Дигиталното процедиране на проектите е въведено успешно в Испания и Германия

268

Онлайн платформи координират дейностите на всички участници в инвестиционния процес


Актуалната тема за дигитализацията на инвестиционния процес в страните от Европейския съюз бе дискутирана на Международната конференция „Практикуване на професията архитект в Испания и Германия“. Събитието се проведе на 2 април по инициатива на Камарата на архитектите в България (КАБ). В панел 5 на форума чуждестранните гости споделиха добри практики относно електронното одобряване на проектна документация и издаване на разрешения за строеж.

„В България общините разглеждат и съгласуват огромна по обем информация на различни фрагментирани проекти. Одобрението на проекта може да се забави сериозно на базата на много мъгливи и субективни забележки, което създава среда за корупция. Едно от решенията на проблема, което дава положителни резултати в много държави, е дигиталното процедиране на документацията. Такава система осигурява голяма прозрачност на движението на проекта. Затова за нас е изключително интересно да научим как е решен този въпрос при вас“, обърна се към чуждестранните гости зам.-председателят на КАБ арх. Мартин Христов.

В Германия от 1 януари тази година процедурите по одобряването на проектите са изцяло дигитални, като документите се изпращат онлайн под формата на pdf файлове с електронен подпис. По този начин се пестят време, разходи, подобрява се взаимодействието между участниците в процеса, обясни арх. инж. Аксел Хайнрих Мутерт, вицепрезидент на Федералния съюз на архитектите в Германия. Обмяната на документация се осъществява на електронна платформа, до която имат достъп всички участници в процеса – общински и държавни институции, проектанти, инвеститори. Архитектът – автор на проекта, качва в системата цялата необходима документация. Той носи отговорността за координацията, съгласуваността и съответствието на проекта със законовите изисквания. Общинската администрация проверява пълнотата на информацията и съответствието й със нормативните регламенти. Преценява се дали в процеса да бъдат включени и други компетентни органи, които могат да публикуват становищата си директно в платформата. След това се издава електронно строителното разрешение, което може да се изтегли от системата. Възложителят има възможност да следи онлайн развитието на целия процес по одобряването на проекта. Важна е и ролята на Камарата на архитектите в Германия, която има задачата да информира и повишава квалификацията на членовете си относно участието им в инвестицонния процес.

Опитът на Испания в цифровизацията на сектора представи арх. Гуим Коста Калсамилия, президент на Официалната асоциация на архитектите в Каталуния. В Барселона е въведена пилотна дигитална платформа, която се очаква да бъде приложена поетапно и в други общини. Системата позволява бързо и ефективно сътрудничество и координация между всички участници в процеса по одобряване на инвестиционните проекти – инвеститорите, проектантите, общинската администрация и Асоциацията на архитектите в Испания. Инвестиционният проект се регистрира в електронната платформа от архитекта, който го е изготвил. Най-напред проектът се разглежда от Асоциацията на архитектите или от частна фирма, подобна на независимия строителен контрол у нас. Изготвя се предварителен доклад за съответствието на проекта с изискванията за качество, устойчивост и естетика. След това общинската администрация получава достъп до досието на проекта в платформата. Разрешенията за строеж се получават онлайн, като законовият срок е максимум 3 месеца. Платформата подобрява прозрачността, достъпа до информация, позволява по-бърза комуникация и обмен на добри практики, обобщи арх. Калсамилия.

Видео запис от събитието можете да гледате тук. Дискусията по темата започва на 6:35 минута в записа.

ОЩЕ НОВИНИ

Кметът на Поморие предлага Маймунковата къща да се реставрира и да стане обществена сграда

Кметът на Поморие предлага Маймунковата къща да се реставрира и да стане обществена сграда

Опасната в момента сграда (бивш клуб на СДС) в центъра на града е паметник на културата

Ще изграждат сграда за здравно-социални услуги във Велико Търново

Ще изграждат сграда за здравно-социални услуги във Велико Търново

Тя ще е предназначена за Център за специализирана подкрепа за лица с увреждания и за пълнолетни лица с деменция

В Ямбол ремонтират 75-годишната сграда на Градския стадион "Тунджа"

В Ямбол ремонтират 75-годишната сграда на Градския стадион "Тунджа"

Предвидено е енергийно обновяване, монтаж на инсталация за битово горещо водоснабдяване, ново осветление, фотоволтаична инсталация и автоматизирана вентилационна система

Габровската местна общност с идеи за повече достъпност в артцентъра "Кристо и Жан-Клод"

Габровската местна общност с идеи за повече достъпност в артцентъра "Кристо и Жан-Клод"

Събраните материали ще бъдат заложени в заданието към предстоящия архитектурен конкурс, който ще определи бъдещата визия на Центъра

Утре отбелязваме 146 години от обявяването на София за столица на България

Утре отбелязваме 146 години от обявяването на София за столица на България

Предстоят документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото