен елемент на вътрешното пространство се основава на интерпретацията на традиционния словенски "gank" (дървена веранда). Създадена е верига от пътеки, която свързва различните пространства и позволява гъвкаво използване.
© Žiga Lovšin. Традиционен словенски "gank"
Ема Димитрова